آرشیو دو‌شنبه ۱۱ آذر ۱۳۹۸، شماره ۴۷۶۶
باشگاه اقتصاددانان
۲۳

شرکت های فناوری در صدر

امی مارتین

 داده های ارائه شده از سوی دفتر آمار کار، شرکت های تحقیقات بازار و شرکت های سرمایه گذاری نشان می دهد 10 صنعت طی سال های آینده بالاترین میزان سرمایه ها را به خود جذب خواهند کرد و رشد بالاتری نسبت به دیگر صنایع خواهند داشت. فناوری در صدر فهرست قرار دارد. در گزارش موسسه فوندرا آمده است این روزها فناوری در قلب تقریبا همه چیز قرار دارد و شرکت های فعال در حوزه فناوری در مجموع عملکرد بالاتری نسبت به صنایع و شرکت های دیگر دارند. یک دهه پیش سرمایه گذاران و شرکت های فناوری عمدتا در ابزارهای ارتباطی، شبکه های اجتماعی و نرم افزار سرمایه گذاری می کردند و اکنون دنیای شرکت هایی که خود را شرکت های فناوری می نامند، به میزانی قابل ملاحظه رشد کرده است.

پس از فناوری، دو صنعت سلامت و انرژی جایگاه های دوم و سوم را به خود اختصاص داده اند. در یک دهه آینده صنعت سلامت یک چهارم کل سرمایه گذاری های مخاطره آمیز را به خود اختصاص خواهد داد و بخش انرژی سود 8 درصدی را کسب خواهد کرد. در ادامه به 10 صنعتی که انتظار می رود در یک دهه آینده پرسودترین صنایع باشند اشاره می کنیم. نخستین صنعت، صنعت فناوری است. رشد پیش بینی شده درآمد این صنعت در یک دهه آینده 9/ 1 درصد و رشد قیمت سهام شرکت های فعال در آن 296 درصد خواهد بود. محاسبات ابری، یادگیری ماشین، هوش مصنوعی و داده های انبوه بیشترین پتانسیل رشد را در این صنعت دارند. دومین صنعت، صنعت سلامت است که رشد سود آن در یک دهه آینده 3/ 2 درصد و رشد قیمت سهام شرکت های فعال در آن 185 درصد خواهد بود. فناوری زیستی، مدیریت داده های سلامت و سلامت شخصی سازی شده، بیشترین ظرفیت رشد را در این صنعت دارند.

انرژی سومین صنعت امیدبخش است. رشد این صنعت در 10 سال آینده بیش از 8 درصد و رشد قیمت سهام شرکت های فعال در آن 115 درصد خواهد بود. نفت و گاز، معدن و انرژی های تجدیدپذیر بیشترین پتانسیل رشد در این صنعت را خواهند داشت. جایگاه چهارم به صنعت رسانه تعلق دارد. درآمد این صنعت، رشد 10 درصدی خواهد داشت و قیمت سهام شرکت های فعال در آن بیش از 186 درصد بالا خواهد رفت. بازی های رایانه ای و واقعیت مجازی بیشترین پتانسیل رشد را در این صنعت دارند. پنجمین صنعت خرده فروشی است که رشد 2/ 1 درصدی درآمد را در یک دهه آینده شاهد خواهد بود و قیمت سهام شرکت های فعال در آن 103 درصد بالا خواهد رفت. تجارت الکترونیک و خرده فروشی شخصی سازی شده بیشترین پتانسیل رشد را در این صنعت دارند. ساخت و ساز ششمین صنعت پرسود خواهد بود. رشد درآمد این صنعت 113 درصد و رشد قیمت سهام شرکت های فعال در آن منفی 11 درصد پیش بینی شده است. مسکن و زیرساخت های بزرگ پرسودترین بخش های این صنعت هستند.

هفتمین صنعت پرسود خدمات سفر و هتلداری است که رشد درآمد آن 4/ 2 درصد و رشد قیمت سهام شرکت های فعال در آن 214 درصد پیش بینی شده است. هتلداری و ارائه مواد غذایی سالم بخش های پرسود این صنعت خواهند بود. هشتمین صنعت، صنعت مالی است با رشد سود 6/ 1 درصدی و افزایش 66 درصدی قیمت سهام شرکت های فعال در آن. خدمات مالی آنلاین، فناوری مالی و ارزهای دیجیتال پرسودترین بخش های این صنعت هستند. نهمین صنعت، صنعت زمین و ساختمان است. رشد درآمد آن 6/ 1 درصد و رشد قیمت سهام شرکت های فعال در آن 56 درصد پیش بینی شده است. واسطه گری آنلاین و خدمات آنلاین طراحی پرسودترین بخش های این صنعت هستند. در نهایت حمل و نقل دهمین صنعت پرسود خواهد بود. رشد درآمد این صنعت 2/ 2 درصد و رشد قیمت سهام شرکت های فعال در آن 125 درصد پیش بینی شده است. خودروهای خودران و برقی و شهرهای هوشمند سودده ترین بخش های این صنعت هستند.