آرشیو یک‌شنبه ۳ آذر ۱۳۹۸، شماره ۳۵۷۹
سیاست
۶

آینه

دنیای اقتصاد: مردمی کردن اقتصاد با بنزین برای همه

مهدی نصرتی: پنج ماه قبل از دولت درخواست شد که درباره موضوع بنزین، بنا را بر «اصل غافلگیری» نگذارد و همان طور که در کشورهای پیشرفته متداول است، تصمیم نهایی خود را همراه با توجیهات و مستندات و دلایل پشتیبان در قالب یک «گزارش سفید» منتشر کند. انتشار چنین گزارشی درباره تصمیمات اتخاذشده، پیش از اجرای آنها می توانست پیامدهای مثبتی را به همراه داشته باشد. این پیامدهای مثبت عبارتند از: دریافت بازخورد کم هزینه و غیرمخرب مردم، احساس سهیم بودن مردم در تعیین سرنوشت موضوعات مهم مرتبط با معیشت، حس احترام و اعتماد و جلب پشتیبانی و حمایت مردم، پرهیز از تصمیم های اشتباه و پرهزینه که موجب سلب اعتماد از سیاست گذار می شود، کاهش اثر شوک آور تصمیم سیاستی و کاهش رانت برای افراد آگاه از تصمیم... سهمیه بندی بنزین بر مبنای خودرو عادلانه نیست؛ زیرا خانوارهایی که تعداد خودروی بیشتری دارند از سهمیه بیشتری برخوردار می شوند و خانوارهای بدون خودرو از این سهمیه مستقیم محروم می مانند.. به نظر می رسد بهترین گزینه ای که برای یک سال آینده دولت می تواند دنبال کند این است که به طور کامل خود را از موضوع قیمت گذاری بنزین کنار بکشد و درعوض کل بنزین را به طور مساوی بین همه ایرانیان تقسیم کند؛ به شرطی که خریدوفروش سهمیه ها آزاد و بدون هیچ محدودیتی باشد... طبیعی است که بخشی از این سهمیه نیز به کشورهای همسایه صادر شود. به این ترتیب «تهدید» قاچاق بنزین تبدیل به «فرصت» صادرات مردمی این کالا خواهد شد.

جمهوری اسلامی: مسئولان نظام بدانند

حالا که گردوغبار ناامنی های ناشی از افزایش قیمت بنزین کنار زده شده اند، وقت آنست که مسئولان نظام جمهوری اسلامی به واقعیت هائی که نباید از آنها غافل باشند توجه کنند. حفاظت از نظام جمهوری اسلامی، تمامیت ارضی، استقلال و امنیت کشور، از اوجب واجبات است ولی ایجاد امنیت را نباید فقط در برخورد با ناامنی ها خلاصه کرد، بلکه قبل از آن باید عوامل ایجاد ناامنی ها شناسائی و ریشه کن شوند. در ناامنی های هفته آخر آبان، عامل پدیدآمدن ناامنی تصمیم نادرستی بود که درباره دو نرخی کردن بنزین و گران کردن جهشی قیمت آن گرفته شد و البته زمان و چگونگی اعلام و اجرای آن... آرامش این روزها مسئولان نظام را دچار این اشتباه نکند که مردم در مورد تصمیم بنزینی ما در اشتباه بودند و حالا که متوجه شده اند نه تنها حرفی ندارند بلکه برای تصحیح کردن اشتباه خودشان به صحنه آمده اند و راه پیمائی می کنند... آقای رئیس جمهور در تبلیغات انتخاباتی خود وعده داده بود سطح زندگی مردم را چنان بالا ببرد که به جای یارانه گرفتن، بتوانند به دولت کمک کنند. آرمان بسیار خوبی است ولی حالا علاوه بر یارانه قبلی، یارانه جدیدی هم اختراع شده که به 60 میلیون نفر پرداخت می شود! این، یعنی مردم فقیرتر شده اند و اگر نشده اند، معنای این کار اینست که مدیران اقتصادی دولت نمی دانند چه می کنند... مسئولان نظام بدانند که فشارهای معیشتی هروقت مردم را وادار به اعتراض کند - که همه قبول دارند حق مردم است - اگر راهکار مشخصی برای ابراز نارضایتی ها وجود نداشته باشد، باز هم شاهد شرارت های اشرار و ناامنی ها خواهیم بود... راضی نشوید مستضعفان در اثر فشارهای معیشتی به صحنه بیایند. این، یک پدیده خطرناک است، خطرناک!

کیهان: غائله مغلوب (یادداشت روز)

سعدالله زارعی:... دولت محترم به گمان اینکه با مطرح شدن پیش از اقدام افزایش قیمت بنزین قادر به مهار آثار روانی آن بر بازار نیست و با واکنش تند اجتماعی هم پیش از اعلام نهایی مواجه شده و برای کنارگذاشتن جمع بندی تحت فشار شدید قرار گرفته و تصمیم را با تزلزل مواجه می گرداند، رویه «کتمان» و سپس «غافلگیری» را در پیش گرفت!... ذات جمهوری اسلامی، ذات بیان است نه کتمان و در طول این سال ها، نظام با بیان صادقانه توانسته است بسیاری از مسایل را با کمک مردم حل کند که اگر غیر از این بود، نوعا قادر به حل آن ها نبود.... روند حرکت آنان در هفته ای که پشت سر گذاشتیم نشان داد که این ظرفیت سازماندهی شده، یک جا به خدمت گرفته شده اند و حوادث روی داده در متن این اغتشاشات نشان می دهد که ماجرا به نیروهای کف آشوب ها محدود نبوده است. استفاده از سلاح های گرم و سرد در این آشوب ها یک راهبرد بود که از سوی کسانی که در ساختمان های اطراف نقاط آشوب به وسیله تک تیراندازها پشتیبانی می شدند تعداد قابل توجهی از کشته ها نه از جلو بلکه از عقب و در فاصله نسبتا دور مورد اصابت گلوله قرار گرفته اند و این نشان می دهد، در این صحنه «کشته سازی» و به هم ریختن اعصاب مردم و نیروهای انتظامی و امنیتی به عنوان راهی برای گسترش اغتشاش و منفعل کردن نیروهای مسئول مدنظر بوده است... یکی از جنبه های مهم و قابل تحلیل در مقوله افزایش قیمت بنزین و حوادث پس از آن، موضع گیری امام خامنه ای «دامت برکاته» بود و البته مثل بسیاری از موارد دیگر، گذشت زمان عمق این موضع گیری را بیش از حالا نشان خواهد داد.