آرشیو دو‌شنبه ۱۱ آذر ۱۳۹۸، شماره ۵۵۳۹
رسانه: شبکه
۷

اخبار

لوریس چکناواریان به «شوکران» می آید

بیست ودومین قسمت برنامه تلویزیونی «شوکران» با حضور استاد لوریس چکناواریان آهنگساز، موسیقیدان و هنرشناس 82 ساله و چهره پرآوازه موسیقی ایران و جهان، با یک هفته تاخیر ساعت 21 امروز، دوشنبه 11 آذر روی آنتن شبکه چهار سیما می رود.

به گزارش جام جم، نسبت موسیقی و علم در تاریخ، قدرت هنر برای بازسازی جامعه و فرهنگ، دادوستد عشق و موسیقی، قدرت زنان در تاریخ هنر و اندیشه، ماجرای انقلاب و استقلال ارمنستان توسط موسیقی و آسیب شناسی موسیقی ملی ایران از کلیدی ترین پرسش های سردبیر برنامه شوکران از استاد چکناواریان است.

در فصل جدید برنامه شوکران، اندیشمندان برجسته داخلی و خارجی از جمله سیدحسین نصر، احمد مهدوی دامغانی، شیرین هانتر، منصوره اتحادیه، آیت الله سیدمحمد مهدی میرباقری، کریم مجتهدی، حاتم قادری، مهدی محسنیان راد، باقر ساروخانی، لوریس چکناواریان، ابوالحسن تنهایی جامعه شناس همراه دیگر دانشوران برجسته ایرانی حضور دارند. شوکران که به اساسی ترین مسائل فکری کشور می پردازد، محصول مشترک شبکه چهار سیما و حوزه هنری به تهیه کنندگی و سردبیری پیام فضلی نژاد است. بازپخش شوکران روزهای سه شنبه 10 صبح، جمعه 14 ظهر  و شنبه یک بامداد است.

تجلیل از سرمایه های رسانه ملی در «چهل تیکه»

«چهل تیکه» ضمن خاطره بازی با هنرمندان محبوب کشور، از سرمایه های هنری رسانه ملی تجلیل می کند.

به گزارش جام جم، الهام حاتمی تهیه کننده هر سه فصل چهل تیکه درخصوص ایده اولیه برنامه، گفت: زمانی که از شبکه نسیم برای تهیه کنندگی برنامه دعوت شدم، ایده اولیه به این شکل بود که تصاویر آرشیوی در کنار توضیحاتی از آن پخش شود. به نظرم این ایده می توانست شکل و شمایل متفاوت تری پیدا کند و هر برنامه را با یک قصه متفاوت پیش ببریم.

وی با ابراز خشنودی از اعتماد مدیران شبکه برای در اختیار گذاشتن این فرصت خوب، ادامه داد: چهل تیکه تا امروز مسیر سخت و طولانی را طی، اما به مرور زمان رشد کرد، هویت یافت و امروز جایگاه خود را میان بینندگان تلویزیون پیدا و مخاطبان بسیاری را با خود همراه کرده است.

حاتمی در خصوص تغییر مجری برنامه چهل تیکه در فصل جدید گفت: دو فصل نخست، خانم الهه پرسون مجری خوب و توانمند رادیو و تلویزیون اجرای برنامه را به عهده داشت. در فصل جدید با توجه به تغییر رویکردهای برنامه، به اجرای متفاوت تری می اندیشیدم. شخصی که حال و هوای آن سال ها را درک کند و خاطره باز باشد. در عین حال طنازی و جذابیت های بیانی اش مخاطبان را همراه کند. انتخاب من، محمدرضا علیمردانی بود. او بسیار با استعداد، مسوولیت پذیر و همراه بودنش برای هر برنامه سازی، اتفاقی مثبت و خوشایند است.

تهیه کننده چهل تیکه با اشاره به دکور زیبا و خاص فصل سوم گفت: دکور، هویت برنامه است، طراحی دکور بسیار زمان برد. بارها ایده ها توسط پیمان قانع طراحی شد تا این که دکور ساختارشکنانه، سفید و زیبای برنامه که محصول یک فکر مشترک بود، خلق شد. طراحی دکور به گونه ای است که بی هیچ توضیحی از جانب مجری، قصه خود را روایت می کند. همنشینی صدای زیبای عطاا... کاملی در تیتراژ آغازین، حال و هوای دهه 60 و کودکی را به مخاطب القا می کند و این قطعا بهترین معرفی برای برنامه است.