آرشیو دو‌شنبه ۱۱ آذر ۱۳۹۸، شماره ۵۵۳۹
حوادث
۱۹

گزارش کارشناس اسلحه کلید معمای قتل دوست قدیمی

مرد جوان که به دلیل اختلافات مالی با نقشه قبلی دوست خود را با شلیک گلوله از پای درآورده بود، در حالی در دادگاه مدعی خودکشی دوستش شد که کارشناس اسلحه این ادعا را رد کرد.

به گزارش خبرنگار جام جم، دی97 ماموران گشت در جاده جاجرود متوجه خروج یک وانت پیکان از جاده و رفتار راننده مشکوک شدند. زمانی که ماموران خود را به ماشین رساندند، دیدند که سرنشین خودرو تیر خورده و راننده از ماشین پیاده شده و در حال تماس گرفتن با اورژانس است. راننده که جمشید نام دارد، در اولین توضیح به ماموران گفت: «در ماشین با دوستم نشسته بودیم که او ناگهان سلاحی از جیبش درآورد و اقدام به خودکشی کرد.»

مرد مجروح به نام حمید که هنوز جان در بدن داشت و هوشیار بود، با این که از شدت درد توان صحبت نداشت، با حرکت سر حرف های جمشید را تکذیب کرد و بعد با دست به جمشید اشاره و تلاش کرد به ماموران بفهماند جمشید به او شلیک کرده است. ماموران همین سوال را از او پرسیدند که آیا دوستت به تو شلیک کرد؟ و او باز با حرکت سر تایید کرد.

امدادگران اورژانس حمید را به بیمارستان رساندند، اما او جان خود را از دست داد و رسیدگی به پرونده قتل او در دستور کار پلیس قرار گرفت.

جمشید، تنها مظنون پرونده، در بازجویی به قتل اعتراف کرد و به ماموران گفت: «از مدتی قبل با حمید دوست شده بودم. او کار تاسیسات ساختمان انجام می داد و من کابینت ساز بودم. حمید ماشین داشت و من از او خواستم با هم سر کار برویم و او قبول کرد. کم کم رفت و آمد خانوادگی پیدا کردیم و زمانی که حمید در محل ما در مهرآباد رودهن خانه خرید، من برایش کابینت ساختم و خوشحال بود که با ما همسایه شده است. همان موقع بود که من برای پول پیش خانه ده میلیون تومان کم آوردم و از حمید کمک خواستم. او گفت چون تازه خانه را خریده دستش خالی است و برای همین از پدرخانمش برای من ده میلیون تومان پول قرض کرد. مدتی گذشت و حمید به من گفت موعد سررسید پول طبق قرار قبلی مان رسیده و پدرخانمش پولش را می خواهد. اما من توان پرداخت پول را نداشتم و حمید من را تحت فشار قرار می داد. برای همین نقشه کشیدم با تهدید سلاح از او رسید بگیرم و وانمود کنم پول را به او داده ام.»

سپس او در مورد روز حادثه گفت: «آن روز وقتی وارد جاده جاجرود شدیم، سلاح را درآوردم و او را تهدید کردم. حمید مقاومت می کرد و راضی نمی شد به من رسید بدهد. من هم سه گلوله به او شلیک کردم. بعد با اورژانس و یکی از دوستانمان تماس گرفتم و سعی کردم موضوع را خودکشی حمید جلوه دهم.»

با اعتراف متهم و شکایت اولیای دم، پرونده برای رسیدگی به دادگاه کیفری ارجاع شد. روز گذشته طرفین پرونده در جلسه رسیدگی حاضر شدند و در ابتدای جلسه پدر و مادر حمید به عنوان اولیای دم پرونده تقاضای قصاص متهم را کردند. همچنین پدر حمید به عنوان قیم دو فرزند خردسال مقتول از سوی آنها هم تقاضای قصاص کرد.

سپس متهم در دفاع از اتهام مباشرت در قتل عمد گفت: «اتهام قتل عمد را قبول ندارم. آن روز حمید در کنار من نشسته بود که ناگهان اقدام به خودکشی با سلاح کرد.»

او در توضیح گفت: «حمید تازه خانه خریده بود و مشکل مالی داشت. با پدرش تماس می گرفت و از او کمک می خواست اما پدرش به او کمک نمی کرد. برای همین با من درد دل کرد و گفت دیگر از این زندگی خسته شده ام. می دانستم که از مدت ها قبل سلاح تهیه کرده و آن روز یکدفعه دیدم که سلاح را درآورد و به خودش شلیک کرد.»

در این قسمت از دادگاه کارشناس اسلحه در مورد نحوه شلیک گلوله ها گفت: «با توجه به نحوه ورود گلوله تیراندازی خودزنی نبوده است».

دادگاه پس از شنیدن دفاعیات متهم و وکیل او ختم جلسه دادرسی را اعلام کرد. رای پرونده بعد از مشورت قضات صادر خواهد شد.