آرشیو یک‌شنبه ۳ آذر ۱۳۹۸، شماره ۳۵۷۹
جهان
۷

رویداد

مذاکره رئیس جمهور بولیوی با گروه های مخالف

جنینه آنیس، رئیس جمهوری خودخوانده بولیوی با گروه های مخالف در راستای بازگرداندن صلح و ثبات در این کشور دیدار و گفت وگو کرد. به گزارش آسوشیتدپرس، پس از هفته ها درگیری های مرگ بار در بولیوی، «یرکو نونس» وزیر امور فعالیت های عمومی اعلام کرد که این نشست عصر شنبه برگزار شده است. از سوی دیگر، دادستان کل بولیوی اعلام کرد دفترش تحقیقاتی را درخصوص اوو مورالس، رئیس جمهوری سابق این کشور به اتهام «تروریسم و آشوب» آغاز کرده است.

آتش بس، پیش شرط مذاکرات صلح افغانستان

محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان که در حال حاضر در سفری رسمی در امارات متحده عربی به سر می برد، روز جمعه با دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا در مورد فرایند صلح و پیشرفت نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان، بحث و تبادل نظر کرد. او در این تماس تلفنی برقراری آتش بس را پیش شرط مذاکرات صلح در افغانستان دانست.

گلایه بولتون از کاخ سفید

جان بولتون، مشاور سابق امنیت ملی آمریکا که سپتامبر گذشته از مقام خود  برکنار شد، روز جمعه نوشت: بعد از کناره گیری ام، کاخ سفید از ترس چیزهایی که ممکن است افشا کنم، دسترسی مرا تاکنون به صفحه توییتر قطع کرده بود.

19 سال زندان برای مامور سیا

قاضی فدرال آمریکا، جری چون شینگ لی، مامور پیشین سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) را به جرم جاسوسی برای چین به 19 سال حبس محکوم کرد.

کاهش 80درصدی حملات هوایی عربستان

مارتین گریفیثس، فرستاده ویژه سازمان ملل متحد در امور یمن، در گزارشی به شورای امنیت اعلام کرد حملات هوایی ائتلاف نظامی به رهبری عربستان سعودی در دو هفته اخیر حدود 80 درصد کاهش یافته است. همچنین کویت آمادگی خود را برای میزبانی از مذاکرات طرف های یمنی با نظارت سازمان ملل اعلام کرد.

تشکر ترامپ از امیر قطر

کاخ سفید اعلام کرد رئیس جمهوری آمریکا در تماسی تلفنی با تمیم بن حمد آل ثانی، امیر قطر از او به خاطر کمک به آزادی دو گروگان از دست طالبان قدردانی کرد.

حزب لیکود به دنبال برکناری نتانیاهو

مقامات حزب لیکود اسرائیل پس از اعلام جرم رسمی علیه بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر این رژیم آماده انتخاب جایگزینی برای بنیامین نتانیاهو به عنوان رهبر این حزب راست افراطی هستند. به نوشته جروزالم پست، مقامات ارشد معتقدند تنها راه کنار زدن نتانیاهو از سمت نخست وزیری توافق بر سر جایگزینی است که 61 رای لازم نمایندگان پارلمان را برای تشکیل کابینه دریافت کند.

باج گیری کره شمالی از اسرائیل

تائه یونگ هو، یک دیپلمات ارشد کره شمالی که در سال 2016 به کره جنوبی فرار کرده در کتابش نوشته این کشور در سال 1999 قصد باج گیری از اسرائیل با تهدیدکردن به فروختن موشک های بالستیک به دشمنان این رژیم را داشته است.

حمایت ترامپ از پنس

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا به شایعات درباره اینکه مایک پنس را از انتخابات 2020 ریاست جمهوری آمریکا حذف می کند، پایان داد و اعلام کرد او در دور بعدی هم به عنوان معاونش به کار خود ادامه خواهد داد.

بازگشت نخستین گروه آوارگان سوری از ترکیه

رسانه ها از بازگشت ده ها پناه جوی سوری از ترکیه به شمال شرق سوریه خبر دادند. به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری آناتولی ترکیه، حدود 70 شهروند سوری از جمله زنان و کودکان، تحت نظارت ارتش ترکیه وارد شهر «راس العین» در شمال سوریه شدند.

بازداشت 80 نفر در الجزایر

80 تظاهرکننده الجزایری در راهپیمایی های شبانه در این کشور بازداشت شده و ده ها هزار نفر دیگر در چهلمین جمعه اعتراضات در مخالفت با برگزاری انتخابات ریاست جمهوری تظاهرات کردند.