آرشیو دو‌شنبه ۱۱ آذر ۱۳۹۸، شماره ۲۲۳۴۴
صفحه آخر (جهان)
۱۲

آزمایش موشک اتمی توسط هند با برد 5000 کیلومتر

در گرماگرم تنش های دهلی و اسلام آباد، وزارت دفاع هند موشک «آگنی 3» خود که برد 5000 کیلومتری دارد و از قابلیت حمل کلاهک اتمی برخوردار است را برای اولین بار آزمایش کرد.

رسانه های هندی روز شنبه از آزمایش تازه ارتش این کشور با استفاده از موشک بالستیک «آگنی 3» خبر دادند. آنها نوشته اند که در این آزمایش برای اولین بار، این موشک در تاریکی شب به سمت هدف شلیک شده و این آزمایش در منطقه «بهادراک» واقع در شرق هند انجام گرفته است.

خبرگزاری «ایندوآسیایی» به نقل از منابعی در وزارت دفاع هند نوشته موشک «آگنی 3» اولین بار در سال 2011 رونمایی شد و ارتش هند آن را مهم ترین موشک بالستیک در زرادخانه خود توصیف کرده است. به گزارش فارس، این موشک بردی بین 3000 تا 5000 کیلومتر دارد و قادر است کلاهک های معمولی و اتمی را حمل کند. گفتنی است، آزمایش موشکی تازه هند همزمان با تشدید تنش میان این کشور با پاکستان بر سر منطقه «کشمیر» صورت می گیرد. پیش از این نیز پاکستان چند آزمایش مشابه انجام داده است. دو کشور در گذشته یکدیگر را به حمله اتمی تهدید کرده اند که با توجه به تاریخ روابط این دو کشور که شاهد جنگ های متعدد بوده است، نگرانی از وقوع جنگ بین دو کشور اتمی در آینده را زنده نگه داشته است.