آرشیو سه‌شنبه ۱۲ آذر ۱۳۹۸، شماره ۷۲۱۹
فناوری
۱۱

اخبار

جمع بندی خسارات قطع اینترنت در حال انجام است

سازمان تنظیم مقررات خسارات وارد شده به اپراتورها را 1080 میلیارد تومان اعلام کرده که بیشترین خسارت به ایرانسل وارد شده است. به گزارش ایسنا، محمد آذری جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در خصوص خسارت وارده گفت: مدیرعامل شرکت ملی پست کاهش درآمد 40 درصدی روزانه را گزارش کرده است. این آمار به معنای آسیب دیدن بخش عمده ای از کسب و کارهای کوچک است. وی ادامه داد: بخش اعظم خسارات مربوط به کسب وکارهاست که سازمان فناوری اطلاعات جلسات متعددی با اتاق بازرگانی، نظام صنفی رایانه ای و اتحادیه کسب وکارهای نوپا داشته و در حال جمع بندی خسارات آنهاست و به محض تکمیل اعلام می کنیم.

تدوین نسخه اولیه سند راهبری اینترنت اشیا

نسخه اولیه سند راهبری اینترنت اشیا (IoT) توسط معاونت راهبردی و توسعه بازار سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی تدوین و بزودی ارائه می شود.به گزارش «ایران»، بابک ابراهیمی معاون راهبردی و توسعه بازار رگولاتوری گفت: وجود یک نهاد هماهنگ کننده و هدایتگر به عنوان مسئول سیاستگذار و مقررات گذار در حوزه اینترنت اشیا (IoT) برای جهت دهی و هماهنگ سازی تمامی فعالان در این حوزه، پیش بینی، برنامه ریزی و سرمایه گذاری در مورد نیازهای شبکه و اتصالات IoT، نظارت بر زیرساخت دیجیتال و تکمیل قوانین موجود از موضوعاتی است که در الزامات حاکم بر اینترنت اشیا باید به آن توجه کرد.وی ادامه داد: در حال حاضر مساله امنیت، حریم خصوصی و محرمانگی در اینترنت اشیا و همچنین داده های بسیار زیادی که در این شبکه جمع می شود، اهمیت بالایی دارد. در این زمینه دو موضوع تدوین سیاست های کلی حفظ امنیت و محرمانگی در تمام ابعاد و تعیین استانداردهای لازم در حوزه IoT برای نهادهای مسئول و رگولاتوری ها اولویت دارد. ابراهیمی افزود: طبق مصوبه شورای عالی فضای مجازی درباره الزامات اختصاصی اینترنت اشیا، کلان داده های تجمیع شده از کاربران مانند دارایی ملی تلقی شده و مشمول الزامات حمایت از داده ها می شوند. بر همین اساس استفاده از تجربیات سایر کشورها در زمینه امنیت ارتباطات و ورود سریعتر به موضوع تامین امنیت و سیاستگذاری های مربوط به آن ضروری است.

وی با اشاره به اینکه موضوع IoT در حال مطالعه و توسعه و زمینه های فنی آن در حال تکمیل است، گفت: راهبردهای این حوزه نیازمند بازنگری و تکمیل بوده و تدوین برخی از دستورالعمل های جزئی تر در آینده و پس از شکل گیری کامل تر IoT قابل انجام است و با توجه به تغییر و تکمیل مستمر فناوری های مرتبط با این حوزه، نیاز به بازنگری و به روز رسانی مقررات به طور مداوم وجود دارد.

اسکن چهره برای خرید تلفن همراه در چین اجباری شد

قانونی جدید در چین اجرایی شده که به موجب آن افرادی که تلفن همراه یا بسته های اینترنت تلفن همراه جدید می خرند باید اسکن صورت و کارت شناسایی خود را ثبت کنند. به گزارش مهر؛ این اقدام نشان دهنده گسترش نظارت بر شهروندان در این کشور است. طبق اعلام وزارت صنعت و فناوری اطلاعات چین(MIIT) قانون مذکور از روز گذشته اجرایی شده است. براساس قانون تصویب شده، کاربرانی که تلفن های جدید می خرند باید اسکن صورت خود را همراه اطلاعات کارت شناسایی خود ارائه کنند. به این ترتیب دستگاه تلفن همراه هر فرد با هویت واقعی او مرتبط می شود. وزارت MIIT چین اعلام کرده اقدام مذکور برای حفظ حقوق قانونی و منافع شهروندان در فضای سایبری اجرا می شود و همچنین از کاربران موبایل در برابر کلاهبرداری دفاع می کند.