آرشیو سه‌شنبه ۱۲ آذر ۱۳۹۸، شماره ۴۷۶۷
نیرو
۲۲

خبر بنگاه ها

معضلات تولیدکنندگان تابلو برق

گروه بنگاه ها : عضو هیات مدیره انجمن صنفی تولیدکنندگان تابلو برق، با بیان اینکه مقام معظم رهبری، قوای سه گانه و دیگر ارگان های دولتی و حکومتی، در سال های اخیر تلاش خود را به منظور حمایت از تولید و تولیدکنندگان داخلی انجام داده اند، اعلام کرد: با این وجود به دلیل برخی ناهماهنگی ها و بعضا سوءتدبیرها، نتیجه موردانتظار از این حمایت ها حاصل نشد.

محمدعلی سعادتی رئیس هیات مدیره شرکت جابون، در گفت وگو با «دنیای اقتصاد»، با اشاره به مشکلات و چالش های پیش روی صنعت برق، گفت: برای بررسی موانع، مشکلات و چالش های پیش روی صنعت برق و به طور مشخص حوزه تولید، باید ضمن توجه به وضعیت بین المللی، اقتصادی و اجتماعی ایران، به ناهماهنگی ها و سوءتدبیر هایی که منجر به نتیجه نامطلوب شد نیز توجه کرد. وی درباره تاثیر تحریم های آمریکا علیه اقتصاد ایران، گفت: معتقدم چنانچه تحریم های تحمیل شده بر اقتصاد ایران بر اقتصاد دیگری اعمال می شد، در مدت زمان کوتاهی آن اقتصاد فلج می شد؛ اما خوشبختانه این تحریم ها نه تنها نتوانست دشمنان را به اهداف شان برساند، بلکه فرصت هایی را نیز در اختیار تولیدکنندگان گذاشت. رئیس هیات مدیره شرکت جابون تصریح کرد: به نظرم با افزایش هماهنگی میان نهادها و همچنین برخورد مدبرانه با مسائل، بسیاری از چالش های صنایع برطرف خواهد شد. هم اکنون بزرگ ترین مشکل پیش روی تولیدکنندگان تابلو برق، وضعیت رکودی - تورمی حاکم بر اقتصاد است.

سعادتی با بیان اینکه بسیاری از واحدهای تولیدی از جمله شرکت تولیدی جابون، تنها از 35درصد ظرفیت خود استفاده می کنند، گفت: در چنین وضعیتی نه تنها هزینه تولید افزایش می یابد، بلکه دیگر جایی برای سرمایه گذاری جدید نیست. متاسفانه ناتوانی در سرمایه گذاری روی توسعه صنعت تابلوسازی، موجب تنزل جایگاه ایران در میان کشورهای تولیدکننده این محصول شده است. وی افزود: عدم پرداخت به موقع مطالبات تابلوسازان و آزادی تضامین شرکت های تولیدی، دیگر مشکل این بخش بوده که ضربه سنگینی به تولیدکنندگان وارد و به دنبال آن معضل کمبود نقدینگی را تشدید کرده است. عضو هیات مدیره انجمن صنفی تولیدکنندگان تابلو برق، ادامه داد: فرآیندهای اداری و حقوقی نسبت به گذشته بهبود یافته؛ اما هنوز بسیاری از تولیدکنندگان نمی توانند حق و حقوق خود را در زمینه آزادی وصول مطالبات و آزادی تضامین احقاق کنند. سعادتی ادامه داد: چندی پیش قوه قضائیه سامانه ای را برای ثبت شکایت برای آزادی تضامین شرکت های خصوصی راه اندازی کرد. مدیرعامل شرکت ما (جابون) به منظور پیگیری همین مورد اقدام به ثبت شکایت در سامانه ای کرد. چند روز بعد در تماس تلفنی با شرکت، اعلام شد: چنانچه این مشکل منجر به تعطیلی واحد تولیدی شده باشد، دستگاه قضا به آن ورود می کند.

وی افزود: تامین ارز به منظور واردات مواد اولیه یا تجهیزات موردنیاز واحدهای تولیدی، دیگر معضل این روزهای واحدهای تولیدی است. طولانی بودن زمان تخصیص، ریسک و هزینه بالای انتقال ارز، از جمله موارد تاثیرگذار در هزینه تمام شده محصول است. عضو هیات مدیره انجمن صنفی تولیدکنندگان تابلو برق با اشاره به هزینه های واسطه های داخلی و خارجی در هنگام انتقال ارز، گفت: درحال حاضر تولیدکنندگان باید 10 تا15درصد ارزش خرید را به واسطه ها بپردازند؛ در غیر این صورت کار خریدهای خارجی انجام نمی شود. سعادتی با انتقاد از روند طولانی ترخیص کالا از گمرک، گفت: پیش تر ترخیص کالا از گمرک به طور میانگین سه روز کاری زمان می برد؛ در حالی که اکنون برای ترخیص همان کالا با وجود توسعه دولت الکترونیک، به طور میانگین 7 روز کاری زمان نیاز است. وی در مورد مالیات بر تسعیر نرخ ارز که از تولیدکنندگان وصول می شود نیز اظهار کرد: افزایش نرخ ارز به استثنای بالا بردن قدرت رقابت با فروشندگان خارجی سود دیگری برای تولیدکنندگان ندارد و نباید از آنان به این دلیل مالیات اضافه دریافت کرد. به عنوان مثال، فرض کنید تولیدکننده ای در حساب بانکی خود در داخل کشور یک میلیون یورو موجودی دارد. چنانچه قیمت ارز افزایش یابد، قیمت کالاها یا مواد اولیه وارداتی نیز افزایش می یابد؛ بنابراین تولیدکننده نباید بابت موجودی این حساب ارزی مالیاتی پرداخت کند.

