آرشیو سه‌شنبه ۱۲ آذر ۱۳۹۸، شماره ۴۷۶۷
ورزش
۱۸

توجیه عجیب برای اشتباهات داوران در فوتبال ایران

پول کم، اشتباه زیاد!

دنیای اقتصاد : اگر علیرضا فغانی را فاکتور بگیریم باید بپذیریم که داوری در فوتبال ایران در سال های اخیر رشد قابل انتظاری را نداشته است. این جمله ای است که بارها توسط کارشناسان مطرح شده اما فدراسیون فوتبال در این خصوص منفعل عمل کرده است. اعتراض به داوری درفوتبال ایران به یکی از آیتم های تمام نشدنی مسابقات تبدیل شده. خصوصا درسال های اخیر که باشگاه داری هزینه های زیادی داشته و هر اشتباه می تواند تبعات مالی بسیار سنگینی را متوجه باشگاه ها کند.

این فشار از سوی مدیران باشگاه ها، مربیان، بازیکنان و هواداران به قدری زیاد شد که مدتی پیش فدراسیون تصمیم گرفت به سمت استفاده از کمک داور ویدئویی برود، اما در این راه به توفیقی دست نیافت. کمیته داوران فدراسیون فوتبال اما در این میان به برگزاری مقطعی کلاس های توجیهی و دانش افزایی برای داوران اقدام کرده، اما به نظر می رسد این کارهم نتوانسته به ارتقای آنها کمک کند، چرا که در فصل جدید مسابقات لیگ برتر نیز برخی اشتباهات محرز داوری باعث شده عوامل مختلف باشگاه ها پیکان انتقادها را به سمت داوران نشانه بگیرند. آخرین نمونه از این دست نیز چند روز پیش در بازی سپاهان با استقلال تهران به وقوع پیوست و داور این بازی هند واضح بازیکن سپاهان در محوطه جریمه خود را ندید(!) تا استقلال یک پنالتی مسلم را از دست بدهد. هرچند درهمین بازی برخی اشتباهات داوری به سود استقلال نیز رقم خورد. این موضوع دست کم در این فصل چند بار دیگر نیز رخ داده است.

مثلا دربازی هفته پنجم و در بازی پرسپولیس با همین تیم سپاهان نیز داور یک خطای واضح روی مهدی ترابی بازیکن پرسپولیس را که به گواه کارشناسان پنالتی بوده را به سود پرسپولیس اعلام نکرد. دربازی سپاهان با فولاد خوزستان داستان تکرار شد اما داور آن بازی در تصمیمی عجیب پنالتی به سود فولاد را اعلام نکرد! حالا همین اشتباهات دوباره فضای فوتبال ایران را متشنج کرده و هواداران سرخابی در فضای مجازی انتقادات زیادی را علیه فدراسیون فوتبال مطرح می کنند. درمقابل مدیران فوتبال ایران و به خصوص مسوولان بخش داوری اغلب افزایش حقوق داوران و پرداخت مطالبات انباشته شده آنها را خواستار شده اند. جالب اینکه حالا رئیس پیشین دپارتمان داوری فدراسیون فوتبال درجواب اشتباهات سریالی داوران معتقد است به اندازه کافی به آنها توجه نمی شود و برخی ازعوامل هم باعث شده آنها در زمین بازی تمرکز کافی نداشته باشند و همین ها باعث ضعف داوری ها در فوتبال ایران شده است.

حسین عسگری در این خصوص گفته: «اگر به چیزی توجه لازم نشود در ادامه دچار معضل می شود. یک داور زمان زیادی می برد تا ساخته شود و باید برای او کلی هزینه کرد. اول فصل گفتند و بخشنامه پشت بخشنامه صادر کردند که هر کسی به داوری اعتراض کند محروم و جریمه می شود، اما چنین چیزی می بینید؟ منکر اشتباه داوران نیستیم، ولی قانون هم این اجازه را نمی دهد که مدام این اعتراض ها صورت بگیرد. اگر بحث مالی دلیل اصلی نباشد، اما یکی از مسائل مهم است. در این وضعیت اقتصادی که همه درگیر هستند یک داور چرا باید از کار و زندگی اش بزند و برای یک بازی فقط 800 هزارتومان بگیرد و قضاوت کند؟ یک داور به طور معمول 15 بازی در لیگ سوت می زند که می شود 12 میلیون درسال و از این مبلغ 10 درصد مالیات هم کم می شود.»