آرشیو سه‌شنبه ۱۲ آذر ۱۳۹۸، شماره ۹۶۴۸
اجتماعی
۱۰

«رسالت» از شیوع آنفلوآنزای جدید در ایران گزارش می دهد؛ همه گیری، زنگ خطر ویروس جدید

گروه اجتماعی: این روزها و با شروع فصل سرما آمار مبتلایان به ویروس آنفلوآنزا افزایش یافته است.  ویروسی که به گفته کارشناسان سرما دوست است و به همین دلیل در فصول سرد سال بیشترین آمار مبتلایان به آن گزارش می شود و حداقل در فصل سرد حدود 5 تا 10 درصد افراد را درگیر می کند. 

اما آنچه که این روزها مردم را نگران کرده آماری است که از تعداد فوتی های ناشی از این ویروس دهان به دهان می چرخد. طبق اظهارات محمد مهدی گویان، رئیس مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت، آخرین آمار مربوط به هفته پیش با 15 فوتی است. همه استانها درگیر هستند  و بیشترین موارد آن در تهران با پنج مورد، مازندران با چهار مورد و آذربایجان شرقی با چهار مورد بوده است. به گفته گویان،  وزارت بهداشت آمار موارد قطعی ابتلا به آنفلوانزا و مرگ ناشی از این بیماری را به صورت هفتگی جمع بندی و اعلام می کند. 

رئیس مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت در گفت و گو با ایسنا در ادامه خاطر نشان کرد: «تا پایان هفته گذشته 9 هزار بیمار تنفسی در بیمارستان های کشور بستری شدند که از این تعداد به طور قطعی 342 نفر مبتلا به آنفلوانزا بودند که تحت درمان قرار گرفتند. نوع آنفلوانزایی که امسال در کشور شایع است، آنفلوانزای «H1N1» و «H3N2» است که البته حدود 90 درصد موارد از سوش (نوع) ویروس «H1N1» گزارش شده که نوع شدیدتر این بیماری است.»

دکتر حامد روحانی زاده، معاون دانشگاه علوم پزشکی مازندران قدرت بیماری زایی این آنفلوآنزا را 3 برابر آنفلوآنزای معمولی می داند. به گفته وی انتقال این ویروس از انسان به انسان است و نه از حیوان به انسان و تنها در 1 تا 2 در صد می تواند منجر به مرگ شود. وی یکی از علت های بالا بودن مرگ ناشی از این بیماری را به خصوص در افراد در معرض خطر، ناشی از خود درمانی می داند و می گوید: «تاخیر در مراجعه سبب افزایش ریسک بستری و بالا رفتن عوارض بیماری به خصوص مرگ ناشی از این بیماری می شود.»

گفتنی است ویروس (H1N1) مربوط به سیستم تنفسی است و در بزاق دهان و ترشحات بینی مبتلایان به این بیماری وجود دارد. در نتیجه انتقال آن با استنشاق ذرات عفونی و تماس مستقیم با ترشحات رخ می دهد. افراد مبتلا بیشتر در زمانی که تب دارند یا سرفه می کنند می توانند ناقل این ویروس باشند البته این امکان هم هست که فرد مبتلا یک روز قبل از اینکه این علائم در او بروز کند این ویروس را انتشار دهد. این ویروس برای گروه های خاصی از مردم می تواند خطر ساز باشد و سلامت آنها را به طور جدی با مشکل مواجه کند: بیماران مبتلا به بیماری های ریوی، دیابت، قلبی-عروقی، عصبی-عصلانی، نقص سیستم ایمنی، بیماری های صعب العلاج، مادران باردار و کودکان زیر 5 سال. علائم این بیماری نیز بین 4-1 روز بعد از تماس با فرد بیمار آشکار می شود. 

اما علائم این بیماری چیست ؟ مسعود مردانی استاد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، فوق تخصص بیماری های عفونی  و عضو کمیته کشوری آنفلوآنزا در خصوص علائم این بیماری درگفت و گو با باشگاه خبرنگاران جوان می گوید: «علائم این بیماری کاملا شبیه آنفلوآنزای فصلی است و هیچ تفاوتی با آن ندارد؛ علائم شامل شروع ناگهانی تب و لرز همراه با درد بدن، دردهای استخوانی و عضلانی، عطسه و سرفه است.» البته در بعضی موارد اسهال و استفراغ هم جزو علائم این بیماری گزارش شده است. 

