آرشیو سه‌شنبه ۱۲ آذر ۱۳۹۸، شماره ۴۵۲۶
سیاست
۲
قضا

سید ابراهیم رییسی، رییس قوه قضاییه: خسارت دیدگان مطمئن باشند که مورد حمایت قانون اند

سیدابراهیم رییسی در جلسه شورای عالی قوه قضاییه با اشاره به حوادث پس از اجرای طرح مدیریت مصرف سوخت در کشور گفت:«نسبت به اجرای طرح اشکالات و انتقاداتی وجود دارد که از جمله آن، عدم اقناع افکار عمومی و ایجاد اجماع نخبگانی است. این ایرادات موجب اعتراض مردم شد که این اعتراض و خواست را باید شنید.» به گزارش میزان، رییس قوه قضاییه ادامه داد:«اشرار و دشمنان خارجی بر موج انتقادها و اعتراض های به حق مردم سوار شدند و تصور کردند با سوءاستفاده از این فضا می توانند به اهداف خود نایل شوند. بر این اساس اقدام به شرارت، ناامنی، ایجاد نگرانی برای مردم و وارد آوردن خسارت هایی به اموال عمومی و خصوصی کردند که البته بحمدالله با حضور معنادار و به موقع مردم تحت رهنمودهای زمان شناسانه مقام معظم رهبری، توطئه های آنها خنثی و امنیت کشور تضمین شد.»

او با تاکید بر ضرورت شنیدن سخن مردم در مقام عمل و اجرا به موضوع نظارت بر بازار و قیمت ها اشاره کرد و گفت:«مساله بازار و قیمت کالا ها و خدمات به ویژه برای اقشار کم درآمد از مسائل بسیار مهم است. بر همین اساس، نظارت سازمان ها و دستگاه های مسوول بر بازار و قیمت ها ضروری است و باید بازار را از دست سوداگران و سودجویان حفظ کرد.»

رییس دستگاه قضا با بیان اینکه امروز مساله معیشت مردم در اولویت قرار دارد با اشاره به موضوع اقناع افکار عمومی در اجرای طرح مدیریت مصرف سوخت ادامه داد:«گرچه این اقدام باید پیش از اجرای طرح صورت می گرفت اما همچنان ضرورت آن باقی است و موضوع باید توسط کارشناسان، نخبگان و صاحب نظران به درستی تبیین شود.»او در ادامه با اشاره به برخورد دستگاه قضایی با اشرار، مخلان امنیت و تخریبگران اموال عمومی و خصوصی تاکید کرد:«پرونده افراد اعم از اشرار و افراد وابسته به بیگانگان که توسط نیروی انتطامی، وزارت اطلاعات، سپاه و سایر ضابطان به دستگاه قضایی تحویل داده شده اند، عادلانه و قانونی در دست بررسی است و ان شاءالله به زودی مردم در جریان رسیدگی به این پرونده ها قرار خواهند گرفت.»

به گفته رییس دستگاه قضا، از خسارت های جانی و مالی خسارت دیدگان نمی توان گذشت. او گفته است: «ما معتقدیم از نظر حقوقی باید نسبت به این خسارات مدعی بود و درخواست ما از مسوولان به ویژه دولت این است که نسبت به جبران خسارت ها فکر و اقدام کنند. همکاران ما هم این موضوع را دنبال کنند زیرا نسبت به حقوق مردم باید حساسیت وجود داشته باشد و خسارت دیدگان مطمئن باشند که مورد حمایت قانون قرار دارند.»

رییسی در بخش دیگری از سخنانش به آلودگی هوا در روز های اخیر اشاره کرد و هوای پاک و سالم را از وعده های همیشگی دولت ها، شهرداران و شورا ها به مردم دانست. او گفت:«متاسفانه امروز هوای پاک و سالم در بعضی ایام، وضعیت نامناسبی دارد و زندگی و سلامت مردم با آلاینده ها تهدید می شود.»

به گفته او بر اساس قانون مصوب سال 97 وظیفه سازمان حفاظت محیط زیست، وزارتخانه های نفت، کشور، نیرو و صنعت، معدن و تجارت، نیروی انتظامی و سایر دستگاه ها برای جلوگیری از آلودگی هوا و تامین هوای پاک به طور کامل احصا شده است.

رییس دستگاه قضا با بیان اینکه گزارش عملکرد دستگاه ها در این زمینه باید به مردم ارایه شود، سازمان بازرسی کل کشور را مامور نظارت بر عملکرد دستگاه ها دانست و یادآور شد:«هوای پاک و سالم از حقوق عامه است و آلودگی هوا، تضییع این حقوق به شمار می آید. برخی اقدامات نظیر تعطیلی مدارس و محدودیت های تردد، موقتی است و باید برای جلوگیری از آسیب دیدن مردم، ان شاءالله اقداماتی شایسته و اساسی در این زمینه صورت گیرد.»