آرشیو یک‌شنبه ۳ آذر ۱۳۹۸، شماره ۳۵۷۹
جامعه
۱۳

دریچه

کاهش یک ساعته زمان اجرای طرح ترافیک

شرق: از ابتدای آذر تا پایان سال جاری، زمان اجرای طرح های ترافیکی از ساعت 19 به ساعت 18 تغییر می یابد. شهرداری در اطلاعیه ای اعلام کرد: «از ابتدای آذرماه تا پایان سال جاری، زمان اجرای طرح های ترافیکی از ساعت 19 به ساعت 18 تغییر می یابد. کاهش یک ساعته زمان اجرای طرح شامل هر دو محدوده طرح ترافیک و محدوده کنترل آلودگی هوا می شود. این تصمیم با توجه به کوتاه شدن طول روز و به جهت تخلیه سریع تر ترافیک بزرگراه های شهر در ساعات شبانگاهی، برابر اختیارات قانونی شهرداری تهران و بر اساس هماهنگی صورت گرفته با پلیس راهور تهران اتخاذ شده است».

تشکیل گشت های شبانه برای مقابله با «پسماندسوزی»

ایسنا: مدیرکل اداره حفاظت محیط زیست استان تهران ضمن اشاره به اینکه «ضایعات سوزی» یکی از معضلات زیست محیطی جنوب استان تهران است، گفت: برای مقابله با این اقدام و شناسایی کامل این نقاط، تیم های پایش شبانه در جنوب استان تهران تشکیل شده است. سعید محمودی اظهار کرد: «پسماند سوزی» بیشتر در جنوب استان تهران از سوی برخی اتباع، معتادان و دوره گردها اتفاق می افتد. اکثر آنها شبانه پسماندها را آتش می زنند و صبح ها برای جمع آوری سیم ها یا باقی مانده پسماندها که ارزش مادی دارد، به محل مراجعه می کنند؛ بنابراین هویت آنها مشخص نیست. مدیر کل اداره حفاظت محیط زیست استان تهران با بیان اینکه اداره محیط زیست استان تهران برای برخورد با این افراد و جلوگیری از «ضایعات سوزی» تیم های پایشی را تشکیل داده است که به صورت شبانه در مناطق جنوبی استان تهران گشت زنی می کنند، تصریح کرد: اگر کارخانه ها و مراکز صنعتی اقدام به «پسماندسوزی» کنند، قطعا با آنها برخورد خواهد شد. دستگاه های دیگری نیز وظیفه مقابله با پسماندسوزی را بر عهده دارند، اما متاسفانه گاهی همکاری های بین بخشی ضعیف است؛ این درحالی است که مقابله با آلودگی هوا تنها بر عهده یک یا دو دستگاه نیست.

توزیع بسته های غذایی بین زنان باردار مناطق محروم

ایسنا: رئیس بنیاد علوی از توزیع ماهانه یک میلیون سبد غذایی با 14 قلم کالا بین زنان باردار مناطق محروم خبر داد. محسن منصوری ، درباره اقدامات بنیاد مستضعفان برای رفع سوء تغذیه زنان باردار در مناطق محروم گفت: یکی از طرح های اجراشده از سوی بنیاد مستضعفان، کمک رسانی به زنان باردار مناطق محروم است که به دلیل نداشتن بضاعت مالی، دچار سوء تغذیه شده اند و به دنبال این مشکل بیش از 80 درصد از نوزادانشان معلول متولد می شوند. او با بیان اینکه تاکنون حدود یک میلیون سبد کالایی بین 87 هزار زن باردار در مناطق محروم توزیع شده است، افزود: بر اساس این طرح، هر ماه 14 قلم کالا  به دست این زنان رسانده می شود. کالاها از ماه چهارم بارداری تا ماه ششم شیردهی بین این زنان توزیع می شود.

14 میلیون نفر در کشور تحت پوشش بیمه قرار گرفتند

ایرنا: بر اساس گزارش دفتر آمار و محاسبات اقتصادی و اجتماعی سازمان تامین اجتماعی، شمار بیمه شدگان اصلی تحت پوشش این سازمان تا پایان سال 1397 به بیش از 14 میلیون نفر رسیده است. شمار بیمه شدگان اجباری سازمان تامین اجتماعی که بر اساس «قانون کار» باید از سوی کارفرمایان تحت پوشش بیمه قرار گیرند، تا پایان سال گذشته به بیش از 10 میلیون و 450 هزار نفر رسیده است که نزدیک به پنج میلیون و 500 هزار نفر از آنان در کارگاه های غیردولتی و نزدیک به سه میلیون و 500 هزار نفر نیز در پروژه های پیمانکاری اشتغال دارند. 

وام نوسازی تاکسی های فرسوده 50 میلیون تومان شد

فارس: مدیرعامل شرکت تاکسی رانی شهر تهران از افزایش وام نوسازی تاکسی های فرسوده خبر داد. علیرضا قنادان از افزایش وام نوسازی تاکسی ها از 40 میلیون به 50 میلیون تومان خبر داد و گفت: این وام از منابع شهرداری (درآمد حاصل از طرح ترافیک و...) تامین می شود و با بهره چهار درصد به رانندگان تاکسی ارائه خواهد شد. وی با بیان اینکه 78 هزار تاکسی در سطح شهر تهران وجود دارد، گفت: در حال تهیه طرحی هستیم که رانندگان تاکسی بر اساس پیمایش خودروی خود، سهمیه سوخت دریافت کنند که این موضوع در کارگاه ویژه سوخت که سه معاون وزیر کشور، نفت و صنعت حضور دارند، بررسی و احتمالا تصویب خواهد شد.