آرشیو سه‌شنبه ۱۲ آذر ۱۳۹۸، شماره ۴۵۲۶
جهان
۶

خبر

رد پای امارات در حمله به کنسولگری ایران در نجف

در حالی که 5 روز از حمله به کنسولگری ایران در نجف می گذرد اما دلایل و عاملان حمله به کنسولگری به طور دقیق و روشن مشخص نشده است. اما برخی شواهد نشان از ردپای امارات در این حمله دارد. حسن سلمان، تحلیلگر عراقی در میزگرد سیاسی یکشنبه شب شبکه تلویزیونی المیادین با اشاره به نقش امارات متحده عربی در آتش زدن کنسولگری ایران در نجف اشرف گفت: سفارت امارات در بغداد 30 هزار دلار بابت آتش زدن کنسولگری ایران هزینه کرده است.او گروه وابسته به «عدنان الزرفی» استاندار اسبق نجف همچنین جریان های منحرف یمانی، شیرازی و صرخی را به دست داشتن در آتش زدن کنسولگری ایران در نجف متهم کرد و افزود: فردی که پول از امارات گرفته، بخشی از آن را برای خود برداشته و بقیه را بین دیگر گروه های مشارکت کننده در آتش زدن کنسولگری ایران توزیع کرده است.برخی مدارک و اسناد منابع امنیتی و رسانه ای عراقی و منطقه ای حاکی است که بخشی از تحریک های شبکه های مجازی برای به خشونت کشاندن اعتراضات اجتماعی در عراق از امارات اداره می شود.منابع امنیتی عراق نیز چندی قبل از بازداشت یک تیم اطلاعاتی اماراتی در بغداد خبر دادند که اعضای آن از اتباع لبنانی و عراقی بودند و مسوولیت این تیم اطلاعاتی تحریک جوانان عراقی به درگیر شدن با نیروهای امنیتی در میدان تحریر بغداد بوده است.حسن سلمان در ادامه نسبت به خشونت های اخیر در نجف اشرف هشدار داد و گفت: آنچه در حال حاضر در نجف اشرف اتفاق می افتد بسیار خطرناک و ممکن است منجر به جنگ داخلی در عراق شود.

اوکراین گدا نیست

ولادیمیر زلنسکی که به سختی 6 ماه از زمان ریاست جمهوری اش در اوکراین می گذرد در مصاحبه ای با مجلات و روزنامه های کثیرالانتشار اروپایی به مسائل مختلفی از جمله روند استیضاح ترامپ، وضعیت اوکراین و اختلاف نظرهای که با پوتین دارد، اشاره کرد. به گزارش ایسنا، ولادیمیر زلنسکی، رییس جمهوری اوکراین در گفت وگو با مجله تایم و 3 نشریه دیگر اروپایی گفت: ابتدا می گویم که دوست ندارم، اوکراین همچون بازیچه ای برای قدرت های جهانی باشد تا آنها کشورم را وسیله ای برای چانه زنی های خود بدانند. در مورد امریکا نیز می گویم واقعا خواهان کمک آنها هستم اینکه آنها ما را درک کنند و بفهمند ما برای منافع خود کار می کنیم، نمی توانند بر سر ما معامله کنند. او درباره اتهامات وارده در جریان تحقیقات استیضاح ترامپ و تماس تلفنی اش با رییس جمهور امریکا گفت: اصلا این اتهامات را نمی فهمم و نمی خواهم این طور وانمود شود که ما اوکراینی ها گدا هستیم.

تظاهرات برای شفافیت

هزاران لبنانی شامگاه یکشنبه با شعار «یکشنبه شفافیت» در مناطق مختلف این کشور راهپیمایی کردند و خواستار تشکیل یک دولت مستقل و کارآمد شدند. به گزارش ایسنا به نقل از عربی21 مناطق مختلف لبنان شامگاه یکشنبه شاهد راهپیمایی مردمی این کشور تحت شعار «یکشنبه شفافیت» بود. خبرگزاری ملی لبنان نیز گزارش داد، معترضان با حرکت به سمت کاخ ریاست جمهوری از میشل عون، رییس جمهوری لبنان خواستند که روند مذاکرات پارلمانی برای تعیین نخست وزیر را تسریع کند.با شروع تظاهرات همزمان معترضان لبنانی و طرفداران حزب «جریان آزاد ملی» به ریاست جبران باسیل، وزیر خارجه لبنان در حمایت از میشل عون، پلیس و نیروهای امنیتی این کشور برای جلوگیری از بروز تنش بین این دو گروه در مسیر کاخ ریاست جمهوری مستقر شدند.هزاران تن از ملت لبنان هم در اعتراض به سیاست های مالی و بانکی، جلوی بانک مرکزی لبنان در خیابان حمراء تجمع کردند. معترضان با تاکید بر مسالمت آمیز بودن تظاهرات، هدف خود را نجات کشور از طبقه سیاسی فاسد و تشکیل یک دولت مستقل کارآمد عنوان کردند.تظاهرات اعتراضی لبنانی ها در شهرهای دیگر لبنان از جمله در طرابلس، صیدا، صور، بقاع نیز برگزار شد. در همین راستا، رسانه های لبنانی از بسته شدن اتوبان بین المللی طرابلس به «المنیه» و «عکار» توسط معترضان خبر دادند.از سوی دیگر «فادی ابو شقرا» نماینده جایگاه داران سوخت در لبنان صبح روز دوشنبه از پایان اعتصاب این جایگاه ها خبر داد. او در این باره گفت: جایگاه های سوخت از صبح دوشنبه تحویل سوخت از شرکت های واردکننده نفت را آغاز کردند و هیچگونه بحران سوختی در بازارها وجود ندارد.

در آینده نزدیک به تهران می روم

«رافائل گروسی» مدیرکل جدید آژانس بین المللی انرژی اتمی می گوید، او در آینده ای نسبتا نزدیک به ایران سفر می کند چراکه برنامه هسته ای ایران یکی از اولویت های این سازمان است. به گزارش فارس، گروسی که پس از نشست فوق العاده شورای حکام آژانس در وین در جمع خبرنگاران صحبت می کرد، گفت رویکرد او در قبال برنامه هسته ای همه کشورها از جمله ایران، رویکردی «قاطع و منصفانه» است.او در پاسخ به سوالی در خصوص «چالش برانگیز» بودن پرونده هسته ای ایران و اینکه آیا در این پرونده تحت فشار قرار دارد، گفت:«قطعا سوالات مربوط به ایران بسیار مهم است، نمی دانم آن را چالش برانگیز بخوانم یا چیز دیگر. فکر می کنم به خودی خود روشن است این موضوعی است که ما داریم به شکلی بسیار جدی با ایران روی آن کار می کنیم و باید ادامه دهیم. چیزی که می توانم بگویم، این است که این واقعا یک اولویت است و به کار در مورد آن ادامه می دهیم.»گفتنی است، نشست ویژه شورای حکام در حالی برگزار شد که در ابتدای این نشست، کاظم غریب آبادی ،سفیر و نماینده دائم کشورمان نزد آژانس و دیگر سازمان های بین المللی در وین از سوی گروه خاورمیانه و جنوب آسیا به عنوان معاون رییس کنفرانس ویژه عمومی آژانس انتخاب شد