آرشیو یک‌شنبه ۳ آذر ۱۳۹۸، شماره ۳۵۷۹
اقتصاد
۵

خبر

سازمان برنامه اعتقاد ندارد برای چرخیدن چرخ های توسعه عده ای در این مسیر له شوند

رئیس سازمان برنامه و بودجه گفت: در سازمان برنامه و بودجه این اعتقاد وجود ندارد که برای چرخیدن چرخ های توسعه عده ای در این مسیر له شوند و به همین دلیل برنامه های توسعه را با رویکرد جهادی دنبال می کنیم.به گزارش فارس، محمدباقر نوبخت، رئیس سازمان برنامه و بودجه، در مراسم امضای تفاهم نامه طرح جهاد روشنایی بین سازمان برنامه و بودجه، سازمان بسیج مستضعفین، صندوق کارآفرین امید و کمیته امداد، اظهار کرد: با امضای این تفاهم نامه نیروگاه های خورشیدی خرد و کوچک خانگی در مناطق روستایی و عشایری تولید و نصب خواهد شد.او با بیان اینکه بسیج به اقتضای ضرورت های کشور از توانمندی های مختلف خود استفاده می کند، افزود: چه در زمان جنگ تحمیلی و چه در دوران سازندگی و بازسازی آسیب های ناشی از جنگ، بسیج حضور فعالی داشته است.رئیس سازمان برنامه و بودجه ادامه داد: در حال حاضر نیز بزرگ ترین تحریم تاریخ معاصر علیه مردم ایران در حال اجراست. امروز حتی غذا و دارو نیز برای ایرانیان تحریم شده و ایران حق فروش یک ریال نفت را هم برای واردات غذا و دارو ندارد؛ اما ملتی که متکی به آموزه های دینی و وحیانی است، در برابر این فشارها سر فرود نمی آورد.او با بیان اینکه در این شرایط نیز بسیج می تواند در عرصه های مختلف ورود جدی و حمایتی داشته باشد، گفت: در سازمان برنامه و بودجه این اعتقاد وجود ندارد که برای چرخیدن چرخ های توسعه عده ای در این مسیر له شوند و به همین دلیل برنامه های توسعه را با رویکرد جهادی دنبال می کنیم.نوبخت تصریح کرد: در همین راستا و در هفته جاری طرح های ساخت مسکنی که برای اقشار محروم در استان بوشهر است، به بهره برداری خواهد رسید. در حال حاضر نیز برای هر استان یک برنامه اشتغال در نظر گرفته شده که میزان تسهیلات آن نیز به طور جزئی مشخص شده است.

آزادسازی بیش از 22 هزار هکتار از حریم رودخانه ها

مدیرکل دفتر مهندسی رودخانه ها و سواحل شرکت مدیریت منابع آب ایران گفت: در اجرای مقررات تبصره 4 ماده 2 قانون توزیع عادلانه آب، تاکنون 22هزارو 200 هکتار از اراضی بستر و حریم رودخانه ها آزاد شده است.

غزال جعفری در گفت وگو با ایرنا درباره تلاش وزارت نیرو برای حفاظت حریم و بستر رودخانه ها در مقابل متجاوزان، گفت: آزادسازی سالانه دو هزار هکتار از اراضی دارای اولویت در برنامه کاری این وزارت قرار دارد.

این مقام مسئول در پاسخ به اینکه برخورد با متجاوزان چه مقدار بازدارنده بوده است؟ گفت: بر اساس تبصره های ذیل ماده 2 قانون توزیع عادلانه آب (مصوب 1361) و آیین نامه مربوط به بستر و حریم رودخانه ها، انهار، مسیل ها، مرداب ها و برکه های طبیعی (مصوب 1379)، اراضی بستر رودخانه ها و مجاری آبی به عنوان انفال و سرمایه های ملی در حاکمیت حکومت جمهوری اسلامی است و مسئولیت تعیین حد بستر و حریم این مجاری و حفاظت از آنها بر عهده وزارت نیرو است. در این راستا وزارت نیرو به عنوان پیش نیاز هرگونه اقدام حفاظتی، نسبت به انجام مطالعات تعیین حد بستر حریم حدود 70 درصد اولویت تعیین شده تا پایان برنامه ششم توسعه با تمرکز بر بازه های عبوری از مراکز جمعیتی اقدام کرده است.