آرشیو دو‌شنبه ۱۱ آذر ۱۳۹۸، شماره ۵۵۳۹
ورزش
۱۷

نامه شکایت برانکو از پرسپولیس به این باشگاه ابلاغ شد

شکایت علیه شکایت

سعید اکبری

برانکو ایوانکوویچ که به شدت پرسپولیس را تهدید به شکایت کرده بود، در مقابل بی تفاوتی این باشگاه برای توافق، دست به شکایت زد و حالا فیفا نامه ای را برای قرمزها ارسال کرده است. روز گذشته خبر رسید این نامه شکایتی 44 صفحه دارد که به دست پرسپولیسی ها رسیده است. برانکو در نامه خود به فیفا که در دست ترجمه قرمزهاست، اعلام کرده این باشگاه علاوه بر پرداخت نکردن دستمزد او، دستمزد دستیارانش را هم نداده است. برانکو درخواست دیگری هم در این شکایت داشته؛ پرداخت مالیاتش.

مالیات برانکو در حال حاضر بحرانی برای او به حساب می آید. اداره مالیات با وجود تعهد قرمزها به پرداخت مالیات این مربی، مستقیما با خود او کار دارد. سه سال مالیات این مربی پرداخت نشده که تبدیل به یک مشکل بزرگ شده است. برانکو در ابتدای امضای قرارداد با قرمزها گفت در کرواسی مالیات بردرآمد آنها 60 درصد است. در مقابل اما در ایران مالیات چیزی حدود 22 درصد است. برانکو می گفت اگر ایران مالیات قرارداد را بدهد، در آن صورت او می تواند مدرک و سند برای اداره مالیات کرواسی ببرد و دیگر به آنها مالیاتی نپردازد. حالا اما مالیات پرداخت نشده و برانکو با پرسپولیسی ها وارد چالش شده است.

از سوی دیگر این مربی مطالباتش را از پرسپولیس دریافت نکرده است. وقتی از ایرج عرب، مدیرعامل سابق قرمزها در این باره سوال کردیم پاسخ جالبی داد: «اگر ما طلب برانکو را همان زمان که می خواست پرداخت می کردیم، باید رقم خیلی بالاتری به او می دادیم. آن موقع دلار تا 14 هزار و 500 تومان رفته بود، ولی الان چقدر ارزش آن کمتر شده؟ بنابراین ما تا همین جا سود هم کرده ایم.»

پرسپولیس رقمی نزدیک به یک میلیون و صد هزار دلار به برانکو و دستیارانش بدهکار است. علاوه بر این مرد کروات برای فصل جدید هم رقمی درخواست کرده است. چندی قبل انصاری فرد، مدیرعامل پرسپولیس اعلام کرد در صورت شکایت برانکو آنها هم دست به شکایت از این مربی خواهند زد. انصاری فرد و پرسپولیس لایحه ای دفاعی و همین طور نامه شکایت خود را آماده کرده اند تا برای فیفا ارسال کنند. آنها می گویند برانکو با وجود داشتن قرارداد و در شرایطی که می توانست پولش را در تهران دریافت کند، قراردادش را فسخ کرد و رفت. مرد کروات می گوید باید پول به حسابش واریز می شد، ولی عرب، مدیر قبلی قرمزها تاکید دارد از برانکو سند و مدرک دارند که پذیرفته بود پول را نقدی بگیرد و قبلا هم چند بار چنین کاری کرده است. در صورت شکایت قرمزها از این مربی کروات قطعا پرونده خیلی پیچیده تر خواهد شد. حالا تصور کنید اگر او سرمربی تیم ملی هم شود، چه اتفاقی رخ می دهد؟ آیا جنگ برانکو و پرسپولیس می تواند عواقب زیادی داشته باشد؟

در هر صورت قرمزها امیدوارند بتوانند در محکمه قضایی مقابل مرد کروات برنده باشند. بعد از شکایت رسمی برانکو و نامه فیفا، باشگاه پرسپولیس برای پاسخگویی به این شکایات از مسوولان فدراسیون جهانی فوتبال درخواست کرده به آنها حدود پنج روز زمان بیشتر بدهند و به نظر می رسد این درخواست پرسپولیس با پاسخ مثبت فیفا همراه باشد. فیفا به پرسپولیس فرصت داده که تا حدود بیست روز دیگر پاسخگوی این شکایت باشند.