آرشیو یک‌شنبه ۳ آذر ۱۳۹۸، شماره ۳۵۷۹
تخته سفید
۱۲
یادداشت

تلاش یک معلم برای کاربردی کردن طرح «دادرس»

مرتضی شفقی . خبرنگار دانش آموز

طرح ملی دادرس مخفف (دانش آموز آماده در روزهای سخت)، طرحی است که سازمان هلال احمر با همکاری سازمان آموزش و پرورش در کلاس های هشتم راهنمایی اجرا می کند.  در این میان معلمی فداکار به دلیل احساس نیاز دوباره دانش آموزان به این مطالب با بخشیدن بخشی از زمان کلاس خود به این گونه مطالب سعی دارد نیاز دانش آموزان را برطرف  کند.

رشید گلینی معلمی با 30 سال سابقه خدمت و دارای مدرک کارشناسی جامعه شناسی است. وی شش سال است که این طرح را در پایه دهم اجرا می کند. او بر این باور است که این مباحث باعث تکمیل معلومات قبلی دانش آموزان و کاربردی شدن آنها در زندگی روزمره است. رشید گلینی درباره اهدافش گفت: به اهدافم رسیده ام ولی نتیجه اصلی آن در محل زندگی دانش آموزان اتفاق می افتد. سعی من بر این است که دانش آموزان در مواقع بحران بتوانند حداقل به خود و خانواده شان کمک کنند.

او اهداف دیگری نیز دارد که به گفته خودش عبارت ا ند از:

1_ حضور و آموزش از طرف بسیج

2_ برگزاری کلاس های آموزشی از طرف نیروی انتظامی و مباحث پیشگیری از وقوع جرم از طرف پلیس فتا 

3_ آموزش مسائل اجتماعی به دانش آموزان.

طرح دادرس مجریانی دارد که در مدارس حضور می یابند.

ابوالفضل زارعی از اعضای نیروی هلال احمر است که پنج سال است در آنجا خدمت می کند. او در مصاحبه خود درباره این طرح گفت: این طرح فقط در پایه هشتم برگزار می شود.

وی افزود: این طرح در 16 ساعت با هدف کمک و گسترش مهارت های امدادی دانش آموزان به دلیل اتفاقاتی مانند: زلزله، آتش سوزی و... که در مدارس رخ داده است، از سال 1391 به طور آزمایشی شروع به فعالیت کرد و در سال های 1392 و 1393 گسترش پیدا کرده و به عنوان طرحی اصلی شناخته شد.

مراحل آموزش این طرح دادرس به شرح زیر است:

1_ آموزش پناه گیری

2_ ارزیابی و کنترل علائم حیاتی

3- احیای قلبی- ریوی

4_ خون ریزی

5_ شکستگی و آتل بندی

6_ حمل مصدوم

7_ اطفای حریق

8_ اسکان اضطراری