آرشیو سه‌شنبه ۱۲ آذر ۱۳۹۸، شماره ۴۷۶۷
استان ها
۱۹

برنامه ریزی برای «اصفهان 1405» شهرداری اصفهان با نظر مشورتی انجام می دهد

دنیای اقتصاد - اصفهان : نخستین جلسه هم اندیشی برنامه راهبردی اصفهان 1405 با حضور نماینده های شهرداری اصفهان و کارشناسان و استادان دانشگاه های معتبر کشور برگزار شد. علیرضا صادقیان، معاون برنامه ریزی و توسعه سرمایه انسانی شهردار اصفهان در این برنامه به مهم بودن نقش کارشناسان و استادان دانشگاه به کمک در تدوین برنامه راهبردی اصفهان 1405 اشاره کرد و گفت: اصفهانی که ما در آن زندگی می کنیم، حاصل تلاش مدیرانی است که طی چند سال گذشته به شهروندان خدمت کرده اند.

وی افزود: تلاش ما این است که این میراث گرانبها را به خوبی حفظ کنیم و بتوانیم برنامه ای مناسب برای پیش بردن برنامه های شهرمان تنظیم کنیم. صادقیان ادامه داد: امروز جمعی از استادان دانشگاهی و کارشناسان در حوزه های مختلف در این جلسه حضور دارند و قرار است به اطلاعاتی که ما در رابطه با حوزه های مختلف شهر جمع آوری کرده ایم آگاهی پیدا کنند و با توجه به تخصصی که دارند نظرات خود را با ما درمیان بگذارند. مهندس فردانی، مدیر برنامه ریزی و بودجه شهرداری اصفهان نیز با اشاره به اینکه اصفهان 1405، ششمین برنامه ای است که برای پیش رفتن طرح ها و اداره بهتر شهر تدوین می شود، گفت: مهم ترین ایرادی که برنامه های پیشین داشتند، عدم نظارت بر انجام دادن آن بود. وی افزود: برنامه راهبردی اصفهان 1405 قرار است برخلاف طرح های گذشته زیر نظر کارشناسان حوزه های مختلف انجام شود و کارشناسان دیگری هم بر انجام دقیق آن نظارت موردنیاز را انجام دهند.

بر اساس این گزارش با توجه به پایان برنامه راهبردی 1400 طی دو سال آینده فرآیند تدوین برنامه راهبردی 1405 با رویکرد مشارکت ذی نفعان و به ویژه شهروندان و نخبگان از روز شوراها درسال جاری آغاز شده است. از مهم ترین ویژگی های این برنامه راهبردی می توان به سنجش پذیری و نتیجه محوری این برنامه و پرهیز از بخشی نگری اشاره کرد.  شهرداری اصفهان از سال 1375 فرآیند برنامه ریزی را با تدوین برنامه اصفهان+22 آغاز کرده است و در ادامه با تدوین و اجرای برنامه های پنج ساله اصفهان 85، اصفهان 90، اصفهان 95 و اصفهان 1400 فرآیند تکامل خود را در فرآیند برنامه ریزی طی کرده و از این نظر بین کلان شهرهای کشور سابقه بیشتری دارد. با توجه به ابلاغ شهردار، برنامه اصفهان 1405 با محوریت معاونت برنامه ریزی و همکاری همه معاونت ها، سازمان ها و مناطق شهرداری اصفهان در حال تدوین است. 

این برنامه در دو سطح راهبردی و عملیاتی تدوین خواهد شد و امیدواریم تا اواخر سال فرآیند تدوین برنامه راهبردی انجام شود و برنامه عملیاتی نیز تا پایان خرداد تکمیل و در نهایت لایحه برنامه پنج سال ششم شهرداری اصفهان در ابتدای تابستان 99 برای تصویب به شورای شهر ارائه شود.  همچنین در آخرین برنامه شهرداری به نام اصفهان 1400 که در بازه 1399-1395 است و سال آینده به پایان می رسد سعی شده بود که از بخشی نگری موجود در برنامه های پیشین فاصله گرفته و با رویکرد نتیجه محوری دنبال شود که به رغم اقدامات مثبتی که انجام شده است به دلایلی به صورت کامل محقق نشده و سعی شده است این رویکرد در برنامه اصفهان 1405 تکمیل و ایرادات آن مرتفع شود و نگاه بخشی نگری در آن وجود نداشته باشد.