آرشیو سه‌شنبه ۱۲ آذر ۱۳۹۸، شماره ۴۷۶۷
نفت و پتروشیمی
۱۱

خط لوله انتقال گاز روسیه به چین راه اندازی شد

مسیر ضدتحریم مسکو به پکن

نسیم علایی

دنیای اقتصاد:  روسیه به عنوان بزرگ ترین صادرکننده گاز طبیعی جهان و چین که یکی از بزرگ ترین مصرف کنندگان انرژی محسوب می شود، روز گذشته با راه اندازی خط لوله ای برای انتقال گاز، گامی بلند در راستای افزایش پیوندهای اقتصادی و سیاسی برداشتند. خط لوله «پاور آو سیبری» (Power of Siberia) به طول 3هزار کیلومتر گاز میادین شرق سیبری را به واحدهای صنعتی در شمال چین منتقل می‎کند، گازی که حجم آن به یک چهارم نیاز روزانه چین خواهد رسید. به گفته وال استریت ژورنال این خط‎لوله که ارزشی بالغ بر 55 میلیارد دلار دارد، بزرگ ترین پروژه روسیه از زمان فروپاشی شوروی محسوب می‎شود و یک پیوند فیزیکی قوی بین دو قدرت بزرگ شرقی ایجاد می‎کند. این موضوع می‎ تواند چالشی بزرگ پیش روی آمریکا باشد. این پروژه عظیم درحالی راه اندازی می شود که از سویی چین درگیر یک جنگ تجاری تمام عیار با آمریکا است و از سوی دیگر روسیه نیز به دلیل تحریم های اروپا و آمریکا روابط سردی با غرب دارد. این قرارداد در حوزه اقتصادی نیز بسیار بااهمیت است. روسیه که بزرگ ترین ذخایر اثبات شده گاز جهان را دارد، به دلیل اینکه تحت تحریم های غرب است، به پول نقد نیاز بسیاری دارد. چین نیز به عنوان دومین اقتصاد بزرگ جهان پس از ایالات متحده، نیاز رو به رشدی به سوخت دارد و می خواهد خود را از مصرف زغال سنگ رها کند.

 پروژه عظیم

گازپروم قرارداد ساخت این خط لوله را در سال 2014 در چین بعد از یک دهه مذاکره و درست دو ماه بعد از شروع اختلافات روسیه با غرب بر سر الحاق کریمه نهایی کرد. در ماه مارس کریمه به روسیه پیوست، در ماه مه قرارداد خط لوله سیبری منعقد شد. ارزش این قرارداد 400 میلیارد دلار برآورد می شود و براساس آن به مدت 30 سال روسیه سالانه 38 میلیارد مترمکعب به چین گاز صادر می کند. این بزرگ ترین قراردادی است که تاکنون گازپروم توانسته امضا کند. در عظمت ساخت این پروژه همین بس که در برخی نواحی که این خط لوله ساخته شده دمای هوا تا منهای 62 درجه سانتی گراد کاهش می یابد و همچنین این خط لوله از زمین های باتلاقی و کوهستانی بسیاری می گذرد تا به چین برسد. خط لوله سیبری فعلا با انتقال روزانه 10 میلیون مترمکعب (حدود 6/ 3 میلیارد مترمکعب در سال) گاز طبیعی راه اندازی شده و قرار است تا سال 2025 به ظرفیت کامل (38 میلیارد مترمکعب) برسد. براساس اطلاعاتی از متن قرارداد که توسط گازپروم منتشر شده، حداقل میزان صادرات این شرکت به چین در سال 2020 باید حدود 5 میلیارد مترمکعب، در سال 2021 حدود 10 میلیارد مترمکعب و در سال 2022 حدود 15 میلیارد مترمکعب باشد. بر این اساس احتمالا چین به دومین مشتری بزرگ گاز روسیه بعد از آلمان بدل خواهد شد. آلمان سال گذشته 5/ 58 میلیارد مترمکعب از روسیه گاز وارد کرده است. روسیه همچنین امیدوار است که دو پروژه گازی بزرگ دیگر ترک ایستریم که برای انتقال گاز به ترکیه و جنوب اروپا و نورد ایستریم2 برای انتقال گاز به آلمان را به زودی راه اندازی کند. قیمتی را چین که برای دریافت گاز از روسیه از طریق خط لوله سیبری می پردازد محرمانه نگه داشته شده است. روز گذشته نیز نه پوتین و نه شی هیچ کدام درخصوص قیمت گاز در این پروژه اظهارنظری نکردند. اما آنطور که رویترز به نقل از منابع مختلف صنعتی نوشته است، قیمت گاز براساس متوسط قیمت یک سبد فرآورده های نفتی تعیین می شود.

