آرشیو دو‌شنبه ۱۱ آذر ۱۳۹۸، شماره ۴۵۲۵
اقتصاد
۱۱

خبرخوان

احتمال کشف یک مخزن بزرگ نفتی جدید در جنوب ایران

سیدصالح هندی، مدیر اکتشاف شرکت ملی نفت ایران با اشاره به کشف مخزن 22 میلیارد بشکه ای نفت در استان خوزستان که در ماه گذشته رسما اعلام شد، گفت: خبر خوب بعدی نیز مربوط به همین منطقه است، چراکه اکتشافات در این منطقه ادامه دارد. برآوردهای ما نشان می دهد که بسیار شبیه به مخزن نام آوران بوده، البته مخزنی جدید با ذخایر جدیدی است که پیش از این کشف نشده بود.

گمانه زنی اولیه از ارقام بودجه 99

محمد حسینی، عضو کمیسیون برنامه مجلس درخصوص بودجه سال آینده کشور گفت: «بودجه شرکت های دولتی در سال آینده نسبت به امسال 9درصد افزایش پیدا می کند، ضمن اینکه در بخش حقوق و دستمزد ما شاهد افزایش 15درصدی در این بخش هستیم.» او در بخش دیگری از سخنان خود ضمن اشاره به رقم بودجه شرکت های دولتی در سال آینده خاطرنشان کرد: «رقم بودجه شرکت های دولتی در سال آینده یک میلیون و 380 هزار میلیارد تومان است که امسال یک میلیون و 200 و اندی میلیارد تومان بوده است که عملا ما شاهد رشد 9درصدی در این زمینه هستیم.» او همچنین ادامه داد: «دولت بنا دارد برای سال آینده 500 هزار بشکه نفت با قیمت درنظر گرفته شده 50 دلار بفروشد. تعداد صادرات بشکه های نفت در هر روز تغییر کرده و به 870 هزار بشکه رسیده است که عملا این موضوع باعث ایجاد افزایش در اعداد و ارقام لایحه خواهد شد.»

معافیت مالیاتی هنرمندان

معافیت مالیاتی فعالیت های انتشاراتی، مطبوعاتی، فرهنگی و هنری در لایحه بودجه 99 پایدار شد. دستور فوری معاون رییس جمهور و رییس سازمان برنامه و بودجه کشور درخصوص پیش نویس یکی از تبصره های لایحه بودجه 99 بوده است که براساس یکی از بندهای آن «تمامی فعالیت های انتشاراتی و مطبوعاتی، فرهنگی و هنری دارای مجوز از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مشمول 50درصد معافیت مالیاتی هستند» که با دستور دکتر نوبخت این بند حذف شد لذا فعالیت های مزبور کماکان از معافیت صددرصدی برخوردار خواهند بود. این تصمیم به منظور حمایت از هنرمندان، کمک به بهبود صنایع فرهنگی و تقویت مشاغل فرهنگی و هنری اتخاذ شده است که تاثیر مضاعف و مهمی بر سرانه مصرف کالاها و محصولات فرهنگی نیز خواهد داشت.

ارایه اوراق ودیعه تا پایان سال

عضو شورای فقهی بانک مرکزی با بیان اینکه اوراق ودیعه تا پایان سال جاری ارایه می شود از بررسی مصوبه مجلس در مجمع تشخیص مصلحت نظام برای استمهال مطالبات بانکی خبر داد. حجت الاسلام والمسلمین غلامرضا مصباحی مقدم صبح دیروز در پنجمین همایش مالی اسلامی با بیان اینکه یکی از مسائل مطرح در فقه این است که اگر ارزش مال کاسته شود ضرورت جبران ندارد، گفت: ما درباره پول با پدیده متفاوتی روبه رو هستیم و فقها و مراجع تقلید باید متوجه تفاوت جایگاه پول و سایر کالاها باشند، چراکه اگر دولت، بانک مرکزی و بانک ها عامل کاهش ارزش پول باشند، این کار حرام است و موظفند که این نقص را جبران کنند.