رئیس هیات مدیره شرکت جابون درباره مالیات ارزش افزوده نیز مطرح کرد: بسیاری از مشتریان صنف تابلو برق، شرکت های دولتی یا شبه دولتی هستند. وصول مالیات ارزش افزوده از این مشتریان فرآیند دشوار و زمانبری است و در موارد متعدد خریداران تا مدت ها و گاه هیچ وقت مالیات ارزش افزوده خود را پرداخت نمی کنند. سعادتی اعلام کرد: موانع و مشکلات دیگری از جمله هزینه های بیمه تامین اجتماعی بر سر راه تولید و توسعه وجود دارد. در هر حال امیدوارم مسوولان با رفع این مشکلات و حمایت بیشتر از تولیدکنندگان داخلی، با افزایش اشتغال زایی کشور را بیش از پیش از مزایای خودکفایی و افزایش تولید داخلی بهره مند کنند. رئیس هیات مدیره شرکت جابون با اشاره به تاریخچه و زمینه فعالیت این شرکت، گفت: بیش از سه دهه پیش شرکت جابون با امکانات بسیار محدود و بهره مندی از همکاری حدود 10 نفر، فعالیت خود را در صنعت تابلوسازی برق در وضعیتی شروع کرد که تابلوسازان توانمند و باتجربه از ده ها سال قبل در این صنعت حضور داشتند. سعادتی تصریح کرد: اگرچه در ابتدا امکانات و میزان تولید جابون چندان قابل توجه نبود، اما این شرکت با تلاش مستمر، بهره مندی از نیروهای متخصص و به کارگیری ماشین آلات مدرن، توانست به سرعت جایگاه ویژه خود را کسب و تثبیت کند. به گفته وی، عمده فعالیت شرکت جابون، ساخت تابلوهای برق فشار ضعیف و متوسط (ثابت-کشویی) تا سطح ولتاژ 36KV است.

تولید در محاصره چالش های داخلی

گروه بنگاه ها : در 40 سال گذشته ایران همواره با چالش «تحریم های اقتصادی» روبه رو بوده؛ اما آنچه امروز اقتصاد صنعت برق را تحت الشعاع قرار داده، معضلات داخلی مانند افزایش ناگهانی نرخ ارز و عدم ثبات اقتصادی است.

لاله زمانی، رئیس هیات مدیره شرکت تابان نیرو شیراز، با اعلام این مطلب به«دنیای اقتصاد» گفت: قوانین و مقررات دست وپاگیر دیگر مانع توسعه تولیدات داخلی است. به عنوان مثال، هم اکنون به دلیل محدودیت های مالی و بانکی که کشور با آن مواجه است، نمی توانیم هزینه مواد اولیه خود را به طور مستقیم به هیچ کدام از بانک های خارجی واریز کنیم. بنابراین به ناچار از راه صرافی ها و با هزینه بالاتر این فرآیند را طی می کنیم. حال مشکلی که در اینجا مطرح می شود، عدم ترخیص کالا از گمرک به دلیل ایرادات این ارگان دولتی به فرآیند واردات است. رئیس هیات مدیره شرکت تابان نیرو شیراز ادامه داد: کمبود نقدینگی که یکی از مشکلات همیشگی صنایع بوده، در زمان حال به یک چالش اساسی برای واحدهای تولیدی تبدیل شده است. همچنین بسیاری از شرکت ها به دلیل طولانی شدن روند وصول مطالبات، قادر به حفظ ریتم منظم تولید نیستند.

وی افزود: یکی از دغدغه های اصلی تولیدکنندگان، واردات محصولات مشابه است. متاسفانه در سال های اخیر واردات رسمی محصولات مشابه صورت گرفته است و این درحالی است که ما به عنوان یکی از تولیدکنندگان باکیفیت مقره های سیلیکونی، تاکنون این محصول را به نزدیک به 10 کشور دنیا صادر کرده ایم. زمانی، به دیگر مشکلات پیش روی تولیدکنندگان اشاره کرد و افزود: در سالی که رونق تولید نام دارد، شرکت های تولیدکننده داخلی علاوه بر مشکلات نقدینگی با مشکلات دیگری همچون تامین اجتماعی، وصول مطالبات به صورت اسناد خزانه اسلامی درگیر هستند و این موضوع، مانع ارتقای کیفیت محصولات می شود. البته درخصوص اسناد خزانه باید به این موضوع نیز اشاره کرد که متاسفانه هنوز روند مشخصی برای وصول این اسناد در نظر گرفته نشده است.

رئیس هیات مدیره شرکت تابان نیرو شیراز با اشاره به تاریخچه و زمینه های فعالیت این شرکت گفت: شرکت تابان نیرو شیراز از سال 1371 با هدف مشارکت در احداث خطوط توزیع و انتقال کشور فعالیت خود را آغاز کرد. از سال 1381 بخشی از فعالیت این شرکت در زمینه تولید مقره های کامپوزیت آغاز شد. این مجموعه با بهره گیری از نیروهای متخصص، با انگیزه و خلاق در زمینه ساخت انواع مقره های سیلیکونی همواره یکی از شرکت های پیشگام در صنعت برق کشور بوده و اولویت خود را مبتنی بر ایمنی و سلامت محیط کار، نوآوری و کیفیت مثال زدنی تولیدات طبق آخرین تکنولوژی ساخت روز قرار داده است.