آرشیو دو‌شنبه ۱۱ آذر ۱۳۹۸، شماره ۴۵۲۵
اقتصاد
۱۱

سخنگوی ستاد شناسایی طرح حمایت معیشتی: به حساب ها سرکشی نمی کنیم، بلکه از بانک مرکزی استعلام می گیریم

حسن میرزایی، سخنگوی ستاد شناسایی طرح حمایت معیشتی درباره شرط دولت برای کسانی که درخواست رسیدگی دارند و موضوع دسترسی به حساب های بانکی تاکید کرد: «ما نمی خواهیم کنکاش کنیم. اصلا نه امکانش وجود دارد و نه فرصتش وجود دارد. ما می خواهیم از سیستم بانک مرکزی استعلام بگیریم.» او در پاسخ به سوال خبرنگار خبر آنلاین در خصوص اینکه بررسی حساب های بانکی نیاز به قانون دارد یا خیر، گفت: «یک ارزیاب گمرک، حسابرس مالیاتی، ممیز بیمه ای یا پلیس که می خواهد یک فرد را جریمه کند، کل اسناد و مدارک و اطلاعات فرد را می خواهد و بررسی می کند. بهتر است یک مقدار قوی صحبت کنیم. یعنی چه دسترسی به حساب های بانکی وجود نداشته باشد؟ قرار نیست به حساب های افراد سرکشی شود بلکه قرار است از بانک مرکزی استعلامی مبنی بر درآمد فرد از روی تراکنش هایش صورت بگیرد.»

او با اشاره به تجربه سایر کشورها درخصوص بررسی حساب های افراد گفت: «در فرانسه اگر از یک رقمی پول بیشتر وارد حساب شما شود، حساب شما به صورت خودبه خود مسدود می شود. در آنجا شما باید توضیح دهید که بابت چه این پول به حساب شما واریز شده است و براساس قوانین پولشویی، همه گردش های مالی باید شناسه دار باشد.» او در خصوص اینکه آیا در ماه آینده تمام 60 میلیون نفری که از نظر رییس سازمان برنامه و بودجه مستحق دریافت یارانه بودند، یارانه می گیرند نیز خاطرنشان کرد: «ما فعلا درگیر بررسی درخواست های رسیدگی هستیم. تاکنون کمتر از 5 میلیون درخواست رسیدگی ثبت شده است. از این تعداد، درخواست های معتبر و توسط سرپرستان خانوار حدود 4 میلیون درخواست بوده است.در میان درخواست های ثبت شده، حدود 10 درصد اصلا سرپرست خانوار نبودند؛ تعدادی هم درخواست تکراری ثبت کرده بودند.».

سخنگوی ستاد شناسایی طرح حمایت معیشتی معتقد است شاخص رفاهی برای خانوار یک نفره 4 میلیون تومان، دو نفره 5 میلیون تومان، سه نفره 6 میلیون تومان، چهار نفره 7 میلیون تومان و پنج نفر و بیشتر نیز 8 میلیون تومان در نظر گرفته شده است. البته میرزایی در بخش دیگری از سخنان خود به شاخص های دیگری نیز اشاره کرد. از جمله اینکه گیرندگان تسهیلات بانکی با ارزش بیش از 300 میلیون تومان، خانواری که 3 سفر خارجی غیرزیارتی داشته باشند، کارفرمایانی که 3 یا بیش از 3 بیمه پرداز داشته باشد، یا خانوارهایی که مجموع ارزش خودروهای سواری شان بیش از 300 میلیون تومان یا مجموع ارزش خودروی عمومی بیش از 400 میلیون تومان باشد. به گفته او شاخص دیگری از جمله مجموع ارزش ملک و مستغلات در تهران و کلانشهرها به میزان 1.2 میلیارد تومان و در شهرستان ها 900 میلیون تومان است. از سوی دیگر خانوارهایی که دارای واحد مسکونی، شغل و خودرو به طور همزمان، یا خانواری که دارای دو واحد ملکی باشد نیز یارانه حمایتی دریافت نمی کنند. سخنگوی ستاد شناسایی طرح حمایت معیشتی در پاسخ به این پرسش که ملاک برای تعیین قیمت ملک چه بوده است؟ الان در تهران با توجه به قیمت بالای هر مترمربع مسکن، اکثر خانه ها بالای یک میلیارد تومان قیمت دارد، گفت: خیر، در تهران بسیاری از خانه ها زیر یک میلیارد تومان قیمت دارد.

میرزایی در ادامه در پاسخ به این پرسش که دولت شرطی برای کسانی که درخواست رسیدگی دارند، گذاشته است. وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی نیز گفته است؛ مردم با ارسال کدملی سرپرست خانوار به کد دستوری # 6369* به همکاران ما اجازه می دهند که وضعیت مالی آنها که شامل حساب بانکی هم می شود، مورد بررسی قرار گیرد. آیا چک کردن حساب بانکی اقدام درستی است؟ گفت: شما در سال می دانید چند تراکنش در شبکه شاپرک انجام می شود؟ حدود 800 میلیارد تومان حجم تراکنش است. ما هم چند تراکنش به آن اضافه می کنیم و درخواست به سمت بانک مرکزی می فرستیم و می گوییم فلان فرد از این میزان مجموع درآمد بالاتری دارد یا خیر؟ مجموع واریزی و هزینه را در نظر می گیریم. شاخص ها را هم مورد بررسی قرار می دهیم. وی تاکید کرد: ما نمی خواهیم کنکاش کنیم. اصلا نه امکانش وجود دارد و نه فرصتش وجود دارد. ما می خواهیم از سیستم بانک مرکزی استعلام بگیریم.