آرشیو دو‌شنبه ۱۱ آذر ۱۳۹۸، شماره ۴۵۲۵
جامعه
۱۳
میراث فرهنگی

احداث تله کابین علی آباد مشروط بر خروج از ثبت جهانی است

گروه اجتماعی:  طرح 4 ساله احداث تله کابین در جنگل های کبودوال در محدوده شهرستان علی آبادکتول به انتظار نظر شورای عالی معماری و شهرسازی است تا مشخص شود آیا این بخش از جنگل های هیرکانی که به عنوان دومین میراث طبیعی ایران در تیرماه 1398 ثبت جهانی شدند، به بهانه احداث تله کابین و منافع اقتصادی از فهرست یونسکو خارج خواهند شد یا خیر. عیسی اسفندیاری، فعال اجتماعی در حوزه محیط زیست و منابع طبیعی گلستان در گفت وگو با «اعتماد» با اشاره به اینکه فعالان اجتماعی این استان مخالف احداث تله کابین نیستند، اما با توجه به ایرادات فنی این طرح، احداث این تله کابین را تنها با خروج آن از فهرست جهانی یونسکو یکی می دانند و معتقدند منافع ملی نباید قربانی منافع اقتصادی زودگذر شود، گفت: جنگل کبودوال هویت ماست و منافع ملی و جهانی آن را باید پررنگ تر از مقاصد اقتصادی خرد دانست.

نخستین قدم های احداث تله کابین علی آبادکتول سال 94 برداشته شد و مجوزهای این سازه گردشگری تاکنون از وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، منابع طبیعی و محیط زیست نیز اخذ شده و حالا به انتظار رای شورای عالی معماری و شهرسازی است تا در جلسه هفته آینده خود سرنوشت این جنگل را مشخص کند. اسفندیاری اشاره می کند که تمام مجوزهای اخذ شده بر مبنای طرح یک هکتاری اخذ شده اند، در حالی که سال 96 قرار بود این طرح در 12 هکتار تعریف شود که 6 هکتار آن در مقصد تله کابین و 6 هکتار دیگر نیز در حوزه مبدا تعریف می شد. اسفندیاری معتقد است این طرح برای اخذ مجوزهای خود فعلا به یک هکتار اکتفا کرده تا در دام مطالعات زیست محیطی و سخت گیری های سازمان محیط زیست نیفتد، اما پس از احداث تله کابین و هجوم گردشگر به این منطقه طبیعی، ضرورت احداث هتل و رستوران بیش از پیش احساس خواهد شد و این بخش ها نیز به پروژه تحمیل خواهند شد. علاوه بر آن اسفندیاری تاکید می کند که در گزارش پیوست محیط زیستی این طرح عنوان شده است که «به درخواست کارفرما این نقطه از جنگل های هیرکانی به عنوان بستر احداث تله کابین انتخاب شده است» و این بستر طرح توجیهی ندارد و انتخاب آن بر مبنای مطالعات محیط زیستی نیست.

اسفندیاری با انتقاد از جانمایی این جاذبه مصنوع گردشگری به نامه برخی مسوولان شهرستانی و استانی به استاندار گلستان اشاره کرد که طبق این نامه، پروژه گردشگری تله کابین علی آبادکتول در مجاورت سد و پارک جنگلی کبودان به عنوان «یک جاذبه منحصر به فرد، با شعاع تاثیر فرا استانی و ملی» معرفی شده است. طبق این نامه پروژه تله کابین در آخرین مرحله تصویب در شورای عالی شهرسازی و معماری کشور با مانع استعلام از سازمان میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری کشور مواجه شده است. طبق استعلام این شورا، 9 دکل از 24 دکل تله کابین در محدوده ثبت جهانی جنگل های هیرکانی در محدوده سایت ابر شهرستان علی آبادکتول واقع شده است. این نامه با اشاره به این مساله از استاندار درخواست دستورات مقتضی را دارد، دستوراتی که به زعم اسفندیاری چیزی جز دستور ثبت این بخش از جنگل های هیرکانی از ثبت جهانی نخواهد بود. پیش از این ابراهیم کریمی، مدیرکل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری گلستان در گفت وگو با «اسکان نیوز» جنگل های هیرکانی را خط قرمز استان خوانده و در خصوص این نامه گفته بود: «در هیچ مکاتبه ای نخواسته ایم جنگل کبودوال از فهرست جهانی حذف شود نمی دانم چطور از مضمون مکاتبه انجام شده در خصوص رفع مشکل تله کابین عده ای استنباط کرده اند به خاطر اجرای تله کابین در کبودوال از فهرست جهانی خارج می شویم؛ ما خواستار رفع مشکل تداخل موجود هستیم و شاید برای رفع مشکل به وجود آمده لازم باشد مسیر تله کابین تغییر کند». با این حال «کمپین مخالفت با اجرای تله کابین در جنگل های هیرکانی» اصرار دارد برخی مسوولان استانی و شهرستانی به دنبال اجرای تله کابین در کبودوال حتی به قیمت خارج شدن این جنگل از ثبت جهانی هستند، اما مدیرکل میراث فرهنگی گلستان این موضوع را صراحتا رد می کند. نزدیک به 11 هزار هکتار از جنگل های هیرکانی که در یونسکو به نام سایت «ابر غربی» نامگذاری شده از منطقه سرخداری افراتخته در دهنه زرین گل آغاز و کل ارتفاعات چینو، ریگ چشمه تا پشت سد کبودوال (کاسه سد) در شهرستان علی آبادکتول را شامل می شود جنگل های هیرکانی علی آبادکتول در قالب دو سایت ابرشرقی و ابرغربی در یونسکو به ثبت رسیده اند و بیش از 6 هزار هکتار از محدوده هفت هزار هکتاری سایت «ابرشرقی» جنگل های هیرکانی از پشت شیرین آباد، سیاه رودبار، پونه آرام و ذخیرگاه سرخداری در مرزهای جغرافیایی استان گلستان و شهرستان علی آبادکتول قرار دارد. سرنوشت این جاذبه طبیعی جهانی در گرو تصمیم هفته آینده شورای عالی معماری و شهرسازی خواهد بود و باید دید این شورا ضامن بقای دومین جاذبه طبیعی جهانی ایران خواهد بود یا رای را به نفع احداث تله کابین صادر خواهد کرد.