آرشیو یک‌شنبه ۳ آذر ۱۳۹۸، شماره ۳۵۷۹
اقتصاد
۸

گذر

170 هزار معلم فاقد مسکن  خانه دار می شوند

در مراسمی با حضور وزیران راه و شهرسازی و آموزش و پرورش تفاهم نامه ساخت 170 هزار واحد مسکونی برای فرهنگیان فاقد مسکن امضا شد. به گزارش تسنیم، قرار است در قالب تفاهم نامه امروز با مشارکت دستگاه و ارگان های مختلف دولتی برای 170 هزار معلم فاقد مسکن در سراسر کشور واحدهای مسکونی احداث شود. علی الهیار ترکمن، معاون برنامه ریزی و توسعه منابع وزارت آموزش و پرورش، در این باره به تسنیم گفت: در راستای قانون تامین مسکن فرهنگیان و سند تحول بنیادین، تکالیفی برای مجموعه دستگاه های دولتی برای خانه دارکردن فرهنگیان مشخص شده است. وی با بیان اینکه در این راستا با  وزارت راه و شهرسازی وارد تفاهم نامه شده ایم، تصریح کرد: در کشور 900 هزار فرهنگی داریم که 170 هزار فرهنگی فاقد مسکن هستند. وی از تشکیل کارگروهی در تفاهم نامه با وزارت راه خبر داد و با اشاره به اینکه ساخت 170 هزار مسکن هفت هزار هکتار زمین می خواهد، گفت: این میزان زمین با همکاری وزارتخانه مختلف از جمله وزارت کشاورزی تامین خواهد شد. به گفته الهیار ترکمن، 20 هزار از مجموع 170 هزار واحد، مسکن روستایی است. معاون وزیر راه و شهرسازی نیز گفت: 170 هزار مسکن شهری و روستایی برای فرهنگیان در سه سال ساخته خواهد شد.

واردات 13.5 میلیون تن کالای اساسی به کشور

رئیس کل گمرک ایران با بیان اینکه در هفت ماهه نخست سال جاری، 13.5 میلیون تن کالای اساسی وارد کشور شد، گفت: در حال حاضر وضعیت رسوب کالا در گمرک معمولی است.

به گزارش مهر، مهدی میراشرفی دیروز شنبه دوم آذر 98 در حاشیه بازدید از سامانه های گمرک ایران اظهار کرد: حجم تجارت خارجی کشور در هفت ماهه ابتدایی سال به 50 میلیارد دلار رسید که حکایت از رشد هفت میلیون تنی وزن و ارزش تجارت خارجی کشور دارد. رئیس کل گمرک ایران افزود: اگر بین سازمان ها هماهنگی وجود نداشت، در شرایط تحریم نمی توانستیم به این رکوردها برسیم؛ البته در شرایطی که بدخواهان ادعا می کنند به دنبال زمین گیرکردن ما هستند، ما با سامانه ها به دنبال مدیریت الکترونیکی و هوشمند هستیم که این مسئله به تسهیل تجارت کمک می کند. وی ادامه داد: رتبه ایران در بحث لجستیک گمرکی 43 رتبه ارتقا یافته و همچنین در زمینه کاهش هزینه ها، کاهش زمان ارائه اسناد اظهارنامه و ترخیص کالا، شرایط کشور بهبود یافته است. معاون وزیر اقتصاد در پاسخ به سوال خبرنگار مهر درباره دلیل  پایدارنبودن تبادل اطلاعات بین سامانه امور گمرکی و سامانه جامع تجارت، تصریح کرد: یکی از موضوعات مهم در پیوند 25 دستگاه در قالب پنجره تجارت فرامرزی گمرک، پایداری شبکه و اتصال اطلاعات دستگاه ها به یکدیگر است؛ اما هر گاه  سامانه ای با قطعی مواجه شود، این مسئله به نام گمرک زده می شود؛ یعنی این معطلی را از چشم گمرک می بینند؛ درحالی که به دلیل متصل بودن تعداد زیادی سامانه به پنجره، در برخی موارد قطعی مقطعی رخ می دهد.

شناسایی 48000 تبعه شاغل غیرمجاز

آمار وضعیت اشتغال اتباع بیگانه در کشور نشان می دهد سال گذشته بیش از 48 هزار تبعه شاغل غیرمجاز در کشور شناسایی و در این ارتباط، حدود 9 هزار کارفرمای متخلف به مراجع قضائی معرفی شدند. به گزارش مهر، جدیدترین آمار از وضعیت فعالیت اتباع بیگانه، اشتغال غیرمجاز و کارفرمایان متخلف نشان می دهد در سال گذشته 88 هزار و 720 بازرسی در این حوزه انجام شده که در نتیجه آن 48 هزار و 241 تبعه شاغل غیرمجاز شناسایی شده است.

در این ارتباط، همچنین سال گذشته 19 هزار و 617 کارفرمای متخلف به دلیل به کارگیری تبعه غیرمجاز جریمه شده و  هشت هزار و 913 کارفرمای متخلف به دلیل سنگین بودن نوع تخلف، به مراجع قضائی معرفی شدند.   آمار وضعیت صدور پروانه اشتغال برای اتباع بیگانه نیز حاکی از آن است که در سال گذشته برای حدود هفت هزار و 900 تبعه خارجی پروانه کار صادر شده که این میزان در سال پیش از آن (96) پنج هزار و 669 پروانه بوده است.

نصب 100 هزار پنل خورشیدی برای 100 هزار خانوار در مناطق محروم

بر اساس تفاهم نامه سازمان برنامه و بودجه، سازمان بسیج مستضعفین، صندوق کارآفرینی امید و کمیته امداد، صد هزار پنل خورشیدی برای صد هزار خانوار در مناطق محروم تولید و نصب خواهد شد.

به گزارش فارس، امروز مراسم امضای تفاهم نامه طرح جهاد روشنایی با حضور روسای سازمان بهزیستی، کمیته امداد، بسیج مستضعفین  و برنامه و بودجه و معاونان این سازمان در سازمان برنامه و بودجه برگزار شد. در ابتدای این مراسم، حمید پورمحمدی، معاون سازمان برنامه و بودجه، اظهار کرد: در سال گذشته در قانون بودجه بندی دیده شد به همت سازمان بسیج انرژی نو برای نیازمندان در مناطق محروم ایجاد کنیم.