آرشیو سه‌شنبه ۱۲ آذر ۱۳۹۸، شماره ۴۷۶۷
خبر
۸

سایه روشن

بازداشت عوامل آزار یک کودک کار

دنیای اقتصاد : به دنبال انتشار کلیپی در فضای مجازی که در آن افرادی یک کودک کار را به درون سطل زباله انداخته بودند و واکنش های صورت گرفته به آن، سردار احمد نوریان سخنگوی ناجا اعلام کرد که این افراد وقتی عرصه را برخود تنگ دیدند روز گذشته خود را تسلیم پلیس کردند. اما روز گذشته دادستان عمومی و انقلاب فردیس کرج روایت دیگری از این ماجرا را بیان کرد و گفت که عوامل تمسخر یک کودک کار در این شهرستان شناسایی و بازداشت شده اند.

به گزارش «ایرنا» حسن جهانشاهلو تعداد بازداشت شدگان را 2 نفر اعلام و اظهار کرد: از آنجا که متهمان متواری شده بودند، با کمک دستگاه های اطلاعاتی در ساعت های اولیه صبح روز دوشنبه بازداشت و روانه زندان شدند تا به اتهام آنها که اذیت و آزار یک نوجوان و توهین و هتک حرمت است رسیدگی شود. او در گفت وگو با «ایسنا» نیز گفت: متهم اصلی این پرونده دارای سوابق کیفری متعدد است. وی درخصوص وضعیت کودک آزار دیده هم اعلام کرد: این کودک هنوز پیدا نشده است.همزمان خبرآنلاین روز گذشته فیلمی از عذرخواهی یکی از این افراد منتشر کرد و خبرداد که این فرد ساعت 2 بامداد روز گذشته توسط اطلاعات سپاه البرز دستگیر و تحویل مقامات قضایی این شهر شده است. در همین راستا حاجی رضا شاکرمی دادستان عمومی و انقلاب استان البرز در گفت وگو با خبرگزاری فارس، با رد این ادعا که این افراد خود را به پلیس معرفی کرده اند، گفت: این افراد در ساعت 2 بامداد دوشنبه توسط اداره اطلاعات سپاه دستگیر شده اند و موضوعات دیگر صحت ندارد. پیش از این هم او گفته بود که در رابطه با این موضوع، پرونده قضایی تشکیل شده است.به رغم ارائه دو روایت از سوی مقامات انتظامی در مورد این ماجرا، روز گذشته اداره کل بهزیستی استان البرز اعلام کرد، خبر دستگیری مرد کودک آزار در استان را تایید نمی کند، ولی در صورت صحت خبر، پیگیر رسیدگی به این اتفاق از سوی مدعی العموم خواهد بود.اسدالله حیدری، مدیرکل بهزیستی استان البرز در گفت وگو با «ایسنا» با بیان اینکه از آنجا که مشخص نبود این اتفاق در کدام یک از شهرهای کشور اتفاق افتاده است، بهزیستی البرز  برای بررسی موضوع ورود نکرده است، گفت: خبرهایی مبنی بر دستگیری  کودک آزار و تصویربردار همراهش، در فضای مجازی منتشر شده که در صورت صحت، مدعی العموم وارد می شود و اقدام می کند.وی گفت: اگر این اتفاق در کرج افتاده باشد، بهزیستی استان آمادگی پذیرش کودک برای ارائه خدمات مشاوره ای و روان درمانی را دارد و بدون شک دادستانی وی را برای انجام این اقدامات به بهزیستی ارجاع می دهد.

انتشار بوی نامطبوع در پایتخت

انتخاب نوشت : برخی از شهروندان تهرانی عصر روز گذشته از انتشار بوی نامطبوع در بعضی از نقاط پایتخت گزارش دادند. سال گذشته نیز بوی مشابهی در تهران منتشر شد که دستگاه های مسوول اظهارنظرهای مختلفی در این زمینه داشتند؛ اما منشا اصلی آن به صورت دقیق اعلام نشد. هر چند برخی انتشار بو را به ماده مرکاپتان ربط دادند؛ اما این نظریه هم خیلی دقیق و قطعی نبود.به دنبال انتشار این بو، معاون نظارت و پایش سازمان حفاظت محیط زیست در جلسه کارگروه کاهش آلودگی هوای تهران درباره انتشار بوی نامطبوع در پایتخت گفت: در حال بررسی برای یافتن منشا این بو هستیم. قطعا اگر نوع آلودگی را تشخیص دهیم در مورد مشخص کردن منشا آن نیز می توانیم گام موثری برداریم.