آرشیو دو‌شنبه ۱۱ آذر ۱۳۹۸، شماره ۵۵۳۹
سیاست: داخلی/خارجی
۲
خبر

متن و حاشیه اولین روز نام نویسی نامزدهای انتخابات مجلس

حضور خیل مشتاقان در وزارت کشور قبل از ساعت 8

مریم شریف زاده

نام نویسی داوطلبان حضور در انتخابات مجلس یازدهم، صبح دیروز همزمان با حوزه های انتخابیه سراسر کشور در وزارت کشور آغاز شد.

طبق برنامه ای که از قبل برای نام نویسی داوطلبان اعلام شده بود ثبت نام از ساعت 8 صبح آغاز و تا ساعت 18 به مدت هفت روز ادامه دارد، اما با وجود چنین برنامه ای، از آنجا که همواره شاهد خیل مشتاقان برای حضور در انتخابات مجلس و ریاست جمهوری هستیم دیروز هم قبل از ساعت 8 و پیش از آغاز رسمی فرآیند نام نویسی، صفی از داوطلبان بیرون ساختمان وزارت کشور تشکیل شده بود و پس از باز شدن درها، داوطلبان برای ثبت نام به میزهای تعیین شده که 38 کاربر وظیفه ثبت نام را به عهده داشتند، مراجعه کردند.

یکی از اولین رویدادهای این دوره از ثبت نام در ستاد انتخابات هم درگیری لفظی تندی بود که میان یکی از مراجعه کنندگان با مسوولان حراست وزارت کشور در گرفته بود و توجه خبرنگاران را در بدو ورود به ستاد انتخابات جلب می کرد و این داوطلب کسی بود که سابقه نمایندگی و سفارت نیز در کارنامه او به چشم می خورد.

دور تا دور سالن ثبت نام از بنرهایی پوشیده شده است که در آن از عکس های انتخابات ادوار گذشته استفاده شده است. محمدحسن قدیری ابیانه، سیدمحمدسادات ابراهیمی و محسن علیجانی زمانی، اولین چهره هایی بودند که با حضور در وزارت کشور برای حضور در انتخابات مجلس نام نویسی کردند.  قدیری ابیانه در گفت وگو با جام جم گفت: اگر در لیست ولایتمداران قرار بگیرم، ادامه می دهم در غیر این صورت به نفع این لیست کناره گیری می کنم. سیدمحمدسادات ابراهیمی، نماینده پیشین مجلس نیز گفت: شرایط کشور خاص است و می طلبد یک باتجربه وارد شود تا بتواند به حل مسائل و مشکلات کلان کشور کمک کند.

اغلب افرادی که در اولین روز ثبت نام به وزارت کشور مراجعه کردند، مرد و میانسال بودند و البته تعدادی از زنان و جوانان نیز حضور داشتند.

در مجموع با توجه به این که دیروز اولین روز ثبت نام داوطلبان بود تعداد مراجعان اندک بود و سالن ثبت نام در اغلب ساعات خلوت بود و کاربران وزارت کشور مراجعه کننده زیادی برای ثبت نام نداشتند. میان داوطلبان، افرادی چون کارمند بانک، راننده تاکسی اینترنتی، وکیل و خانه دار وجود داشت. قرار بود ساعت 9 وزیر کشور بازدیدی از ستاد انتخابات داشته باشد که البته این بازدید با دو ساعت تاخیر و در ساعت 11 انجام شد.

عبدالرضا رحمانی فضلی در حاشیه این بازدید در پاسخ به سوال خبرنگار جام جم درباره برنامه وزارت کشور برای رفع نگرانی هایی که در خصوص تغییر برخی مقامات اجرایی در آستانه انتخابات وجود دارد، گفت: عقل حکم می کند در شرایط فعلی که فرآیند انتخابات آغازشده ما ثبات مدیریتی داشته باشیم؛ اما وجود فرمانداران و بخشداران صرفا مرتبط با انجام فرآیند انتخابات نیست، بلکه آنها برای ایفای وظایف خود باید حائز مجموعه ای از شرایط باشند، بنابراین اگر اتفاقی افتاد که بررسی و برآوردهای ما نشان داد باید در حوزه فرمانداران جابه جایی هایی صورت بگیرد حتما این کار را انجام خواهیم داد. وی تصریح کرد: خیلی از فرمانداری ها با سرپرست اداره می شوند که امروز دستور دادم سرپرستی افراد صاحب مسوولیت در این فرمانداری ها تثبیت شود تا در فرآیند برگزاری انتخابات مشکلی از این ناحیه پیش نیاید.

جمال عرف، رئیس ستاد انتخابات کشور هم در گفت وگو با جام جم در مورد لزوم اصلاح قانون انتخابات برای جلوگیری از سیل ثبت نام کنندگان در انتخابات، گفت: دولت به مدت حدود سه سال اقداماتی را برای لایحه اصلاح قانون انتخابات انجام و ابتدای بهمن سال گذشته به مجلس ارائه داد که در آن پیش بینی های لازم برای جلوگیری از این گونه موارد پیش بینی شده بود.

وی در عین حال افزود: با توجه به این که در انتخابات مجلس شرایط خاصی برای داوطلبان در نظر گرفته است هر کسی مانند انتخابات ریاست جمهوری نمی تواند در آن حضور داشته باشد، اما در مجموع امیدواریم آن لایحه به سرانجام برسد تا شیوه حضور داوطلبان چارچوب خاصی داشته باشد و با دقت بیشتری کارها در چارچوب منظم تر انجام شود. در همین حال خبرگزاری فارس به نقل از سیداسماعیل موسوی،  سخنگوی ستاد انتخابات کشور نوشت: در نخستین روز ثبت نام داوطلبان انتخابات یازدهمین دوره مجلس 789نفر نامزد انتخابات مجلس شدند.