آرشیو دو‌شنبه ۱۱ آذر ۱۳۹۸، شماره ۴۷۶۶
حمل و نقل
۲۲

خبر بنگاه ها

اولویت های هوشمندسازی حمل ونقل

گروه بنگاه ها : افزایش ظرفیت حمل ونقل، افزایش بهره وری، صرفه جویی در انرژی و هزینه و از همه مهم تر کاهش ترافیک و تلفات جاده ای اولویت و اهداف ما در بحث هوشمندسازی حمل ونقل است.

شهاب خدامرادی، مسوول حمل ونقل هوشمند ستاد توسعه فناوری های حوزه فضایی و حمل ونقل پیشرفته با اعلام این مطلب به «دنیای اقتصاد» گفت: یکی از اقداماتی که به منظور هوشمندسازی حمل ونقل در کشور تاکنون انجام داده ایم، شناسایی زیست بوم حمل ونقل هوشمند کشور است. برای این منظور بخش های دولتی، خصوصی و نیمه خصوصی مرتبط با این حوزه شناسایی شدند. بخش دولتی متشکل از 50 عضو اعم از سازمان ها و نهادها و بخش خصوصی متشکل از 140 عضو اعم از شرکت های دانش بنیان، شرکت های خصوصی، انجمن ها و موسسات نیمه خصوصی هستند. به عنوان مثال، با نصب حسگرهای بسیار کوچکی در قسمت های خودرو، قطار یا کشتی می توان به راحتی ایراد یا نقص فنی آن را پیش از اینکه به بحران منجر شود، تشخیص داد.

وی درباره حمایت ستاد توسعه فناوری های حوزه فضایی، حمل ونقل پیشرفته از استارت آپ های فعال در این حوزه افزود: نخستین اقدام در این زمینه همکاری با نهادها و ارگان های مختلف به منظور ایجاد پلت فرم یا به اصطلاح زیست بوم کارآفرینی کشور بود. خدامرادی تصریح کرد: یکی دیگر از اقدامات ستاد به منظور حمایت از شرکت های دانش بنیان در حوزه حمل ونقل هوشمند، رایزنی با صندوق نوآوری و شکوفایی جهت حمایت از حضور شرکت های متقاضی در نمایشگاه های داخلی و بین المللی  است که پیش از این سرفصل حمایتی برای آنها وجود نداشت. در ادامه مقالات و پژوهش های انجام شده در زمینه حمل ونقل هوشمند که به دبیرخانه نمایشگاه ارسال شده بود را طبقه بندی و بررسی کرده و بر روی وب سایت ستاد قرار دادیم.

مسوول حمل ونقل هوشمند ستاد فناوری های حوزه فضایی، حمل ونقل پیشرفته ادامه داد: کمک به استارت آپ ها از پیش بذری ها که یک ایده هستند گرفته تا استارت آپ هایی که اقدام به تولید یک خدمت یا محصول کرده اند. راه اندازی یک شتاب دهنده دیگر اقدام ستاد به منظور حمایت از آنها بود. خدامرادی تصریح کرد: یکی دیگر از اقدامات ستاد به منظور حمایت از استارت آپ های فعال در حوزه هوشمندسازی حمل ونقل رایزنی با صندوق شکوفایی برای حمایت از آنها بود. پیش از این صندوق نوآوری و شکوفایی سرفصلی برای حمایت از استارت آ پ های این حوزه نداشت. وی افزود: معتقدم مفهوم حمل ونقل هوشمند یک مفهوم جدید بوده و همواره نیازمند تبلیغات و اطلاع رسانی است تا جامعه و ذهن سرمایه گذاران برای حضور، فعالیت و توسعه این بخش آماده شود.

مسوول حمل ونقل هوشمند ستاد توسعه فناوری های حوزه فضایی، حمل ونقل پیشرفته درباره رسالت و فلسفه وجودی این مجموعه نیز گفت: این ستاد با ادغام نقش های مرتبط با فناوری مرکز ملی فضایی و ستادهای توسعه فناوری های صنایع دانش بنیان هوایی، هوانوردی، صنایع دانش بنیان دریایی و در انطباق با نظام نامه جامع ارزیابی متوازن ماموریت های ستاد توسعه فناوری و جلب همکاری اعضای حقیقی و حقوقی ستاد ضمن بهره مندی از دستاوردهای مفید ملی و بین المللی نسبت به هم افزایی فعالیت های مرتبط با حوزه حمل ونقل پیشرفته در بخش های مختلفی همچون حمل ونقل جاده ای، ریلی، دریایی، هوایی و یکپارچه سازی آنها به کمک فناوری های فضایی و کلیه حوزه های مرتبط نظیر وسایل نقلیه الکتریکی، ساخت تجهیزات فرودگاهی، تجهیزات راهسازی، اسکله و تجهیزات بندری همت گماشته است.

