آرشیو دو‌شنبه ۱۱ آذر ۱۳۹۸، شماره ۲۲۳۴۴
صفحه آخر (جهان)
۱۲

رئیس حزب کارگر انگلیس: دنیا هنوز در عواقب حمله به عراق زندگی می کند/ مداخله نظامی انگلیس تروریسم را تشدید کرد

‎سرویس خارجی- «جرمی کوربین» با اشاره به عواقب ادامه دار جنگی که آمریکا، انگلیس و هم پیمانانشان در عراق برافروختند، گفت: مداخلات نظامی مکرر کشورش بیشتر موجب تشدید مشکلات مربوط به تروریسم شده است.

«جرمی کوربین» رهبر حزب کارگر انگلیس که کارزار انتخاباتی حزبش برای انتخابات زود هنگام 12 دسامبر (21 آذر) را می گذراند، روز یکشنبه گفته، مداخلات نظامی مکرر ارتش کشورش بیشتر موجب «تشدید» مشکلات مربوط به تروریسم شده است تا «حل» آن ها.

حمله فرد مسلح به چاقو، در روز جمعه که لندن را در وحشت فرو برد و تروریستی نیز خوانده شد، واکنش های مختلفی در پی داشت. به نوشته روزنامه «گاردین»، رهبر حزب کارگر در مصاحبه با یک شبکه تلویزیونی، در آستانه برگزاری نشست سران «پیمان آتلانتیک شمالی» (ناتو) و همچنین پس از حمله روز جمعه گفت: «مبارزه علیه ترور، آشکارا شکست خورده است».

«جرمی کوربین» همچنین گفته، مردم جهان «در عواقب حمله به عراق زندگی می کنند» که وی با آن مخالف بود. مخاطراتی که انگلیس با آن مواجه است به «دنباله روی از دونالد ترامپ» و سیاست های خارجی دولت «بوریس جانسون» نخست وزیر انگلیس «گره خورده است».

رهبر حزب کارگر انگلیس که محبوبیتش باعث نگرانی سیاستمداران انگلیسی و آمریکایی شده، «شجاعت خارق العاده» شهروندان لندنی را که در جریان حمله تروریستی روز جمعه به مقابله با عامل این حمله پرداخته و مانع از خسارات جانی بیشتر شده بودند ستود و گفت: پلیس در از پای درآوردن این فرد مسلح محق بود.

گفتنی است، یکی از چالش های امنیت داخلی انگلیس، تروریسم است و به گفته نهادهای بین المللی، انگلیس در خطرناکترین کشور اروپا نسبت به تروریسم است. انگلیس از یک سو با خطر تروریست های تکفیری و از سوی دیگر با خطر گروه های افراطی نژادپرست خشونت طلب روبه رو است.