آرشیو سه‌شنبه ۱۲ آذر ۱۳۹۸، شماره ۴۵۲۶
سیاست
۳

خبر

حمایت رییس جمهوری از افراد دارای معلولیت

رییس جمهوری در پیامی با گرامیداشت روز جهانی افراد دارای معلولیت با تاکید بر اینکه دولت تدبیر و امید از نخستین روزهای فعالیت خود اهتمام و حمایت همه جانبه از افراد دارای معلولیت را مورد توجه قرار داده است، تصریح کرد: «دولت تدبیر و امید تلاش می کند تا با تامین منابع اعتباری قانون حمایت از حقوق معلولان، بستر مناسبی را جهت عملی کردن مفاد این قانون مهیا کند. به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوی، حسن روحانی در این پیام گفت: «تلاش های دولت در احیای حقوق معلولان، توانمندسازی و بهره گیری از توانمندی های آنان، تنها زمانی از اثربخشی لازم برخوردار خواهد بود که مورد حمایت سایر قوا و نهادها قرار گیرد.»

کشف و ضبط تعدادی کلاشنیکف کلت کمری و لباس نظامی

مدیرکل ضدتروریست وزارت اطلاعات گفت: «چندین تیم تروریستی که برنامه ریزی یا نقش موثر در خرابکاری و حمله به مراکز حساس و مردم در سطح کشور داشتند، شناسایی و دستگیر شدند که در آینده نزدیک به سمع و نظر مردم بصیر کشور خواهد رسید.» به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت اطلاعات، مدیرکل ضد تروریست وزارت اطلاعات اعلام کرد: «با اقدامات شبانه روزی سربازان گمنام امام زمان(عج) در استان خوزستان 79 نفر از عناصر اصلی حمله به مراکز عمومی و خصوصی، پایگاه های نظامی و انتظامی و مردم شناسایی و در حین و بعد از اغتشاشات دستگیر شدند. از این افراد 13 قبضه انواع اسلحه از جمله کلاشنیکف و کلت کمری، لباس نظامی، پلاک جعلی خودرو و تابلو ایست و بازرسی کشف و ضبط گردید.» او ادامه داد:

«3 تیم تروریستی که با حمایت یکی از کشورهای حوزه خلیج فارس آموزش های ویژه دیده و نقش مهمی در حمله به مراکز دولتی و شلیک به حافظان امنیت و مردم داشته اند که یکی از اتباع این کشور نیز جزو دستگیرشدگان هستند.» او همچنین گفت: «چندین تیم تروریستی که برنامه ریزی یا نقش موثر در خرابکاری و حمله به مراکز حساس و مردم در سطح کشور داشتند، شناسایی و دستگیر شدند.»

لایحه «تضمین آزادی اجتماعات و راهپیمایی ها» آماده طرح در دولت

معاونت حقوقی رییس جمهوری با استناد به اصل 27 قانون اساسی، لایحه «تضمین آزادی اجتماعات و راهپیمایی ها» را جهت بررسی و تصویب در هیات دولت تدوین کرده است. به گزارش ایلنا، آزادی های گروهی (آزادی اجتماعات و راهپیمایی ها) در زمره ساز و کارهای تضمین کننده قانون اساسی و حقوق و آزادی های شهروندان و ابزار نظارت عمومی بر حکومت به شمار می روند. اصل 27 قانون اساسی با همین چشم انداز به شناسایی آزادی اجتماعات و راهپیمایی ها پرداخته است. حق بیان جمعی اندیشه ها و اعتقادات می تواند از طریق گردهمایی ها، راهپیمایی ها و تشکل ها اعمال شود. بسترسازی برای اعمال این حق ها به معنای آماده کردن محیط مناسب برای مشارکت مردم در امور عمومی و اجتماعی است و بدون چنین مشارکتی هیچ ملتی نمی تواند به قله های پیشرفت و توسعه برسد. در همین راستا، لایحه تضمین آزادی اجتماعات و راهپیمایی ها (اصل 27 قانون اساسی)، در 8 ماده توسط معاونت حقوقی رییس جمهور تهیه شده و به صورت دوفوریتی در دستور کار دولت قرار گرفته است. لازم به ذکر است که متن این لایحه در 8 ماده تنظیم شده است.

توضیح وزیر ارتباطات درباره قطعی اینترنت سیستان و بلوچستان

یکی از کاربران توییتر در صفحه کاربری خود با مخاطب قرار دادن وزیر ارتباطات از ادامه قطع بودن اینترنت در استان سیستان و بلوچستان خبر داد که محمدجواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات درپاسخ به این توییت نوشت: «پیگیر هستم، شمال استان برقرار شده، در جنوب هم امیدوارم امروز مجوز صادر شود. پیامک های زیادی از مردم سیستان و بلوچستان دریافت کردم.»

انتقاد آشنا از رویکرد صدا و سیما در پوشش اعتراض ها

حسام الدین آشنا، نماینده قوه مجریه در شورای نظارت بر سازمان صدا و سیما در نامه ای به حجت الاسلام محسنی اژه ای خواستار ابلاغ اعتراض شورای نظارت درخصوص رویکرد تقلیل گرایانه صدا و سیما در پوشش اعتراض های آبان ماه 98 شد. به گزارش خبرآنلاین، در ابتدای این نامه به هدف گیری دولت و اتخاذ یک رویکرد جناحی و سیاست زده توسط صدا و سیما اشاره شده و آمده است: «همان گونه که مستحضرید طرح سهمیه بندی بنزین، مصوب سران قوا و مورد تایید مقام معظم رهبری بوده است. بررسی بخش های خبری صدا و سیما و برنامه های گفت وگومحور آن نشان می دهد با فروکش کردن اعتراضات به سهمیه بندی بنزین، رویکرد صدا و سیما نیز به هدف گیری دولت تغییر پیدا کرده است.» او در این نامه می نویسد: «این مواجهه سیاست زده و جناحی با یک مساله ملی، تقلیل موضوع و بر خلاف وظیفه صدا و سیما به عنوان رسانه ملی است»

درخواست میرسلیم برای مناظره با روحانی

حزب موتلفه اسلامی در بیانیه ای اعلام کرد مصطفی میرسلیم از حسن روحانی برای شرکت در مناطره دعوت می کند. به گزارش تسنیم، در ابتدای این بیانیه آمده است: «حزب موتلفه اسلامی در انتخابات ریاست جمهوری جناب آقای مهندس سیدمصطفی میرسلیم را به عنوان نامزد خویش به مردم عرضه داشت، شخصیتی که تدین و سلامت و خدمات او مورد تایید همگان است و اکنون از ریاست محترم جمهوری می خواهد با شخص ایشان در یک مناظره، در هر جا که تعیین کنند به سوالات مردم درباره مسائل جاری کشور پاسخ دهند.