آرشیو سه‌شنبه ۱۲ آذر ۱۳۹۸، شماره ۴۵۲۶
صفحه اول
۱
شهر

معابر مزین به نام شهدا

علی اعطا

در شهریورماه سال جاری، فضای رسانه ای کشور از تندباد اخبار حذف واژه شهید از برخی معابر شهر تهران متاثر شد. به طور مستمر، تصاویری از تابلوهای معابر مزین به نام شهدا در رسانه ها به نمایش درمی آمد، اما کلمه «شهید» روی تابلو مشاهده نمی شد. طبیعی بود که این موضوع، موجی از حساسیت ها و واکنش ها و حجم انبوهی از پرسش ها را نسبت به مدیریت شهری برانگیخت. در شورای اسلامی شهر تهران، به پیشنهاد رییس کمیسیون نظارت و حقوقی و نایب رییس شورا دکتر سیدابراهیم امینی و با حکم رییس شورا مهندس محسن هاشمی رفسنجانی؛ دستور تشکیل کمیته ویژه به منظور بررسی ابعاد موضوع و صحت و سقم اخبار منتشره صادر و مسوولیت این کمیته با حکم رییس شورا به اینجانب محول شد.

یکشنبه گذشته در صحن علنی شورا گزارش نهایی کمیته ویژه قرائت شد و نتایج بررسی های کمیته، به تفصیل به محضر شهروندان ارایه شد و متن نهایی گزارش در اختیار رسانه ها قرار گرفت. در آمار تجمیعی معابر مزین به نام شهدا، مناسب دیدم در این یادداشت کوتاه به چند نکته اشاره کنم.

براساس اطلاعات موجود در سامانه اطلاعات مکانی شهرداری تهران، مجموعا 62469 معبر در شهر تهران وجود دارد که 24.8 درصد از این معابر یعنی 15542 از این تعداد، به نام شهدا نامگذاری شده است. از مجموع معابر مزین به نام شهدا، یعنی 15542 معبر، 8.1 درصد از معابر یعنی 1257 معبر، دارای حداقل یک تابلوی فاقد واژه شهید بوده اند.

در بررسی های میدانی و تحلیل علل و عوامل فقدان واژه شهید در برخی از معابر، 3 عامل شناسایی شده است:

1- حذف واژه شهید به دلیل تخریب

0.2 درصد (دو دهم درصد به تعداد 29 معبر) از مجموع معابر مزین به نام شهدا (به تعداد 15542 معبر) حداقل یک تابلو فاقد واژه شهید به علت تخریب داشته اند.

2- حذف واژه شهید به دلیل فرسودگی

5.9 درصد (پنج و نه دهم درصد به تعداد 912 معبر) از مجموع معابر مزین به نام شهدا (به تعداد 15542 معبر) حداقل یک تابلو فاقد واژه شهید به علت فرسودگی داشته اند.

3- حذف واژه شهید به دلیل عدم درج توسط پیمانکار

2.1 درصد (دو و یک دهم درصد به تعداد 316 معبر) از مجموع معابر مزین به نام شهدا (به تعداد 15542 معبر) حداقل یک تابلو فاقد واژه شهید به علت عدم درج توسط پیمانکار داشته اند. بررسی و تحلیل علل و عوامل فقدان واژه شهید در برخی معابر شهر تهران به لحاظ آماری، دلیل قابل اتکایی دال بر اقدامی سازماندهی شده، توام با سوءنیت یا حتی تعمد در تخریب، امحا و عدم درج واژه شهید را به دست نمی دهد. درصد اندک «تخریب» و «عدم درج توسط پیمانکار»، بیانگر آن است که به لحاظ آماری نمی توان احتمال جدی برای حرکت سازماندهی شده به منظور تخریب یا عدم درج واژه شهید در معابر مزین به نام شهدا قایل شد. از یک سو؛ درصد تخریب که مشخصا عامل انسانی در آن موثر است، بسیار اندک بوده است و از سوی دیگر؛ در بحث عدم درج توسط پیمانکار، عدد مطرح شده متعلق به یک بازه زمانی چندین ساله است. اما باید به این نکته توجه داشت که آمار 5.9 درصدی از مجموع معابر مزین به نام شهدا که به علت فرسودگی دچار مساله شده اند، بیانگر اهمال در پایش و نظارت مستمر توسط مامورین نواحی و مناطق شهرداری تهران بوده است. همچنین، آمار معابر 5.9 درصدی به همراه آمار معابر 2.1 درصدی، نشان دهنده آن است که دستورالعمل های مربوط به چگونگی چاپ، کیفیت رنگ، ضخامت و جنس تابلو ها به درستی ابلاغ، یا به درستی بر نحوه اجرای آن توسط پیمانکار نظارت صورت نپذیرفته است و بنابرین در این مورد نیز می توان اهمال را عاملی موثر دانست. بنابرین با تحلیل کلی آمار علل شناسایی شده در رابطه با فقدان واژه شهید در معابر، نمی توان احتمال چندانی برای یک حرکت سازماندهی شده، سوء نیت و حتی تعمدی را ملاحظه کرد.

نکته دیگر اینکه؛ در شهریور ماه 98، در فضای رسانه ای کشور، تصاویر تابلوهایی به نماش در آمد که واژه شهید از آنها حذف شده بود. خوشبختانه در سامانه شهرنما که توسط سازمان فناوری ارتباطات و اطلاعات شهرداری تهران مدیریت می شود، تصاویر برگرفته از عکسبرداری معابر تهران در دو نوبت، در سال های 92 و 94 موجود است. این سامانه در دسترس عموم قرار دارد. در میان اخباری که در شهریور 98 مطرح شد، مجموعا 27 معبر شناسایی شد و در سامانه شهرنما مورد بررسی قرار گرفت. ضمن استعلام از بنیاد شهید و امور ایثارگران مشخص شد که دو معبر از این 27 معبر (که مربوط به منطقه 12 شهرداری تهران بوده اند)، در بانک اطلاعاتی این بنیاد به نام شهدا نبوده است. به استناد تصاویر سامانه شهرنما مربوط به سال های 92 و 94، 21 معبر در سال های پیش از آغاز به کار شورای پنجم، دارای حداقل یک تابلوی فاقد واژه شهید بوده است. این امر بیانگر آن است که طرح این در سطح وسیع در فضای رسانه ای کشور که منجر به جریحه دار شدن احساسات پاک شهروندان و خانواده های گرانقدر شهدا و نیز نگرانی بسیاری از شخصیت های سیاسی و مذهبی، نسبت به عملکرد این دوره مدیریت شهری شد، مبنای واقعی نداشته است.