زیر ساخت های لازم برای تبدیل به هاب اول باری منطقه درحال انجام است

به موجب ماده 166 برنامه پنجم توسعه کشور، شهر فرودگاهی امام خمینی باید به هاب اول باری و هاب دوم مسافری منطقه تبدیل شود. فرزاد یادگاریان، قائم مقام منطقه آزاد تجاری شهر فرودگاهی امام خمینی با اعلام این مطلب به «دنیای اقتصاد» گفت: درحال حاضر 200 هزار تن کالا در شهر فرودگاهی جابه جا می شود که باید در سند طرح جامع در سال 2046 رقم 4/ 1 میلیون تن جابه جایی داشته باشیم. درحال احداث زیرساخت های لازم برای این موضوع هستیم تا بتوانیم به این هدف برسیم.

وی افزود: براساس سند منتشرشده توسط سازمان ملل، یکی از بنادر خشک جهان، شهر فرودگاهی امام خمینی است و مشاور شهر فرودگاهی امام خمینی مطالعاتی را در این زمینه انجام داده است.  یادگاریان در ادامه گفت: یکی از مهم ترین خطوط ریلی کشور یعنی راه آهن تهران-بندرعباس از کنار این بندر خشک عبور می کند که با احداث خط فرعی ریلی زمینه اتصال این بندر خشک به راه آهن سراسری و تسهیل مراودات تجاری درحال انجام است. قائم مقام منطقه آزاد تجاری شهر فرودگاهی امام خمینی درباره موقعیت منطقه آزاد شهر فرودگاهی گفت: شهر فرودگاهی امام خمینی به علت موقعیت ژئو اکونومی و با توجه به سند آمایش لجستیک، به عنوان یکی از چهار منطقه شهر لجستیک ایران انتخاب شده است.  وی درباره امکانات شهر فرودگاهی امام خمینی گفت: شهر فرودگاهی سه منطقه هوانوردی، آزاد و ویژه دارد.

منطقه آزاد آن تابع قوانین دیگر مناطق آزاد کشور است. در منطقه آزاد پذیرای همه سرمایه گذاران هستیم و به همین علت پهنه لجستیک و تولید، پهنه اداری و تجاری، پهنه صنایع خلاق و پهنه صنایع نوین را اختصاص داده ایم.  یادگاریان افزود: براساس طرح جامع مصوب شهر فرودگاهی الزام شده که صنایع های تک و سبز درون شهر فرودگاهی جانمایی شوند. قرار است در یکی از پهنه های منتخب منطقه آزاد شهر فرودگاهی مرکز بانک و بیمه تاسیس شود. این مراکز در مناطق آزاد فرودگاهی شهرهایی مانند هنگ کنگ، نیویورک، لندن وسنگاپور وجود دارد. در منطقه خاورمیانه هم فقط در مناطق آزاد فرودگاهی دبی و ترکیه است که مراکز بانک و بیمه را دارد. قصد داریم مرکز بانک و بیمه در شهر فرودگاهی راه اندازی کنیم و از همه بانک ها و بیمه ها دعوت کرده ایم. وی در ادامه گفت: در بخش لجستیک و تولید پذیرای فعالان اقتصادی هستیم به همین منظور کد اختصاصی گمرک به شماره 10110 به گمرک منطقه آزاد اختصاص داده شده و درحال حاضر مراودات، واردات، صادرات و ترانزیت در این منطقه صورت می گیرد.

تعرفه توافقی ارزی دیرکرد کانتینر شرکت های خارجی کاهش یافت

گروه بنگاه ها : دبیر انجمن کشتیرانی و خدمات وابسته«از کاهش تعرفه توافقی ارزی دیرکرد کانتینر شرکت های خارجی» از 10 آذر 98 خبر داد.

به گزارش «دنیای اقتصاد»، مسعود پل مه در نشست خبری که روز شنبه 9 آذر ماه در مرکز همایش های اتاق بازرگانی تهران برگزار شد، با اشاره به وضعیت اقتصادی کشور گفت: به عنوان یک تشکل ملی، از تصمیمات اخذ شده دولت و ستاد تنظیم بازار حمایت کرده و حداکثر همکاری را با بدنه دولت خواهیم داشت. از این رو نسبت به کاهش نرخ برخی از تعرفه خدمات اقدام کردیم.وی با اشاره به کاهش نرخ تعرفه توافقی ارزی دیرکرد کانتینر خطوط کشتیرانی خارجی گفت: نسبت به اعمال کاهش تعرفه توافقی ارزی دیرکرد محموله های کانتینری ویژه لاینرهای کشتیرانی خارجی اقدام کردیم که این کاهش و یکپارچه سازی تعرفه ها منجر به کاهش 60 درصدی هزینه تمام شده حمل ونقل خواهد شد.دبیرکل انجمن کشتیرانی و خدمات وابسته افزود: در گذشته فرمولی برای دیرکرد تخلیه کانتینرها در نظر گرفته می شد که با توجه به افزایش هزینه های ارزی درحال حاضر این تعرفه ها توجیه اقتصادی ندارند و تصمیم گرفتیم نرخ دیرکردها را براساس توافق کاهش دهیم و از فردا این سیاست در بنادر ایران در قبال خطوط کشتیرانی خارجی به اجرا می رسد.

