آرشیو سه‌شنبه ۱۲ آذر ۱۳۹۸، شماره ۲۲۳۴۵
اخبار کشور
۳

اخبار ادبی و هنری

با پول حاکمیت، علیه حاکمیت!

یک بازیگر، که تمام شهرتش به دلیل حضور در رسانه ملی است و قراردادهای نجومی با این سازمان حاکمیتی دارد، علیه همین حاکمیت و در حمایت از اوباش خیابانی موضع می گیرد!

وی که به عنوان نویسنده و بازیگردان با برخی از پروژه های گرانقیمت صداوسیما، قراردادهایی با دستمزد نجومی بسته است به جمع حامیان اراذل و اوباش پیوست و خود را صدای آبان 98 نامید! وی در توهینی بزرگ به ملت ایران، اوباش اجاره ای را «مردم» خواند و به ستایش از آنها پرداخت.

شگفت انگیز است که ایشان چرا به رغم همراهی با اراذل آشوبگر علیه حاکمیت، همچنان دلبسته پول حاکمیت است و اگر به زعم او این حکومت هیچ روزنه اعتراضی را باز نگذاشته(!) چرا وی در اقدامی اعتراضی حاضر نیست از قرارداد نجومی با رسانه ملی بگذرد. وی نیز ازجمله به اصطلاح سلبریتی هایی است که هم با تبلیغ روحانی مسبب وضع اقتصادی فعلی است، هم از صداوسیما دستمزدهای آنچنانی می گیرد و هم با دشمنان مردم و دولت های غربی علیه ایران همصدا شده است!

کارن همایونفر، آهنگساز: امضاءکنندگان بیانیه صدای آبان 98، سیاه کار و عوام فریب هستند

انتقاد از منفعت طلبی و سوءاستفاده برخی به اصطلاح هنرمندان از اغتشاشات اخیر کشور، صدای برخی همکاران شان را هم درآورده است.

از دو روز قبل، گروهی از سینماگران جشنواره ای با صدور بیانیه ای از آشوبگران حمایت کردند. بیانیه ای که به خاطر رویکرد ریاکارانه اش، نه تنها استقبالی را در پی نداشت، بلکه برخی از هنرمندان،از آن انتقاد کردند.

کارن همایونفر در واکنش به بیانیه کذایی، در صفحه شخصی خودش در فضای مجازی، خطاب به این هنرمندان نوشت: «در صفحه ات اعتراض می کنی اما یک و نیم میلیارد دستمزد برای 10 روز می گیری و الآن هم از دست شوخی زشت شهروند البرزی با کودکی که در سطل زباله انداختند، گله می کنی؟ الآن آن شهروند را دستگیر کردند احتمالا کارش با کرام الکاتبین است، نمی خواهید کمپین برای آزادی اش ترتیب دهید؟» وی اقدام این افراد را در انتشار این بیانیه، عوام فریبی خواند و آن را با تمدید معافیت مالیاتی هنرمند مرتبط دانست و نوشت: «الحمدلله مسائل مالیاتی حل شد و بده بستان و زورآزمایی فرهنگ و قدرت به سرانجام رسید.»

نکته قابل تامل این است که پس از اینکه کارن همایونفر این مطلب را منتشر کرد، برخی از همین هنرمندان صفحه وی را ریپورت کردند و این پست توسط اینستاگرام حذف شد!

حتی یک ترانه سرای اپوزیسیون نما نیز این حرکت را زیرسوال برد. یغما گلرویی، همکار خواننده های لس آنجلسی نیز با انتقاد از بیانیه اعتراضی جمعی از سینماگران در حمایت از اوباش نوشت: «رفتار سیاسی اغلب اهل فرهنگ و هنر این سرزمین از سر منفعت طلبی ست و اکثریت در جوامعی مثل جامعه ما اشتباه می کند، یا بهتر است بنویسم ساده به اشتباه می افتد. از تکرار «تکرار می کنم»های آن زبان به کام عافیت کشیده امروز، تا «تا هزار و چهارصد با روحانی» و از نیمه راه برنگشتگان راه غلط که بسیاری هوادارانشان را پای صندوق رای بردند و حالا زیر فشار مخاطب می کوشند با انتشار هماهنگ یک متن شعاری فاقد مخاطب که پیدا نیست به چه کسی و با توقع چه پاسخی نوشته شده گند آن را بپوشانند.»

یک استاد خوشنویسی: خوشنویسی در کشور ما مهجور شده است!

یک استاد خوشنویسی و نگارگری کشورمان هشدار داد که خط و خوشنویسی این روزهای کشور ما مهجور است.

