آرشیو سه‌شنبه ۱۲ آذر ۱۳۹۸، شماره ۹۶۴۸
بین الملل
۹
ترجمه و تحلیل

مجادله مسکو و ناتو ادامه دارد

بخش بین الملل: رویکرد تهدید محور کلان اعضای پیمان آتلانتیک شمالی نسبت به روسیه، همچنان ادامه دارد. اگرچه طی سال های اخیر ناتو به شدت تضعیف شده است، اما این مسئله منجر به از بین رفتن نگاه تهدید محور دو طرفه مسکو و ناتو نسبت به یکدیگر نشده است و در جریان برگزاری نشست اخیر اعضای پیمان آتلانتیک شمالی نیز پررنگ شده و منجر به بروز دیالوگ ها و رفتارهایی میان طرفین گردیده است. 

یکی از مواضع صریحی که در این خصوص اتخاذ شده است، مربوط به مقامات آلمانی می باشد. نیلز آنن، وزیر مشاور وزارت امور خارجه آلمان اظهار کرد: آلمان در چارچوب تصمیمات فعلی ناتو موافق باز نگه داشتن راهی برای مذاکره با روسیه است اما مسکو نیز باید در این خصوص همکاری کند.این در حالی است که ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو اظهار کرده است که  مسئله روسیه و پیمان منع موشک های هسته ای میان برد در نشست ناتو که در لندن برگزار می شود ، مورد بررسی قرار خواهند گرفت.

با این حال مقامات روسی معتقدند که هرگونه اصلاح در روابط با ناتو، در گروی از بین رفتن نگاه تهدید محور فعلی حاکم از سوی اعضای پیمان آتلانتیک شمالی در قبال مسکو می باشد. آندره کلن، سفیر روسیه در انگلیس در مصاحبه ای با شبکه چهار تلویزیون انگلیس اظهار کرد: پیام ما برای ناتو بسیار ساده است ما می خواهیم در مورد وضعیت فعلی تجدید نظر کند. روسیه، ناتو را تهدید نمی کند. ما اختلاف نظرهایی با کشورهای غربی و نیز با بریتانیای کبیر داریم. بنابراین مسکو برای بررسی برخی مسائل سیاسی که آمریکا، انگلیس و دیگر کشورها دنبال می کنند، آماده نیست زیرا منافع شخصی خود را دارد اما این اختلافات سیاسی ارتباطی با مسائل حساس نظامی ندارند.

لازم به ذکر است که برخی پیش بینی ها، حاکی از احتمال کاهش شدید کمک های مالی ایالات متحده به ناتو و حتی اعلام خروج واشنگتن از پیمان آتلانتیک شمالی دارد. ترامپ قبلا از «توافق پاریس»در مورد آب و هوای کره زمین خارج شده است. از «توافق مشارکت ترانس پاسیفیک (دو سوی اقیانوس آرام)»خارج شده است. تهدید می کند«پیمان نیروهای هسته ای میانجی» را دور خواهد انداخت.مشخص نیست آیا از زاویه نگاه قانون، قانونگذاران این اختیار و قدرت را دارند که تصمیم گیری ترامپ برای خروج از ناتو را باطل کنند یا نه؟بسیاری از حقوقدانان می گویند که رئیس جمهور قانونا می تواند یک جانبه و بدون جلب رضایت کنگره از پیمان ها خارج شود اما برخی دیگر معتقدند که کنگره بارها به وضوح مشخص کرده که پیمان ناتو در مقایسه با سایر پیمان ها، یک «استثنا»است.

لازم به ذکر است که اجلاس اخیر ناتو، در سایه وقوع بحران های جدید میان اعضای این پیمان برگزار می شود. به دنبال اختلافات و تنش های اخیر پیرامون مواضع «امانوئل ماکرون» رئیس جمهور فرانسه درباره ناتو و واکنش تند صدراعظم آلمان به این موضوع، یک چهره نزدیک به «آنگلا مرکل» در آلمان گفته  : برلین و پاریس باید اختلافات خود را کنار بگذارند و به شراکت سازنده خود در اروپا ادامه دهند. ماکرون ماه گذشته در مصاحبه با نشریه «اکونومیست» ضمن انتقاد از محافظه کاری کشورهایی نظیر آلمان گفته بود که ناتو اکنون در وضعیت «مرگ مغزی» به سر می برد. این اظهارات حاشیه های فراوانی به همراه داشت و حتی موجب شد تا «ینس استولتنبرگ» دبیر کل این سازمان به صورت عمومی اظهارات رئیس جمهور یکی از اعضای مهم ناتو را رد کند.