البته طبق اظهارات این فوق تخصص بیماری های عفونی علائم بیماری در افراد با سنین مختلف یکسان نیست. به طور مثال در یک نوزاد شیرخواره علائم فقط در حد ناتوانی در شیرخوردن، ضعف، بی حالی و تب دیده می شود در حالی که در یک فرد میانسال بیشتر کاهش سطح هوشیاری، تب و بدن درد مشاهده می شود.

مصطفی جوانیان معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بابل نیز می گوید ویروس آنفلوآنزا هر یک تا سه سال می تواند به صورت یک اپیدمی خودش را نشان دهد، اپیدمی یعنی تعداد افراد مبتلا از حد نرمال بیشتر شود. 

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بابل افزود: نوع ویروسی که الان بیشتر مدنظر بوده H1N1 و H3N2 است و آن اپیدمی که امسال با آن مواجه شدیم، ویروس H1N1  است که حدود 3 هفته از آغاز آن می گذرد و ممکن است تا 2 هفته آینده فروکش کند.

وی با تاکید برا اینکه افراد مبتلا از خود درمانی پرهیز کنند در خصوص واکسن آنفلوآنزا می گوید: «واکسن آنفلوآنزا معمولا 40 تا 60 درصد در بدن تاثیر خواهد داشت. قیمت این واکسن نیز در داروخانه ها 40 هزار تومان است.»

  البته کارشناسان  می گویند استفاده از این واکسن بهتر است قبل از ورود به فصل سرد باشد چرا که بعد از تزریق واکسن چهار هفته زمان نیاز است تا سطح ایمنی ایجاد شود. لذا بهترین زمان تزریق این واکسن اواخر شهریور تا اوایل مهر است. اما اگر تزریق در این زمان انجام نگیرید در هر زمان دیگری هم می تواند انجام شود به خصوص افرادی که تزریق واکسن برایشان ضرورت دارد.

دکتر فریبا شیروانی، فوق تخصص عفونی اطفال در گفت وگو با جام جم در توضیح اینکه چه افرادی بیشتر به تزریق این واکسن نیاز دارند می گوید: «کودکان 6 ماهه تا 8 ساله ، بویژه بچه هایی که در سن بالای 6 ماه و دچار بیماری های مزمن هستند باید واکسن آنفلوآنزا بزنند. بیماران قلبی و ریوی(بویژه مبتلایان به آسم)، دیابتی ها و مبتلایان به سایر بیماری های متابولیک، بیماری های کلیوی، اختلالات ساخت هموگلوبین، سرطان یا بیماری های سرکوب کننده سیستم ایمنی، ایدز و کودکانی که تحت درمان طولانی با آسپیرین هستند باید واکسن دریافت کنند.» 

وی همچنین به مواردی اشاره می کند که از تزریق واکسن باید ممانعت به عمل آید: «واکنش حاد آلرژیک به دوز قبلی تزریق شده. البته از سال 2012 آلرژی به تخم مرغ، به عنوان موارد منع تزریق واکسن غیرفعال آنفلوآنزا در نظر گرفته نمی شود. ابتلا به بیماری گیلن باره (سندرم گیلن باره بیماری ای است که طی آن سیستم ایمنی بدن به اعصاب حمله می کند و منجر به ضعف بدن و مشکلات حسی می شود) در طول 6 هفته از تزریق واکسن قبلی عوارضی چون درد و تورم در ناحیه تزریق، علائم خفیف سرماخوردگی شامل آبریزش بینی و سرفه، تب خفیف و واکنش های آلرژیک به واکسن نیز ممکن است بروز کند.»

از آنجایی که از خصوصیات این بیماری قابلیت سرایت بالا، انتشار سریع و در نتیجه همه گیری آن است، رعایت بهداشت فردی و عمومی بسیار حائز اهمیت است. پوشاندن بینی یا دهان با دستمال به هنگام عطسه یا سرفه، شستن دست ها به طور مکرر با آب و صابون به مدت 20 ثانیه چرا که این ویروس 8 تا 10 ساعت روی دست ها می ماند، خودداری از روبوسی، دست دادن و در آغوش گرفتن افراد مبتلا از مواردی است که در پیشگیری از ابتلا به این بیماری و یا انتشار آن توسط افراد مبتلا جلوگیری می کند.