آرشیو دو‌شنبه ۱۱ آذر ۱۳۹۸، شماره ۵۵۳۹
فرهنگ: سینما
۱۱

نمای متوسط

«شبی که ماه کامل شد» برگزیده تماشاگران تالین

بیست و سومین جشنواره فیلم شب های سیاه تالین در کشور استونی با اعطای جایزه بهترین فیلم از نگاه تماشاگران به فیلم ایرانی «شبی که ماه کامل شد» به کارگردانی نرگس آبیار به کار خود پایان داد.

آن طور که ایسنا گزارش داده، فیلم شبی که ماه کامل شد، ساخته نرگس آبیار که نماینده سینمای ایران در بخش مسابقه رسمی جشنواره تالین 2019 بود در نهایت موفق به کسب جایزه بهترین فیلم از نگاه تماشاگران این جشنواره الف جهانی همراه با جایزه نقدی 2000 یورویی شد.

امسال علاوه بر شبی که ماه کامل شد، دو فیلم «متری شیش و نیم» به کارگردانی سعید روستایی و «سرخپوست» از نیما جاویدی نیز در بخش «امواج جاری» این رویداد سینمایی روی پرده می روند و «مسخره باز» همایون غنی زاده هم در بخش غیررقابتی نمایش خواهد داشت.

«آواز گنجشک» به کارگردانی فرزانه امیدوارنیا، «مثل بچه آدم» ساخته آرین وزیر دفتری، «شهربازی» ساخته کاوه مظاهری و پویانمایی «آقای گوزن» از مجتبی موسوی نیز در بخش فیلم های کوتاه جشنواره تالین حضور دارند و فیلم «جهان با من برقص» ساخته سروش صحت در اولین نمایش بین المللی خود در بخش رقابتی فیلم های اول این جشنواره سینمایی حضور خواهد داشت.

جایزه بزرگ بهترین فیلم جشنواره شب های سیاه تالین نیز به فیلم ژاپنی «کونتورا» به کارگردانی «آنشول چوهان» اعطا شد.

بیست و سومین جشنواره فیلم شب های سیاه تالین از 15 نوامبر تا اول دسامبر (24 آبان تا 10 آذر) در استونی برگزار می شود.

رونمایی از مستندی درباره آیت الله مدرس

مستند «تنها مدرس» به کارگردانی و نویسندگی معین شافعی و تهیه کنندگی یاسر فریادرس با روایت ناصر طهماسب از جدیدترین تولیدات مرکز مستند سوره حوزه هنری است که به زندگی سیاسی شهید سید حسن قمشه ای معروف به آیت الله مدرس می پردازد.

آن طور که ایسنا گزارش داده، این مستند که تحقیق و پژوهش آن بیش از دو سال زمان برده همزمان با سیزدهمین دوره جشنواره حقیقت در بخش جایزه شهید آوینی از 18 الی 25 آذر در پردیس سینمایی چارسو رونمایی خواهد شد.

مهدی فارسی به عنوان مشاور کارگردان، سیروس سعدوندیان سرپرست تحقیق، انسیه جهانشاهلو پژوهشگر، سیدحسن سیدی پریشان تصویربردار و مهدی فارسی تدوینگر از دیگر عوامل این مستند هستند.

4 فیلم ایرانی در راه جشنواره چنای هند

هفدهمین جشنواره بین المللی فیلم «چنای» هندوستان امسال میزبان نمایش چهار اثر ایرانی خواهد بود.

آن طور که ایسنا گزارش داده، این رویداد سینمایی از 12 تا 19 دسامبر (21 تا 28 آذر امسال) برگزار می شود و بر اساس فهرست اولیه فیلم های حاضر در جشنواره؛ «ذغال» از اسماعیل منصف، «سرخپوست» به کارگردانی نیما جاویدی، «متری شیش و نیم» ساخته سعید روستایی و «پیلوت» از ابراهیم ابراهیمیان در این رویداد نمایش خواهند داشت.

فهرست کامل فیلم های حاضر در هفدهمین جشنواره فیلم «چنای» هند در چند روز آینده اعلام می شود.