استادجواد زارعان که این روزها در نمایشگاه «شکوه قلم» آثارش را به نمایش گذاشته، در گفت وگو با خبرنگار کیهان، درباره اهمیت خوشنویسی و خطاطی گفت: خط شاکله روح بشری است و در همه زبان ها از اهمیت زیادی برخوردار است. در ایران چون خط با ادبیات عجین شده از جاذبه و اهمیت بیشتری برخوردار است و می توان گفت ادبیات و خط لازم و ملزوم یکدیگر هستند.

وی با بیان اینکه امروز فضای مجازی و تایپ کردن باعث مهجور شدن خط شده است، افزود: در فضاهای مجازی و کامپیوتری باید فن آوری را در خدمت خط قرار دهیم. به عنوان مثال باید از برنامه های خوشنویسی در فضای مجازی استفاده کنیم.

استاد زارعان خاطرنشان کرد: برای گرایش بیشتر مردم به خوشنویسی باید به صورت زیربنایی و از مدارس ابتدایی کار کنیم تا دوباره خط و خوشنویسی به بطن جامعه برگردد.

حمایت سوال برانگیز نوبخت از معافیت مالیاتی چهره های مشهور

درحالی که برخی از بازیگران مشهور سینما صاحب درآمدهای نجومی هستند، محمدباقر نوبخت، رئیس سازمان برنامه و بودجه از معافیت مالیاتی آنها حمایت کرد.

طی سال های اخیر و به ویژه با ورود پول های آلوده به عرصه سینما، بعضی از بازیگران نیز به دریافت دستمزدهای نجومی آلوده شده اند. طوری که یکی از این بازیگران در قرارداد اخیر خود، ماهیانه بیش از یک میلیارد تومان دریافت می کند. در این شرایط، انتظار می رود که حداقل این افراد مشمول پرداخت مالیات شوند. اما محمدباقر نوبخت، رئیس سازمان برنامه و بودجه در مصاحبه با یکی از خبرگزاری ها گفته است: «بخشی که باید از معافیت مالیاتی مستثنا شده یا تقلیل پیدا کند، بخش فرهنگ و هنر نیست، حتی ما باید اگر می توانیم در این رابطه مالیات منفی هم داشته باشیم. یعنی مساعدت هایی را به عنوان «یارانه» پرداخت کنیم، نه اینکه از این بخش حساس و ارزشمند فرهنگ و هنر، بخواهیم مالیات بگیریم. به همین دلیل دولت مخالف حذف معافیت مالیاتی اصحاب فرهنگ و هنر است.»

گفتنی است کشور ما یکی از کشورهایی است که دارای بیشترین معافیت مالیاتی و دارای بیشترین فرار مالیاتی است و با توجه به وضعیت بودجه کشور، معلوم است که تاکید دولتیان بر معافیت صددرصدی یک صنف از پرداخت مالیات، کاملا با انگیزه سیاسی و جناحی و جلب حمایت برخی افراد مشهور در انتخابات صورت می گیرد.

شاعران با «شعر اعتراض» مسائل اجتماعی را نقد می کنند

دومین شب از شب های شعر اعتراض با موضوع طنز اجتماعی برگزار می شود.

علی داوودی مدیر دفتر محافل شهرستان ادب در گفت وگو با کیهان، گفت: موسسه شهرستان ادب با مشارکت ستاد امر به معروف و نهی از منکر دومین شب از «شب های شعر اعتراض» را با محوریت شعر طنز برگزار خواهد کرد.  داوودی افزود: نخستین شب از شب های شعر اعتراض با محوریت شعر آیینی، در شهریورامسال با حضور جمعی از شاعران آیینی کشورمان در موسسه شهرستان ادب برگزار شده بود و دومین شب از شب های شعر اعتراض با محوریت شعر طنز برپا می شود.

مدیر دفتر محافل شهرستان ادب گفت: در این برنامه ناصر فیض، امید مهدی نژاد، محمدحسین مهدویان، سعید طلایی، عباس احمدی، سادات موسوی و چندتن دیگر از شاعران طنزپرداز کشورمان به شعر خوانی خواهند پرداخت. این مراسم روز پنج شنبه 14آذر در موسسه «شهرستان ادب» به نشانی خیابان طالقانی، شریعتی، شماره 168 برگزار خواهد شد. ورود برای عموم علاقمندان آزاد است.

حمایت چند هنرمندنما از دراویش داعشی

بیانیه ای در حمایت از دراویش داعشی بازداشت شده منتشر شده که نام برخی از هنرمندنمایان در بین امضاءکنندگان آن دیده می شود.

همزمان با حمایت تعداد اندکی از به اصطلاح سینماگران از اراذل اجاره ای، گروهی دیگر نیز بیانیه ای را در حمایت از بازداشت شدگان غائله دی سال 96 صادر کردند. این بیانیه در حمایت از پنج نفر از اعضای این گروهک منتشر شده که سال 96 در منطقه پاسداران تهران ایجاد آشوب کردند و طی آن چند مامور نیروی انتظامی و یک بسیجی به شهادت رسیدند.