آرشیو یک‌شنبه ۳ آذر ۱۳۹۸، شماره ۳۵۷۹
استارتاپ
۹
یادداشت

اینترنت چیست و چگونه کار می کند؟

دنا رزمهر

در چند دهه گذشته، اینترنت در بشر انقلابی را رقم زده و یکی از مهم ترین چیزهایی است که بشر دست به اختراع آن زده. اما اینترنت چیست؟ از کجا کنترل می شود؟ این انقلاب از سال 1969 در یکی از بخش های وزارت دفاع آمریکا که مربوط به تحقیقات بود و اختصارا آرپا «ARPA» نام داشت، آغاز شد. ابتدا با اتصال چند دانشگاه از این طریق به هم با نام آرپانت پایه گذاری و سپس با گسترش این طرح ایده ساخت اینترنت قوی تر شد. 20 سال بعد، دانشمندی انگلیسی، تیم برنرز لی، به منظور رفع مشکلات شبکه وب جهان گستر WWW  را معرفی کرد.  معمولا اصلاحات وب و اینترنت به صورت مترادف استفاده می شوند که اشتباه است. اینترنت در واقع بستری است که وب به صورت نرم افزاری روی آن قرار می گیرد و امکان دسترسی به اطلاعات را به ما می دهد. نکته قابل توجه این است که تیم برنرز لی وب را ثبت اختراع نکرد و همه از آن به صورت مجانی استفاده می کنند.

اینترنت چگونه کار می کند؟

اینترنت در حال حاضر مهم ترین راه ارتباطی در سراسر جهان محسوب می شود. در اینجا سوالی که پیش می آید، این است که اینترنت دقیقا چگونه همه را به هم متصل می کند؟ این کار از سال 1854 برای کابل های تلگراف مسبوق به سابقه است؛ یک کار مهندسی ساده با یک فیبر نوری پیچیده شده در لایه های محافظتی. تا سال 2017 چیزی حدود 420 کابل به طول 1.1 میلیون کیلومتر (تا سال 2017) در زیر زمین و دریا ها کشیده شده است. این کابل ها با کشتی ها جابه جا شده و در اعماق اقیانوس ها جای می گیرند. اما نکته جالب این است که این کابل ها به شدت در معرض آسیب هستند و در راستای همین مسئله واضح است اینترنت تا چه درجه ای آسیب پذیر است. صد البته در سال های گذشته با تکنولوژی های جدید اینترنت از طریق ماهواره ها جا به جا می شود. تا کنون نیمی از جمعیت جهان به اینترنت دسترسی دارند و این امر همچنان در حال گسترش است.

چه کسی صاحب اینترنت است؟

بهتر است بگوییم صاحبان اینترنت همه کس و هیچ کس هستند. اینترنت اساسا متعلق به کسی نیست اما کشورها می توانند دسترسی مردم را نسبت به آن محدود کنند؛ مانند کاری که چین در منع دسترسی مردمش به سایت یوتیوب می کند. در سال 2016 دولت آمریکا مالکیت پایگاه داده های مربوط به دامین ها را به مرکزی به نام ICANN  داد که انحصارا این وظیفه را در 20 سال گذشته بر عهده داشته است. این به این معناست که این قدرت انحصارا در دست مردم قرار گرفته است. این موسسه مرکزی مستقل است که برای انجام دادن این وظیفه مهم هر سه ماه جلسه ای برای به روز نگه داشتن این دامین ها انجام می دهد. این موسسه تنها یکی از مراکزی است که وظیفه کنترل بر درست اجراشدن اینترنت را دارد. مراکز دیگری مانند تیم ضربت مهندسی اینترنت و...  نیز به این منظور در حال فعالیتند. اینترنت تاکنون تاثیر مهمی بر بشر حال حاضر گذاشته است. به مدد اینترنت افراد با به اشتراک گذاشتن اخبار و مسائل و مشورت گرفتن و ارتباط با دیگران موقعیت منحصربه فردی دارند؛ چیزی که در گذشته و بدون اینترنت ممکن نبود.

آینده اینترنت چگونه خواهد بود؟

همان طور که مشخص است، اینترنت قاعدتا به سمت سرعت بیشتر خواهد رفت. اینترنت 5G در آینده نزدیک با سرعتی 10 برابر سرعت تکنولوژی 4G در انتظار کاربران است که در حال حاضر به لحاظ امنیتی مورد پرسش سیاست مداران قرار گرفته است. این تکنولوژی بسته به هر کشور بین سال های 2019 و 2020 به بهره برداری خواهد رسید. اما مسئله دیگری که در آینده اینترنت دخیل خواهد بود، بحث ماده 30 اتحادیه اروپاست؛ ماده قانونی که اتحادیه اروپا درباره به اشتراک گذاری و کپی رایت مطرح کرده است که همه بحث اشتراک گذاری در اینترنت را زیر سوال می برد. چنین قوانینی می تواند گروه های کوچک خلاق را نابود کند. اما در آخر، باید اذعان کرد اینترنت در آینده ما گره خورده است و ما ناگزیر به کم کردن مشکلاتی که به وجود می آورد، هستیم. در عصر حاضر کمتر کاری مستقل از اینترنت راه خود را به سمت پیشرفت جلو می برد. اینترنت بستر منحصر به فردی برای اصناف گوناگون به وجود آورده و به هر کاربر فرصت تجربه ای جدید برای اشتراک گذاری و تبادل نظر داده و در نهایت این چیزی است که اینترنت را به مهم ترین اختراع بشر تبدیل می کند.