آرشیو سه‌شنبه ۱۲ آذر ۱۳۹۸، شماره ۴۷۶۷
آینده نگر بازار
۲۰

شاخص ارزی از سقف چهار و نیم ماهه برگشت

ناکامی دلار در راه رشد

یکی از روش های پیش بینی قیمت ها، نگاه به روند گذشته آنها است. بر این اساس در این صفحه روندهای قیمتی بازارهای مهم ایران و جهان به نمایش گذاشته شده اند. همچنین در متن مربوط به هر قسمت روند آتی قیمت ها براساس شواهد موجود پیش بینی شده اند.

بازار سهام: آرایش هیجانی در تالار بورس

معاملات دیروز بورس تهران دو نیمه متفاوت داشت. رشد 4226واحدی شاخص کل در ابتدای کار با افزایش جریان عرضه نهایتا به 1524 واحد محدود و شاخص کل در پایان معاملات در ارتفاع 320هزار واحد مستقر شد. تلاش برای حفظ سودهای کسب شده در 11 روز اخیر را می توان یکی از عوامل شکل گیری فشار فروش طی روز گذشته دانست. سیگنال های متعارض از نرخ ارز بودجه دولت و عدم قطعیت ناشی از این موضوع در تشکیل موج عرضه موثر بود. شدت هیجان در بین معامله گران به حدی بود که در برخی نمادها شاهد حرکت قیمت از سقف مجاز به کف بودیم. البته افت قیمت ها منجر به جذب تقاضا و ارتقای ارزش معاملات خرد به 2 هزار میلیارد تومان شد.

بازار ارز: الگوی تناوبی حرکت دلار

نرخ هر دلار آمریکا ساعت 16 دیروز کاهش اندک 10 تومانی را ثبت کرد و به سطح 12 هزار و 690 تومانی برگشت. طی روزهای اخیر شاهد افت و خیزهای متناوب دلار در مداری صعودی بوده ایم. عقبگرد قیمت ها در ابتدای هفته، جهش روز یکشنبه و نهایتا آرامش و عقبگرد دیروز حاکی از جدال نزدیک تقاضای ورودی و تلاش بازارساز برای کنترل قیمت ها در فضای مبهم پیش از انتشار لایحه بودجه و رونمایی از نرخ مرجع دلار برای سال آینده است. شماری از فعالان بازار اصلاح ملایم نرخ ها را در افق انتظارات ارزی از بودجه به عنوان سوختی تازه برای صعود دلار می دانند و در نقطه مقابل، گروهی ورود اخیر تقاضای تجاری و احتیاطی را مقطعی دانسته و انتظار اصلاح بیشتر را دارند.

بازار سکه: عوامل دوگانه افت سکه

سکه در معاملات روز گذشته از دو سو تحت فشار بود. بازار ارز مجددا تن به اصلاح قیمت داد و قیمت طلای جهانی هم کاهش یافت تا سکه بهانه ای برای ادامه رشد نداشته باشد. قیمت هر سکه طرح جدید دیروز تحت تاثیر این دو عامل 20 هزار تومان کاهش یافت و به سطح 4 میلیون و 400 هزار تومان برگشت. علاوه بر عقب نشینی دلار، اونس جهانی طلا در بازگشایی ناموفق خود به کانال 1450 دلار بازگشت. تقویت شاخص دلار پس از داده های مثبت از اقتصاد آمریکا در افت طلا ایفای نقش کرد. ضمن اینکه عملکرد بهتر از انتظار کارخانه ها در چین طی ماه نوامبر(پس از ضعف 7 ماهه) و همچنین داده های مثبت شاخص مدیران خرید این کشور در عقبگرد دیروز طلا اثرگذار بود.