آرشیو یک‌شنبه ۳ آذر ۱۳۹۸، شماره ۳۵۷۹
جهان
۷

انتخابات شورای منطقه ای هنگ کنگ امروز برگزار می شود

سایه اعتراض بر انتخاب

برای رسیدن به مویی وو، شهری کوچک در جزیره لانتائو، باید از مرکز هنگ کنگ سوار کشتی شوید و بعد از 30 دقیقه به میدان کوچکی در این شهر برسید که ایستگاه های اتوبوس و تاکسی در حوالی آن قرار دارد. به فاصله یک دقیقه پیاده روی، ساحل ماسه ای و بزرگی وجود دارد که کوهی بلند آن را احاطه کرده است.

مویی وو از آشوبی که حدود شش ماه گذشته گریبان خیابان های هنگ کنگ را گرفته، به دور است؛ ولی در تینجا هم این طور به نظر می رسد که همه چیز برای همیشه تغییر کرده است. هیچ تظاهرات، پلیس ضدشورش یا گاز اشک آوری در کار نیست؛ ولی اعتراض ها اثر خود را بر جاده ها و سواحل آرام این روستا گذاشته است. در مویی وو، مانند سراسر هنگ کنگ، روش های سیاسی پیچیده موجب نارضایتی و ناامیدی شده و مردم اکنون خواستار مسئولیت پذیری بیشتری هستند.

به گزارش نیویورک تایمز، انتخابات شورای 18 منطقه هنگ کنگ که روز یکشنبه برگزار می شود، اولین انتخابات از زمان اعتراضات گسترده ای است که از ماه ژوئن در هنگ کنگ شروع شد و تنها انتخاباتی در منطقه است که در آن نمایندگان از طریق رای مستقیم انتخاب می شوند. هرچه از نردبان قدرت بالاتر بروی، نمایندگی مستقیم کاهش می یابد: تنها نیمی از شورای قانون گذاری از طریق حق رای همگانی انتخاب می شوند و نیم دیگر را گروه های مختلف ذی نفع انتخاب می کنند. رهبر و رئیس اجرائی هنگ کنگ از سوی کمیته انتخاباتی انتخاب می شود که شامل هزار و 200 نفر می شوند.پیش از این به دلیل درگیری فوق العاده خشونت آمیز میان معترضان و نیروهای پلیس در چند روز اخیر،  شک و تردیدهایی درباره برگزاری این انتخابات به وجود آمده بود. هفته گذشته، پس از آنکه معترضان یکی دیگر از خوابگاه های دانشجویی را اشغال کردند، نیروهای پلیس به این خوابگاه حمله کرده و آن را محاصره کردند.روز دوشنبه، پاتریک نیپ، وزیر امور مربوط به قانون اساسی و سرزمین اصلی، به خبرنگاران گفت که دولت هنگ کنگ باید انتخابات شورای منطقه ای را که قرار است یکشنبه برگزار شود، به دلیل نگرانی های امنیتی به تعویق بیندازد. نیپ گفته بود که این انتخابات باید به شرط پایان یافتن خشونت ها و توقف اخلال در تردد از جمله ترافیک جاده ها و خدمات ریلی برگزار شود. یک هفته پیش از آن هم روزنامه مردم، ارگان رسانه ای حزب کمونیست چین، گفته بود که «فرو نشاندن شورش ها» پیش شرط برگزاری  «انتخابات عادلانه» است. کری لم، رئیس اجرائی بسیار نامحبوب هنگ کنگ هم گفته بود که دولت او نهایت تلاش خود را به کار می گیرد تا انتخابات در موعد مقرر برگزار شود.

دولت منطقه پوسترهای یاسی رنگی را در شهر نصب کرده و ساکنان هنگ کنگ را برای شرکت در انتخابات روز یکشنبه تشویق می کند. بالای عکسی از پنج فرد خندان، از پیر و جوان؛ که دست های هم را به شکل قلب گرفته اند، این طور نوشته شده است: «نشان دهید که برایتان مهم است. رای خود را به صندوق ها بیندازید». نمایندگان شوراها مسئول رسیدگی به موضوعات مربوط به معیشت از جمله جمع آوری زباله، مسیرهای اتوبوس و نیازهای روزمره مردم هستند و منابع محدودی برای انجام این کار دارند. اگرچه این شغل نفوذ اندکی به نمایندگان برای سیاست گذاری می دهد؛ ولی زمین آموزش خوبی برای سیاست مداران تازه کار است. 121 نماینده شورای محلی در کمیته انتخابات کرسی دارند؛ کمیته ای که رئیس منطقه را انتخاب می کند. بر اساس گزارش ها، این انتخابات دموکراتیک ترین انتخابات در این منطقه محسوب می شود. انتظار می رود که نیروهای هوادار دموکراسی در انتخابات آتی پیروزی بزرگی به دست آورند. مردم هنگ کنگ مستقیما برای 452 عضو 18 شورای قانون گذاری رای خواهند داد. روز جمعه رئیس پلیس هنگ کنگ گفت ماموران پلیس در همه حوزه های رای گیری حضور خواهند داشت. در عین حال دادگاه عالی هنگ کنگ تصمیم گرفت تا به دولت اجازه دهد ممنوعیت زدن ماسک بر چهره را برای یک هفته تا روز بیست و نهم نوامبر اجرا کند. این دادگاه قبلا رای داده بود که این ممنوعیت که هدفش تظاهر کنندگان است، نقض قانون اساسی هنگ کنگ است. چین از این رای انتقاد کرد و گفت دادگاه های هنگ کنگ اختیار صدور چنین رایی را ندارند.