آرشیو یک‌شنبه ۳ آذر ۱۳۹۸، شماره ۳۵۷۹
سیاست
۶

جهانگیری خطاب به برخی کشورهای منطقه: به مداخله در مسائل داخلی پاسخ کوبنده می دهیم

کمتر از 10 روز از گران شدن بنزین گذشته است. معاون اول رئیس جمهور روز گذشته شخصا به وزارت صنعت، معدن و تجارت رفت تا در جلسه ستاد تنظیم بازار شرکت کند. یکشنبه هفته پیش بود که مقام معظم رهبری در درس خارج فقه گفته بودند که افزایش قیمت بنزین موجب افزایش قیمت اجناس و کالاها نشود. بر همین اساس، اسحاق جهانگیری با اشاره به حساسیت و اهمیت جلسات ستاد تنظیم بازار، گفت: «همه دستگاه ها باید از ستاد تنظیم بازار حمایت کنند تا مردم اطمینان یابند که از حقوق آنها با جدیت حمایت می شود».

به گزارش ایسنا، او بیان کرد: «به عنوان معاون اول رئیس جمهوری خدمت ملت بزرگوار ایران عرض می کنم همه تصمیمات دولت با نیت تامین منافع مردم اتخاذ شده است و دولت از عمق جان اعتراض و صدای مردم را می شنود و برای آن احترام قائل است و تلاش خواهد کرد به آنچه مورد انتظار مردم است جامه عمل بپوشاند».

معاون اول رئیس جمهور با اشاره به اینکه ممکن است در تصمیمات اشتباهی رخ داده باشد، توجه به مطالبات مردم را وظیفه دولت دانست و افزود: «اگر احساس کنیم جایی در تصمیم گیری اشتباه کرده ایم حتما اصلاح خواهیم کرد و همه ما وظیفه داریم  تلاش کنیم تا بخشی از آلام و دردهای مردم تسکین یابد و حتما در این راستا همه دوستان و فرزندان ملت در همه دستگاه های مختلف در تلاش هستند  به ملت بزرگ ایران خدمت کنند».

جهانگیری از مسئولان ستاد تنظیم بازار که در هفته اخیر تلاش های مجدانه ای برای نظارت بر بازار داشته اند، قدردانی کرد و گفت: «همه باید به این تلاش ها در جهت رفع دغدغه مردم در زمینه تغییر قیمت ها ادامه دهند. قطعا باید راهکارهای پیشنهادی برای مدیریت بهتر اوضاع در کارگروه های تخصصی مورد بررسی دقیق و تصمیم گیری مسئولانه قرار گیرد با این هدف که هیچ بار و هزینه جدیدی بر مردم تحمیل نشود. در حمایت و نظارت بر بازار هر تصمیمی که نیاز به تایید دولت داشته باشد نیز به فوریت در جلسه هیئت وزیران مطرح و درباره آن تصمیم گیری لازم انجام خواهد شد».

 به مداخله در مسائل داخلی پاسخ کوبنده می دهیم

معاون اول رئیس جمهوری همچنین  برخی کشورهای منطقه را تهدید کرد و گفت: «اگر سرنخ هایی پیدا شود که آنها دخالت هایی برای ایجاد آشوب در داخل ایران کرده اند، روزگار خوش در منطقه نخواهند دید. ایران کشوری نیست که بشود با آن چنین شوخی ها و رفتارهایی کرد. باید با ایران با نهایت ادب رفتار شود و اگر معلوم شود دیگران در مسائل داخلی ایران دخالت کرده اند که به ملت ایران ضرر و زیانی وارد شود، حتما پاسخ کوبنده ای دریافت خواهند کرد».مقام معظم رهبری نیز سه شنبه شب در دیدار با تولیدکنندگان، کارآفرینان و فعالان اقتصادی، گفته بودند: «هم دوستان و هم دشمنان بدانند ما در عرصه جنگ نظامی و سیاسی و امنیتی دشمن را عقب زدیم؛ همین کارهای این چند روز کارهای امنیتی بود، مردمی که نبود. در عرصه های مختلف دشمن را عقب زدیم و به توفیق الهی در عرصه جنگ اقتصادی هم به طور قاطع دشمن را عقب خواهیم زد».رئیس جمهوری نیز روز چهارشنبه گذشته در جلسه هیئت دولت به آشوب های خیابانی بعد از گرانی بنزین اشاره کرده و گفته بود: «آشوب طلبان سازمان یافته، برنامه ریزی شده و مسلح بودند که کاملا بر اساس برنامه طراحی شده از سوی ارتجاع منطقه، صهیونیست ها و آمریکایی ها اقدام کردند. همان طور که رهبر معظم انقلاب فرمودند، مردم ما در حوادث مختلف در برابر نقشه دشمن پیروز شدند و این بار هم در اغتشاشات که نقشه دشمن برای ایجاد ناامنی بود، مردم به پیروزی رسیدند و آنهایی که در دو سال گذشته با اعمال تحریم های حداکثری ناامنی و اقدام علیه نظام را طراحی کرده بودند و به دنبال این بودند که این فشار باعث شود روزی مردم علیه نظام به خیابان ها آمده و ایستادگی کنند، نتوانستند موفق شوند».

