آرشیو دو‌شنبه ۱۱ آذر ۱۳۹۸، شماره ۲۲۳۴۴
حوادث
۱۰

دور دنیا در یک روز

سقوط هواپیما در آمریکا

دست کم 9 نفر از جمله 2 کودک در حادثه سقوط یک هواپیمای کوچک در ایالت داکوتای جنوبی آمریکا کشته شدند.

به گزارش یورونیوز، بنا بر اعلام اداره هوانوردی فدرال آمریکا، این هواپیمای تک موتوره با 12 سرنشین اندکی پس از برخاستن از فرودگاه چمبرلین، به دلیل بدی شرایط آب و هوا دچار حادثه شد و سقوط کرد.

در جریان این حادثه، خلبان هواپیما نیز جان باخت،سه بازمانده حادثه همچنان در بیمارستان بستری هستند.

دادستان ایالتی اعلام کرد: نجات سه سرنشین این هواپیما در پی سرعت عمل شاهدان حاضر در صحنه ممکن شده است و به همین دلیل، باید کار این شاهدان را «قهرمانانه» نامید. بنا بر اعلام سازمان هواشناسی آمریکا در زمان سقوط علاوه بر بارش برف، منطقه دچار طوفان زمستانی بوده است. 

 

آغاز تحقیقات اروپا از گوگل

اتحادیه اروپا یک بار دیگر به دنبال انجام تحقیقاتی در مورد گوگل است و قصد دارد در مورد رویه های این شرکت به منظور جمع آوری داده های کاربران تحقیق کند.

به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از انگجت، مقامات اتحادیه اروپا که در مورد رویه های گوگل در مورد جمع آوری داده های خصوصی کاربران نگران هستند قصد دارند تحقیقاتی مقدماتی در این زمینه انجام دهند.

اتحادیه اروپا جزئیات این تحقیقات را افشا نکرده، ولی اسناد فاش شده نشان می دهد که این تحقیقات بر روی موضوعاتی مانند جست وجوهای محلی، تبلیغات و از جمله تبلیغات هدفمند، خدماتی که به استفاده از کلمه عبور نیاز دارند، مرورگرهای وب و مانند آن تمرکز خواهد شد.

گوگل برای کسب درآمد و به خصوص درآمدهای تبلیغاتی به طور گسترده اطلاعات شخصی کاربران خدمات خود را جمع آوری می کند و با این کار امنیت و حریم شخصی افراد را نقض می کند. گوگل مدعی است از این اطلاعات برای ارتقای خدمات خود استفاده می کند، اما این ادعا مورد تایید کاربران و کارشناسان مستقل نیست.

گوگل پیش از این به علت رفتار ضدرقابتی به خصوص در ارتباط با سیستم عامل اندروید به پرداخت 8 میلیارد یورو جریمه محکوم شده بود و ممکن است این بار هم جریمه شود. 

 

روش عجیب برای تولید شیر بیشتر

دامداران روسی برای کاهش اضطراب دام هایشان با هدف تولید محصولات بیشتر از روشی بسیار عجیب اما مدرن استفاده می کنند.

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، تحقیقات نشان داده که بین وضعیت عاطفی گاوها و عملکرد روزانه شیردهی آنها رابطه ای نزدیک وجود دارد. به تازگی تصاویری عجیب از مزرعه های دامداری در منطقه ای از روسیه منتشر شده که کاربران را متعجب کرده است.

این تصاویر نشان می دهد که گاوها با هدست های واقعیت مجازی در حال چرا در مزارع هستند. هدست ها به گونه ای طراحی شده اند که با حالت سر گاوها و میدان دید آنها هم خوانی دارند. یک دامدار روسی قصد دارد تا با این کار، به تاثیر استفاده از واقعیت مجازی بر کاهش اضطراب گاو های شیرده و افزایش میزان تولید شیر آنها پی ببرد.

البته برخی این آزمایش را یک اقدام هوشمندانه به شمار می آورند و بعضی دیگر از آن به عنوان یک نوع حقه بازاریابی پرزحمت یاد می کنند. طراحان این برنامه مامور شدند تا محیط یک دشت تابستانی زیبا را شبیه سازی کنند که حیوانات از دیدن آن لذت ببرند.

پیش از این برای از بین بردن استرس گاوها موسیقی کلاسیک آرامبخش پخش می کردند، اما با پیشرفت فناوری، راه حل های جدید تغییر دهنده خلق و خوی برای آنها معرفی شد.

 

کشف جسد 12 مهاجر در آب های ایتالیا

غواصان گارد ساحلی ایتالیا روز شنبه جسد 7 نفر دیگر را که پس از حادثه واژگونی قایقی حامل مهاجران از لیبی به ایتالیا غرق شده بودند، پیدا کردند.

به گزارش ایسنا، این قایق پرازدحام در تاریخ 23 نوامبر(دوم آذر) در نزدیکی ساحل جزیره «لامپدوسا» واقع در جنوب ایتالیا واژگون شده بود. 149 نفر از سرنشینان این قایق نجات یافتند اما به گفته بازماندگان حدود 20 نفر از سرنشینان مفقود شدند که روز بعد پنج جسد در آب های این منطقه پیدا شده بود.

با توجه به 20 مفقود گزارش شده در این حادثه و 12 جسدی که تاکنون پیدا شده، 8 مهاجر دیگر هم چنان مفقود باقی مانده اند. در حالی که برخی از رسانه ها از مشاهده 8 جسد در بستر دریا گزارش داده اند که هنوز از داخل آب بیرون کشیده نشده اند اما گارد ساحلی ایتالیا اشاره ای به این موضوع نکرده است.

این قایق ابتدا توسط قاچاقچیان انسان از لیبی حرکت خود را آغاز کرده بود.

بنا بر گزارش نیویورک دیلی نیوز،  طی چند سال گذشته هزاران مهاجر در فاجعه ای مشابه جان باخته اند. صدها هزار نفر سعی بر عبور از دریای مدیترانه و رسیدن به اروپا را داشته اند که اغلب با قایق های کوچک این سفر خطرناک را ترتیب داده بودند.

 
واژگونی مرگبار اتوبوس در روسیه

به دنبال انحراف یک دستگاه اتوبوس از جاده و واژگونی آن به داخل یک رودخانه روی پلی واقع در خاور دور روسیه 15 مسافر جان باختند.

به گزارش ایسنا، این اتوبوس روز یکشنبه در مسیری از شهر «اسرتنسک» عازم شهر «چیتا» در حدود 6320 کیلومتری شرق مسکو بود که از روی یک پل به داخل رودخانه ای یخ زده سقوط کرد. سرنشینان این اتوبوس مسافربری در زمان وقوع حادثه حدود 43 مسافر و یک راننده بودند. بنا بر گزارش نیویورک نیوز، در حالی که رسانه های محلی از کشته شدن 15 نفر تاکنون خبر داده اند، وزارت امور غیرمترقبه روسیه هنوز تلفات این حادثه را اعلام نکرده است.