آرشیو سه‌شنبه ۱۲ آذر ۱۳۹۸، شماره ۴۵۲۶
سیاست
۲
تا انتخابات

طی دو روز بیش از 1000 نفر برای حضور در انتخابات مجلس دور یازدهم ثبت نام کردند

نام نویسی مردانه

دومین روز از نام نویسی داوطلبان حضور در انتخابات دوره یازدهم مجلس شورای اسلامی دیروز به پایان رسید و متقاضیان حضور در این انتخابات 4 روز دیگر فرصت دارند تا برای نام نویسی اقدام کنند. در دومین روز از ثبت نام هم تعداد چهره های شناخته شده اندک و تالار وزارت کشور خلوت بود گویا که همان فرهنگ «دقیقه 90» به سیاست و سیاست ورزان هم تسری یافته باشد که همواره چهره های شناخته شده تر که شاید آمدن یا نیامدن شان در چینش و ترکیب پارلمان آتی موثر است، روزها و حتی لحظات آخر را برای نام نویسی انتخاب می کنند.

اگر چه به نسبت روز نخست تعداد بیشتری برای نام نویسی آمدند اما همچنان در روز دوم نام نویسی بی رمق و البته با حضور و مشارکت کمرنگ زنان به خصوص زنان سیاستمدار نیز همراه بوده است. صبح روز دوشنبه نام نویسی از داوطلبان یازدهمین دوره انتخابات مجلس در وزارت کشور، فرمانداری های سراسر کشور و همچنین سفارتخانه ها، کنسولگری ها یا نمایندگی های سیاسی جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور مطابق قانون از 8 صبح آغاز و تا 6 بعدازظهر ادامه یافت. روز اول نام نویسی مطابق دهم آذر، 789 نفر در سراسر کشور، 221 نفر در تهران و باقی در شهرستان ها موفق به ثبت نام شدند که بر اساس این آمار 93 درصد مرد و 7 درصد از متقاضیان کاندیداتوری زن بودند. این نسبت در روز دوم، برابر با یازدهم آذرماه نیز تکرار شد. بنا به گفته اسماعیل موسوی، دبیر ستاد انتخابات کشور تعداد ثبت نام کنندگان از مرز 1000 نفر گذشت و مجموعا طی 2 روز، یعنی تا ظهر روز گذشته 1551 نفر نام نویسی کردند که 91 درصد مرد و 9 درصد از میان زنان بودند. همچنین در استان تهران از میان داوطلبان نمایندگی مجلس، 74 زن و 347 نفر مرد نام نوسی کرده اند. این در حالی بود که در پایان روز دوم نام نویسی کاندیداها و بنابر آخرین آمار اعلام شده از سوی ستاد انتخابات وزارت کشور، 1844 نفر نام نویسی کرده اند که از این میان 11 درصد را زنان متقاضی تشکیل داده و 89 درصد باقی مانده نیز از مردان هستند. همچنین بنابر این گزارش، استان کهگیلویه و بویراحمد تنها با 9 مورد نام نویسی انتخاباتی کمترین میزان نام نویسی در میان 31 استان کشور قرار دارد. اگر چه هنوز زمان چندانی از نام نویسی کاندیداها نگذشته اما دست کم تا اینجای کار، میزان مشارکت زنان جهت حضور در انتخابات پارلمان بسیار اندک است. این در حالی است که فارغ از تعداد کاندیداها، بر اساس آمار و ارقام در مجلس دهم بیشترین نمایندگان زن در همه ادوار مجلس حضور داشته و دارند.