 مانع سوءاستفاده از وضعیت فعلی خواهیم شد

اسحاق جهانگیری در ادامه سخنان خود، گفت: «با استفاده از تمام ابزارهای نظارتی مانع سوءاستفاده از وضعیت فعلی خواهیم شد و در این مسیر از اصناف و اتحادیه های صنفی می خواهیم دولت را یاری کنند، چنان که پیش از این نیز به خوبی دولت را در مسیر مدیریت اقتصادی کشور همراهی کرده اند».او با تاکید بر اینکه هیچ نهاد و دستگاهی تا پایان سال 98 اجازه صدور افزایش قیمت را ندارد، افزود: «آنچه در اختیار دولت است، از جمله قیمت حامل های انرژی نظیر آب، برق، گاز و گازوئیل به هیچ وجه تا پایان سال 98 افزایش قیمت نخواهد داشت و اگر مجوزی هم در این زمینه صادر شده که تابه حال اعمال نشده است، اجرای آن متوقف خواهد شد. از تمام دستگاه های دیگر که امکان صدور مجوز افزایش قیمت دارند نیز موکدا می خواهیم چنین مجوزهایی را صادر نکنند. اگر اصلاح و افزایش قیمت در بخشی ضرورت دارد، با تعامل صدور مجوز آن به سال آینده موکول خواهد شد».

 از جدی ترین مسائل کشور بحث قدرت خرید مردم است

معاون اول رئیس جمهور با تاکید بر اینکه از جدی ترین مسائل کشور بحث قدرت خرید مردم است، به شوک واردشده به اقتصاد ایران در سال های 90 و 91 اشاره کرد و گفت: «دولت در سال 92 تلاش کرد با روش های اقتصادی قدرت خرید مردم را که در سال های پیش از آن آسیب دیده بود، ترمیم کند. از اوایل سال 97 نیز با شوک دوم اقتصادی مواجه شدیم و تورم سیر صعودی گرفت و باید تلاش کنیم تا با راهکارهای اقتصادی از قدرت خرید مردم حمایت کنیم».او با بیان اینکه بانک مرکزی در بهترین شرایط خود از نظر ذخایر اسکناسی و ارزی کشور قرار دارد، افزود: «سامانه نیما از نظر ارز در شرایطی است که می تواند کارهای جدی انجام دهد و به تقاضاها پاسخ دهد. بانک مرکزی از نظر اسکناسی هیچ زمان از چنین پشتوانه قوی ای برخوردار نبوده است؛ بنابراین باید روند نزولی شاخص هایی که بر قدرت خرید مردم، نرخ کالاها و خدمات تاثیرگذار است، تا پایان سال ادامه دار باشد».

 در پرداخت حقوق بگیران دولتی نباید تاخیر بیفتد

جهانگیری با اشاره به تصمیم قطعی دولت مبنی بر اینکه حقوق هیچ فردی که مرتبط با بودجه دولت است، نباید عقب بیفتد، تاکید کرد: «فرق نمی کند که فرد کارمند ریاست جمهوری یا قوه قضائیه یا بازرسی و نظارت یا کارمند واحدی دیگر باشد یا به طور مستقیم یا غیرمستقیم از بودجه دولت حقوقش پرداخت می شود، بنابراین باید حقوق افراد به موقع پرداخت شود و این جزء تصمیمات قطعی است. تصمیم دولت به دستگاه های ذی ربط هم ابلاغ شده و تا الان هم مشکلی نبوده و امیدواریم تا پایان سال مشکلی نباشد و اگر هم در جایی مشکلی بوده با پیگیری باید حل شود».

 افزایش قیمت کالاها تا پایان 98 در تمام دستگاه ها ممنوع است

او بیان کرد: «دولت بارها اعلام کرده است هیچ دستگاهی تا پایان سال 98 اجازه ندارد قیمت هیچ کالا و خدماتی را افزایش دهد. ممکن است عده ای شایعه کنند که دولت یک هفته یا یک ماه آینده قصد دارد قیمت گازوئیل یا گاز را اضافه کند، اما قیمت هیچ کدام از حامل های انرژی گازوئیل، گاز، برق و آب و مواردی را که در اختیار دولت است، افزایش نخواهد داد».معاون اول رئیس جمهوری افزود: «دولت تا پایان سال هیچ تغییری در قیمت ها نخواهد داد. از سایر دوستان نیز انتظار داریم افزایش قیمت ندهند. ممکن است بخشی بخواهد تحت تاثیر افزایش قیمت بنزین یک درصدی افزایش قیمت بدهد که می توانید با آن بخش تفاهم کرده و به نوعی کمک کنید که این جلوگیری از درصد افزایش قیمت ها تا ماه های ابتدای سال جبران شود؛ این تصمیم را دولت به صورت مشترک با اصناف گرفته اند که در آن اعدادی که تا آن روز برای افزایش قیمت ها اعمال نشده است، جبران و کمک شود».