پل مه با بیان اینکه با این اقدام بخش قابل توجهی از هزینه های حمل ونقل کالا را کاهش می دهیم، گفت: تعرفه ها یا به صورت توافقی تغییر می کنند یا اینکه هر سال براساس مصوبه شورای عالی ترابری اعلام می شوند. تشکل های صنفی این اختیار را دارند که در صورت توافق تعرفه یکسان وضع کنند.دبیرکل انجمن کشتیرانی ادامه داد: طبق آمارهای سازمان بنادر و دریانوردی تا پایان آ بان ماه یک میلیون و 9 هزار تی ای یو کانتینر کالا وارد کشور شده است که این رقم تا پایان سال به یک و نیم میلیون تی ای یو خواهد رسید بنابراین کاهش تعرفه برای دیرکرد تخلیه کالا در بخش کانتینری می تواند بخش قابل توجهی از هزینه های کالا برای مصرف کننده نهایی را کاهش دهد.پل مه افزود: بعضا برخی از کالاها 90 روز در انتظار ترخیص هستند که تعرفه دیرکرد آنها بسیار افزایش پیدا می کند که این افزایش نرخ مستقیم به قیمت تمام شده کالا و در نهایت به نرخ تورم وارد می شود و به همین دلیل نسبت به کاهش نرخ تعرفه دیرکرد کانتینر شرکت های خارجی اقدام کردیم.

وی ادامه داد: این نرخ تسعیر برای فرمول تعرفه دیرکرد کالاهای کانتینری براساس ارقام تصویب شده از سوی بانک مرکزی است و البته باید یادآور شد این فرمول فقط به شرکت های خارجی تعلق می یابد.پل مه با اشاره به ضرورت توسعه شبکه ریلی و انتقال حمل بار به راه آهن اظهار کرد: درحال حاضر راه آهن سهم کمتر از پنج درصدی درحمل بارهای بندری دارد به همین دلیل برای کاهش هزینه های حمل ونقل نیاز به توسعه شبکه ریلی داریم.دبیرکل انجمن کشتیرانی در پاسخ به سوالی مبنی بر وضعیت رفت و آمد خطوط کشتیرانی خارجی پس از ناآرامی های اخیر در منطقه اظهار کرد: با 20 شرکت کشتیرانی خارجی برای نقل وانتقال کالاها در تعامل بودیم که این شرکت ها از شرکت های چند ملیتی محسوب می شوند که با آمریکا تعاملات گسترده ای دارند بنابراین تعدادی از این شرکت ها پس از خروج آمریکا از برجام و اعمال تحریم های جدید علیه ایران بنادر کشور را ترک کردند.

پل مه تصریح کرد: البته شرکت های بخش خصوصی داخلی با استفاده از توان ناوگان ایرانی توانستند نبود این شرکت ها را جبران کنند.وی افزود: واقعیت این است که پس از این اتفاقات میزان صادرات و واردات کالا و حضور شرکت های خارجی در بنادر ایران تغییر نکرد چراکه انتقال کالاهای اساسی به بنادر ایران آن قدر جذابیت دارد که هر اتفاقی در منطقه بیفتد شرکت های خارجی این بازار را از دست نمی دهند هر چند هزینه ها کمی افزایش پیدا کرد اما شرکت های خارجی تحت تاثیر اتفاقات تصنعی منطقه قرار نگرفتند. پل مه با اشاره به اجباری شدن استفاده از سوخت کم سولفور برای تردد کشتی ها در دنیا گفت: از مدت ها قبل نهادها و موسسات بین المللی زمان اجرای استفاده از سوخت کم سولفور را اعلام کرده بودند و در ایران هم پالایشگاه ها برای تولید سوخت کم سولفور اعلام آ مادگی کرده اند البته مشکلاتی در این زمینه وجود دارد و متاسفانه در تولید سوخت کم سولفور کوتاهی هایی شده است.دبیر انجمن کشتیرانی و خدمات وابسته ادامه داد: از دولت درخواست داریم موضوع استفاده سوخت کم سولفور برای تردد کشتی ها را جدی بگیرند تا خللی در حمل ونقل کالا وارد نشود.