آرشیو سه‌شنبه ۱۲ آذر ۱۳۹۸، شماره ۴۷۶۷
خبر
۸

سخنگوی کمیسیون اصل 90 خبر داد: تشکیل کمیسیون ویژه درباره حوادث اخیر

دنیای اقتصاد : با گذشت بیش از دو هفته از آغاز اعتراضات به طرح اصلاح قیمت بنزین در کشور، رئیس قوه قضائیه با تاکید بر ضرورت شنیدن خواست و انتقاد مردم و همچنین برخورد عادلانه و قانونی با اشرار و مخلان امنیت در جریان حوادث اخیر گفت: نسبت به همه کسانی که در این اتفاقات دچار خساراتی شده اند باید جبران خسارت صورت گیرد و اطمینان داشته باشند که مورد حمایت قانون قرار دارند.

به گزارش میزان، سیدابراهیم رئیسی روز گذشته در جلسه شورای عالی قوه قضائیه درباره خسارت دیدگان این حوادث نیز تاکید کرد: از خسارت های جانی و مالی خسارت دیدگان نمی توان گذشت. ما معتقدیم از نظر حقوقی باید نسبت به این خسارات مدعی بود و درخواست ما از مسوولان به ویژه دولت این است که نسبت به جبران خسارت ها فکر و اقدام کنند. همکاران ما نیز این موضوع را دنبال کنند. رئیسی در ادامه با اشاره به برخورد دستگاه قضایی با اشرار، مخلان امنیت و تخریبگران اموال عمومی و خصوصی خاطرنشان کرد: پرونده افراد اعم از اشرار و افراد وابسته به بیگانگان که توسط نیروی انتظامی، وزارت اطلاعات، سپاه و سایر ضابطان به دستگاه قضایی تحویل داده شده اند، عادلانه و قانونی در دست بررسی است و ان شاءالله به زودی مردم در جریان رسیدگی به این پرونده ها قرار خواهند گرفت.

درخواست برای اعلام تعدادکشته شدگان

در کنار سخنان رئیس قوه قضائیه و تاکید او بر جبران خساراتی که به برخی از مردم طی ناآرامی های اخیر در کشور پس از افزایش قیمت بنزین وارد شده است، آماری که ازسوی برخی رسانه ها و نهادهای خارجی در مورد تعداد کشته شدگان حادثه طی این مدت اعلام شده واکنش هایی را در پی داشته است. در همین راستا روز گذشته محمدرضا عارف، رئیس فراکسیون امید مجلس، از نهادهای مسوول خواست تا درباره اغتشاشات اخیر و کشته شدن تعدادی از هموطنانمان با شفافیت اطلاع رسانی کنند. به گزارش «ایسنا» عارف در نشست اعضای شورای مرکزی و دفتر سیاسی حزب ندای ایرانیان همچنین گفت: تقاضا دارم ابهاماتی که در این خصوص وجود دارد برای مردم که باید آنها را محرم بدانیم روشن شود و در مجلس نیز از طریق کمیسیون اصل 90 و نیز کمیته ای که در همین خصوص در فراکسیون امید تشکیل شده است به وظیفه نظارتی خود عمل خواهیم کرد و به مردم گزارش خواهیم داد. ازسوی دیگر علی بختیار، رئیس فراکسیون پاسخگویی مجلس در گفت وگو با «ایسنا» تاکید کرد: مراجع رسمی باید آمار دقیق کشته شدگان و افرادی را که در درگیری های اخیر دستگیر شده اند، به طور دقیق اعلام کنند تا دیگر رسانه های معاند این فرصت را پیدا نکنند با ارائه آمارهای غلط به فضاسازی بپردازند.

در واکنشی دیگر در همین ارتباط محمود صادقی عضو شورای مرکزی فراکسیون امید در توییتر خود نوشت: اگر مراجع ذی ربط آمار دقیق کشته شدگان، مجروحان و بازداشت شدگان را اعلام نکنند، نمایندگان مجلس ناگزیر آمارهای مستند به گزارش های مردمی را منتشر خواهند کرد. همچنین به گزارش«ایسنا» سیدعزت الله ضرغامی در توییتی نوشت: وزیر کشور به عنوان رئیس «شاک» و فرمانده کنترل حوادث، باید در زمان مناسب که آمادگی دارد، شفاف سازی کند. ارائه آمار و نحوه خسارات جانی را به دشمنان نسپاریم.

تشکیل کمیسیون ویژه

در ادامه واکنش نمایندگان به حوادث اخیر، بهرام پارسایی، سخنگوی کمیسیون اصل90 از تشکیل «کمیسیون ویژه» برای پیگیری حوادث اخیر خبر داد. به گزارش «ایلنا» وی درباره اینکه آمار دقیقی از افراد مجروح یا کشته شده اتفاقات اخیر در دست نیست، آیا خانواده هایی که فردی را در حوادث اخیر از دست داده اند می توانند به «کمیسیون ویژه» مراجعه کنند، گفت: اگر این کمیسیون ویژه که در آیین نامه هم وجود دارد به تصویب برسد، یکی از منابعی که ما به سراغ آن خواهیم رفت خانواده های آسیب دیدگان و کشته شدگان هستند. نماینده مردم شیراز افزود: روز یکشنبه اگر در صحن مجلس تشکیل این کمیسیون مطرح شد و رای آورد حتما از سازوکارهایی که تعریف شده است شروع به جمع آوری آمار از طریق مراجع مرتبط دولتی، حاکمیتی و خانواده ها خواهیم کرد.

پیگیری آزادی دانشجویان

در همین حال روز گذشته محمود صادقی به بازداشت دانشجویان واکنش نشان داد ودرباره لزوم تحقیق و تفحص ازحوادث اخیر مخصوصا پیگیری بازداشت دانشجویان گفت: باید یک تحقیق و تفحص همه جانبه درخصوص آنچه اتفاق افتاده است صورت گیرد. به گزارش خبرآنلاین، این عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس افزود: باید بازداشت دانشجویانی که در تجمعات حضور نداشتند، اما برای جلوگیری از اقدامات پیشگیرانه دستگیر شده اند مورد بررسی قرار گیرد، این کار به هیچ عنوان محل قانونی ندارد و باید مشخص شود که چرا صورت گرفته است. در همین ارتباط فاطمه سعیدی، عضو هیات رئیسه فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی از آزاد شدن تعدادی از دانشجویان بازداشتی در اعتراضات اخیر خبر داد و گفت که فراکسیون امید تا آزادی آخرین دانشجوی بازداشتی از طریق قوه قضائیه و دانشگاه ها پیگیر خواهد بود.