چه کسانی روز دوم نام نویسی کردند؟

روز دوم نام نویسی کاندیداهای انتخابات مجلس شورای اسلامی تا پیش از ظهر بی رمق بود و رفت و آمد سیاسیون به وزارت کشور اندک. با این حال نسبت به روز اول چهره های شناخته شده بیشتری پا به ساختمان فاطمی گذاشتند. حمیدرضا پشنگ نماینده سابق مردم خاش در دوره نهم مجلس، هادی مقدسی نماینده سابق مردم بروجرد در مجلس هشتم، سلیمان فهیمی نماینده پارس آباد در دوره هفتم و محمود احمدی بی غش نماینده مردم شازند در دوره هشتم از چهره های سیاسی بودند که پیش از ظهر دومین روز نام نویسی با حضور در وزارت کشور برای شرکت در رقابت های انتخاباتی مجلس یازدهم ثبت نام کردند. محمد شاهی عربلو از دیگر نمایندگان ادوار نیز دیروز برای نام نویسی به وزارت کشور رفت. محمد عباسپور نماینده دوره های چهارم، ششم و هفتم مجلس نیز پیش از ظهر دیروز با تاکید بر اینکه به طور مستقل وارد انتخابات می شود از حوزه انتخابیه تهران نام نویسی کرد. این در حالی بود که در ساعات پایانی نام نویسی روز گذشته، لاله افتخاری، عضو حزب موتلفه اسلامی و ازجمله نمایندگان اصولگرای مجلس نهم اقدام به نام نویسی کرده است. مصطفی سوادکوهی، عضو شورای مرکزی حزب اعتمادملی نیز روز گذشته اقدام به نام نویسی کرده است.

دیروز همچنین از میان رسانه ای ها سعید احدیان، مدیرمسوول روزنامه خراسان برای ثبت نام در انتخابات دور یازدهم مجلس شورای اسلامی حاضر شد. او همچنین در مورد گرایش سیاسی اش به خبرنگاران گفت که اصولگرا است و از میان اصولگرایان با نواصولگرایی منتسب به محمدباقر قالیباف قرابت بیشتری دارد. همچنین علیرضا کریمی، مدیرکل اسبق تبلیغات وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و از مجریان صدا و سیما نام نویسی کرد. کریمی از حوزه انتخابیه گلپایگان و خوانسار نام نویسی کرده است. از میان نمایندگان فعلی مجلس هم حسین رضازاده، نماینده کازرون، محمد خدابخشی نماینده فعلی الیگودرز و سخنگوی کمیسیون تلفیق برنامه ششم توسعه با حضور در وزارت کشور نام نویسی کرد. از میان دولتی ها هم مرتضی مرتضوی، معاون پارلمانی وزارت ارتباطات قبل از ظهر دومین روز ثبت نام از تهران برای انتخابات مجلس نام نویسی کردند. در میان همه کاندیداها اما دیروز نام یک «آقازاده» هم به چشم می خورد. توحید نوبخت، فرزند رییس سازمان برنامه و بودجه و سخنگوی سابق دولت حسن روحانی و برادرزاده علی نوبخت، نماینده مجلس به ساختمان خیابان فاطمی آمد و برای حضور در انتخابات پیش رو اعلام آمادگی کرد.شهاب الدین صدر دبیرکل جبهه پیشرفت، رفاه و عدالت و نماینده سابق مجلس شورای اسلامی، محمود احمدی بی غش استاندار اسبق خراسان شمالی و نماینده مردم شازند در دور هشتم مجلس شورای اسلامی و ولی آذروش نماینده اردبیل، نمین و نیر در دور ششم و هفتم مجلس شورای اسلامی و عبدالحمید خدری نماینده بوشهر از دیگر چهره هایی بودند که دیروز نام نویسی کردند.

خداوند از ما نمی گذرد که امنیت عمومی را فدای مطامع سیاسی کنیم

همزمان که در وزارت کشور نام نویسی از داوطلبان نمایندگی دوره یازدهم مجلس شورای اسلامی در حال برگزاری بود، وزیر کشور در سالن پیامبر اعظم با استانداران گفت وگو کرد، نشستی که پشت درهای بسته انجام شد و خبرنگاران در آن حضور نداشتند. این نشست همزمان با ثبت نام ها برای ارایه گزارش از سوی عالی ترین مقام اجرایی استان از میزان ثبت نام ها، مشارکت، تمهیدات امنیتی در فضای انتخابات و... برگزار شد اما جزییاتی چندانی از آن منتشر نشد.

پس از پایان این نشست نیز عبدالرضا رحمانی فضلی، وزیر کشور در جمع خبرنگاران سخنرانی کوتاهی داشت؛ سخنرانی که نه پس از آن و در حاشیه به خبرنگاران فرصت طرح پرسش داده شد و نه حتی اشاره ای به اظهارات جنجالی فرماندار شهر قدس که گفته بود در جریان اعتراض های اخیر به قیمت بنزین دستور تیراندازی به معترضان را داده است.

