آرشیو سه‌شنبه ۱۲ آذر ۱۳۹۸، شماره ۷۲۱۹
جهان
۱۳

خاورمیانه

شهرک سازی جدید رژیم صهیونیستی در الخلیل

گروه جهان / تنها دو هفته پس از آنکه مایک پمپئو، وزیر خارجه امریکا شهرک سازی های رژیم صهیونیستی در اراضی اشغالی را قانونی اعلام کرد، این رژیم اشغالگر ساخت شهرک های جدید در قلب الخلیل در کرانه باختری را کلید زد.

به گزارش الجزیره، وزارت دفاع رژیم صهیونیستی روز یکشنبه به وقت محلی اعلام کرد، نفتالی بنت به بخش های مسئول در کرانه باختری اشغالی دستور داده است به شهرداری الخلیل اعلام کنند، قرار است یک شهرک جدید در این شهر در محلی که زمانی یک مجتمع تجاری عمده فروشی بود، ساخته شود. این اتفاق که به عقیده بسیاری از تحلیلگران، نخستین پیامد سخنان دو هفته قبل پمپئو مبنی بر قانونی بودن شهرک سازی ها در اراضی اشغالی است، با واکنش تند مقامات فلسطینی مواجه شد و ریاست تشکیلات خودگردان فلسطین با صدور بیانیه ای ضمن محکوم کردن این طرح، از جامعه جهانی خواست برای توقف اینگونه اقدامات اسرائیل، فورا وارد عمل شود و گام های ملموسی بردارد. شهرک جدیدی که قرار است در کرانه باختری ساخته شود، در محل یک مجتمع تجاری عمده فروشی و در نزدیکی حرم ابراهیمی واقع شده که ارتش رژیم صهیونیستی در سال 1994 آن را تعطیل کرد و کسبه اش را واداشت مغازه هایشان را ببندند.  علاوه بر توسعه شهرک سازی ها که با چراغ سبز امریکا در دستور کار رژیم صهیونیستی قرار دارد، بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر رژیم صهیونیستی در جلسه هفتگی دولت از اختصاص 11.5 میلیون دلار برای تقویت امنیت شهرک های کرانه باختری خبر داد.

کارشکنی ائتلاف های سائرون و نصر در حل بحران عراق

بحران داخلی عراق هر روز حادتر می شود و در این کلاف سردرگم نه تنها استعفای نخست وزیر کارساز نبوده بلکه حالا کار به جایی رسیده است که دو ائتلاف سائرون و نصر به رهبری مقتدی صدر و حیدر العبادی در بیانیه های جداگانه اعلام کرده اند، در نشست های مربوط به تعیین نخست وزیر شرکت نمی کنند و ائتلاف سائرون حتی خواستار ممنوع الخروج شدن عادل عبدالمهدی، نخست وزیر مستعفی عراق و محاکمه وی شده است. به گزارش خبرگزاری آناتولی ترکیه، ائتلاف سائرون به رهبری مقتدی صدر در بیانیه ای خطاب به برهم صالح، رئیس جمهوری عراق اعلام کرد، از آنجا که تعیین نخست وزیر حق ملت و معترضان است، در نشست های احزاب با موضوع تعیین نخست وزیر شرکت نمی کند و این ائتلاف هیچ نامزدی برای پست نخست وزیری معرفی نخواهد کرد. این در حالی است که ائتلاف سائرون بیشترین کرسی را در پارلمان عراق دارد و از 329 کرسی؛ 54 کرسی متعلق به این ائتلاف است. مقتدی صدر همچنین از دستگاه قضایی کشورش درخواست کرد، عادل عبدالمهدی، نخست وزیر مستعفی عراق و فرماندهان امنیتی این کشور را ممنوع الخروج و به خاطر سرکوب و کشتار معترضان محاکمه کند.علاوه بر ائتلاف سائرون، حیدرالعبادی، رهبر ائتلاف نصر و نخست وزیر سابق عراق هم اعلام کرد: «در انتخاب جانشین نخست وزیر مشارکت نمی کنم و می خواهم که این فرد مستقل و مورد اعتماد ملت باشد.» وی افزود: «سعی کردم مواضعم در راستای منافع ملت و اصلاح دولت باشد و همچنان با حس مسئولیت پذیری ملی و نه رقابتی، از مردم و وطنم حمایت خواهم کرد.» ائتلاف نصر هم 42 کرسی پارلمان عراق را در اختیار دارد. این اتفاق ها در حالی است که اعضای پارلمان عراق قرار است امروز سه شنبه درباره قانون انتخابات پارلمانی و کمیسیون عالی انتخابات کشورشان رای گیری کنند.