آرشیو سه‌شنبه ۱۲ آذر ۱۳۹۸، شماره ۴۷۶۷
گردشگری
۱۹

خبر کوتاه

مجوز تخریب برای هیچ خانه تاریخی در قزوین صادر نمی شود

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان قزوین گفت: «تخریب یک خانه تاریخی غیرممکن است و به طور یقین هیچ یک از مراجع صدور پروانه نمی توانند چنین مجوزی را صادر کنند.»

به گزارش میراث آریا به نقل از روابط عمومی میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی قزوین، علیرضا خزائلی در پی انتشار آگهی در یکی از سایت های فروش آنلاین تحت عنوان فروش خانه قاجاری در بافت تاریخی قزوین با امکان تخریب و ساخت، گفت: «رونق خرید و فروش خانه های تاریخی با حفظ کالبد و احیای آنها با کاربری مناسب، مطلوب است اما اجازه تخریب آنها به هر بهانه ای مذموم و غیرقانونی است.» او افزود: «همکاران ما در حوزه معاونت میراث فرهنگی استان، بر اساس عکس های منتشرشده در حال شناسایی این خانه هستند و امور حقوقی این اداره کل نیز منتشرکننده آگهی را مورد پیگرد قرار می دهد.» خزائلی تصریح کرد: «موضوع خرید و فروش خانه های تاریخی از وظایف اصلی این اداره کل نیست اما به عنوان متولی مرمت و احیای بناها و آثار تاریخی ارزشمند برای ترغیب مالکان به مرمت، مشوق هایی مانند استفاده از بند د تبصره 10 قانون بودجه 98، قراردادهای مشارکتی را با تقبل 50 درصد از هزینه های مرمت توسط اداره کل و سایر بسته های حمایتی در اختیار آنها قرار می دهد.»

بخشی از یک ستون هخامنشی به موزه فرهنگ فسا اهدا شد

مسوول موزه فرهنگ فسا از اهدای بخشی از ستون مربوط به دوره هخامنشی به این موزه خبر داد. به گزارش میراث آریا به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان فارس، جلیل رضازاده، مسوول موزه فرهنگ فسا اظهار کرد: «بخشی از یک ستون مربوط به دوره هخامنشی با قدمت بیش از هزار سال مربوط به شهر باستانی فسا، توسط خسرو تابشدار به موزه فرهنگ این شهر اهدا شد.» او افزود: «قدمت این ته ستون تاریخی مربوط به زمانی است که فسای قدیم در محل فعلی تل ضحاک رونق داشته است.» مسوول موزه فرهنگ فسا تصریح کرد: «با توجه به ایجاد موزه مناسب در شهرستان فسا، این اثر تاریخی با هماهنگی های انجام شده به موزه تحویل داده شد.» بنابراین گزارش، علاوه بر این ته ستون، 21 ته ستون دیگر در این موزه نگهداری می شود.

برگزاری کنفرانس ملی اکوتوریسم فرهنگ و توسعه گردشگری

گروه بنگاه ها : کنفرانس ملی اکوتوریسم، فرهنگ و توسعه گردشگری روزهای 13 و 14 آذر باهدف ترویج فرهنگ گردشگری مسوولانه و ایجاد فضای تعامل برای محققان، پژوهشگران، دانشجویان و فعالان گردشگری در مشهد برگزار خواهد شد. مسوول کمیته علمی و داوران کنفرانس ملی اکوتوریسم، فرهنگ و توسعه گردشگری، با اعلام این مطلب به «ایسنا» گفت: تاکنون 121 مقاله به دبیرخانه ارسال شده که موضوع بیشتر مقالات حوزه اکوتوریسم و گردشگری طبیعی، مباحث مربوط به بازاریابی و مدیریت در اکوتوریسم و گردشگری و جامعه شناسی گردشگری است.

مژگان ثابت تیموری افزود: در این کنفرانس، داوری مقالات به طور جدی و با کمک 89 داور عضو هیات عملی و متخصص صورت گرفته و کمیته علمی پس از اتمام داوری اولیه مقالات، نسبت به ارزیابی نهایی مقالات طی جلسات مشترک اقدام خواهد کرد. عضو هیات علمی پژوهشکده گردشگری جهاد دانشگاهی تصریح کرد: از تعداد مقالات پذیرش شده، 48 مقاله به صورت پوستر و 52 مقاله به صورت سخنرانی پذیرفته شد که در قالب کتابچه همایش به صورت مقاله کامل چاپ و در سایت سیویلیکا و SID نمایه خواهد شد، همچنین مقالات سخنرانی در قالب 9 پنل علمی و طبق برنامه تعیین شده در روز اول همایش ارائه خواهد شد. ثابت تیموری ادامه داد: 6 کارگاه تخصصی حوزه های مختلف گردشگری و زیارت به زبان فارسی و دو کارگاه به زبان انگلیسی در دو روز در این کنفرانس برگزار می شود. وی با بیان اینکه هدف ما یادآوری اهداف توسعه گردشگری پایدار و ترویج گردشگری مسوولانه است،افزود: امیدواریم تعامل استادان، مدیران و کارشناسان دستگاه های اجرایی، فعالان گردشگری، دانشجویان و علاقه مندان به فعالیت در حوزه گردشگری و بوم گردی بتواند امکان ایجاد شبکه دانشی گردشگری را فراهم کند.

مرمت کتیبه های ثلاث باباجانی

تکه های کتیبه تخریب شده ثلاث باباجانی در اختیار اداره کل میراث فرهنگی استان بود که در اختیار تیم مرمتی قرار گرفت. به گزارش میراث آریا به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی کرمانشاه، امید قادری با اعلام این خبر اظهار کرد: نقش برجسته تازه ثلاث باباجانی یکی از مهم ترین یافته های باستان شناختی است که می تواند درخصوص شناخت اقوام ساکن در زاگرس در هزاره سوم پیش از میلاد بسیار حائز اهمیت باشد.

فتح الله نیازی، مسوول گروه حفاظت تزیینات پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری نیز در این مورد گفت: «بخشی از قسمت های بالایی سر نقش برجسته ثلاث باباجانی به همراه بخشی از گردن و قسمت هایی از پایه نقش برجسته مورد حمله وندال ها قرار گرفته و تخریب شده بود و همچنین بخشی از صخره این نقش برجسته نیز بر اثر زلزله سال 96 دچار آسیب شده بود که قسمت های آسیب دیده مورد مرمت قرار گرفت.» نیازی در ادامه گفت: «با توجه به وضعیت بیابانی منطقه و صعب العبور بودن نقش برجسته، مجبور شدیم از رزین های اپوکسی که خاصیت زود خشک شدن دارند، استفاده کنیم. با ترکیب رزین های اپوکسی با مواد معدنی به رنگ نقش برجسته نزدیک شدیم و تلاش شد که از نظر رنگ اختلاف جزئی با رنگ اصلی نقش برجسته داشته باشد که آیندگان برای اقدامات پژوهشی دچار مشکل نشوند.» وی گفت: برای مقاومت نقاطی که دارای شکستگی عمیق بود، از مفتول های استیلی استفاده شد و ضمن بولدگذاری با محلول اپوکسی پر و سطح مقطع اثر پوشانده شد. پس از خشک شدن این فرآیند شروع به پرداخت سطح اثر کردیم و به سطح فرسایشی رسیدیم که یک پرده نسبت به خود اثر روشن تر است؛ چرا که خود اثر در طول عمر از یک لایه رسوب های گلی و انحلال های جوی پوشیده شده است.