وزیر کشور اما اشاره ای گذرا به نشست با استانداران تاکید کرد که با توجه به شروع نام نویسی نامزدهای انتخابات مجلس مقرر شد که استانداران در این جلسه حضور پیدا کنند و یک بار دیگر تمام مسیری که برای امر انتخابات تعیین شده مرور شود. البته با توجه به حوادث اخیر به دلیل اصلاح نرخ بنزین نیز استانداران از محل ماموریت خود گزارش هایی ارایه کردند تا نقاط آسیب و ضعف و دلایل شروع و نحوه مدیریت موضوع به دقت بررسی شود. همچنین مقرر شد که استانداران در فرصت مناسب همه موارد را جمع بندی کنند و به وزارت کشور تحویل دهند تا نسبت به اقدامات انجام شده و شرایطی که در هر استان بوده تصمیمات لازم اتخاذ شود.

رحمانی فضلی همچنین در حاشیه این نشست گفت: «امیدوارم همان گونه که مردم بعد از حادثه و در حین حادثه با آمدن به میدان و ابراز تنفر و انزجار از کسانی که موجب شرارت و زحمت و مشکلات زیادی برای جامعه انقلابی و مردم شدند، بتوانیم با استفاده از این تجربیات و هماهنگی های بیشتر امنیت مردم را که مهم ترین رکن اصلی هستند، به نحو احسن داشته باشیم. به رغم همه اقداماتی که از طرف دشمنان و رسانه های بیگانه و معاندین و مخالفین انقلاب در تعبیر و تحلیل این موضوع اتفاق افتاده است خوشبختانه آنچه قابل ارایه و عرضه در این شرایط است این است که مردم همچنان در پشت انقلاب و حامی انقلاب و در کنار انقلاب هستند.»

او ادامه داد: «همه می دانیم تحت تحریم هستیم و مشکلات اقتصادی که دشمنان بر ما تحمیل می کنند آثار خود را دارد اما همه با اراده و تحلیل دقیقی که دارند پشت رهبری و دولت هستند و همگام و همراه با دولت یقینا با اراده عمیق قلبی و عملی خودمان ثابت خواهیم کرد که در همه شرایط مردم پشتیبان انقلاب هستند و راه مقاومت و استقامت راه اصلی حمایت از اسلام و انقلاب و ایران و مردم است.»

وزیر کشور البته به ابعاد مختلف این حوادث نیز اشاره کرد و توضیح داد: «امیدوارم کسانی که در این خصوص و در این چند روز به دلیل عدم اطلاع از ابعاد موضوع یا جهل به همه ابعاد موضوع قضاوت ها و داوری هایی کردند، تحمل و تامل بیشتری داشته باشند این نوع قضاوت ها به خصوص برای نیروهایی که واقعا در این چند شب شرایط بسیار سختی را گذراندند و از امنیت مردم در مقابل کسانی که عملا به صورت مسلحانه چه گرم و چه سرد مشکل ایجاد کردند دفاع کردند، صحیح نیست نباید به گونه ای صحبت کنیم که این زحمات نادیده گرفته شود.»

رحمانی فضلی با بیان اینکه حتما توضیحات بیشتری در ابعاد این موضوع داده خواهد شد، گفت: «مقداری تحمل و تامل لازم است که در این موضوع تصمیم بگیریم.» او البته تاکید کرد که «برخی از افراد و جریانات سیاسی فکر کردند بستر سیاسی خوبی در مورد رقابت های سیاسی است و مسائلی را مطرح کردند که حتما مردم خود نسبت به این موضوع قضاوت و داوری خواهند کرد. به عنوان وزیر کشور و کسی که بیشترین اطلاع و هماهنگی را در این موضوع با نیروها داشتم، می گویم این موضوع مربوط به امنیت و اقتدار و منافع ملی است و نباید آن را در چارچوب رقابت های سیاسی و مصلحت اندیشی و منفعت اندیشی های جناحی ببینیم.»

وزیر کشور در پایان گفت: «خداوند واقعا از ما نخواهد گذشت که امنیت عمومی را فدای مطامع سیاسی آنی و کوتاه مدت کنیم وامیدوارم همه برای سربلندی و عزت و سربلندی کشور تلاش کنیم.»