  قراردادی برد-برد

براساس اطلاعات منتشر شده توسط بی پی، روسیه بزرگ ترین ذخایر گازی جهان را در اختیار دارد. این کشور سال گذشته بعد از آمریکا بزرگ ترین تولیدکننده گاز طبیعی جهان بوده است. مسکو همچنین بزرگ ترین صادرکننده گاز جهان نیز محسوب می شود. این کشور در سال 2018 حدود 223 میلیارد مترمکعب گاز صادر کرده که از این مقدار حدود 90 درصد از طریق خط لوله به اروپا صادر شده است. مسکو از دهه 1950 عرضه گاز طبیعی به اروپای غربی و مرکزی را آغاز کرد. از این رو اروپا با واردات سالانه 200 میلیارد مترمکعب مدت ها است که بزرگ ترین مصرف کننده گاز روسیه محسوب می شود. این کشور از سال گذشته تولید گاز مایع (ال ان جی LNG) را نیز آغاز کرده است. در سوی دیگر قرارداد چین قرار دارد، کشوری که در مرکز رشد تقاضای انرژی جهان قرار گرفته است. مصرف گاز در بزرگ ترین اقتصاد آسیا در سال های اخیر رشد قابل توجهی داشته است چراکه به دنبال آلودگی هوا و گرمایش زمین، دولت به کارخانه ها فشار می آورد که به جای استفاده از زغال سنگ از گازطبیعی که آلایندگی بسیار کمتری دارد استفاده کنند. براساس آمار بی پی، مصرف گاز چین در سال 2018 حدود 283 میلیارد مترمکعب بوده است. پیش بینی می شود تا میانه‎های دهه 2020 این کشور 40 درصد از رشد تقاضای گاز در جهان را به خود اختصاص دهد. چین در سال 2018 حدود دوپنجم از این مقدار را به وسیله خط لوله از آسیای مرکزی و میانمار وارد و مابقی نیاز خود را به وسیله واردات ال ان جی(گاز مایع) تامین کرده است. آنطور که آمار نشان می دهد، رشد تقاضای گاز چین رو به کاهش است، با این حال همچنان رقم قابل توجهی است. در 9 ماه ابتدای سال جاری میلادی رشد تقاضا برای گازدر این کشور نسبت به مدت مشابه سال گذشته حدود 10 درصد بوده است.  بازار قوی و روابط استراتژیک دو کشور موجب شده که آنها درحال مذاکره برای افزایش مبادلات گازی خود باشند. مذاکره برای ساخت خطوط لوله دیگری تحت عنوان سیبری 2 که از خاک کشورهای مغولستان و قزاقستان می گذرد یکی از محورهای این مذاکرات است.

  اتحاد سیاسی پکن-مسکو با گاز

اما مهم ترین بعد راه‎اندازی این خط لوله از لحاظ سیاسی و استراتژیک است. روز گذشته روسای جمهور دو کشور از راه دور و به طور آنلاین شاهد راه اندازی این خط لوله بودند؛ حضور ولادیمیر پوتین و شی جین پینگ نشان دهنده اهمیت و بزرگی این رویداد برای پکن و مسکو است. آن طور که خبرگزاری های بین المللی چون بلومبرگ و رویترز نوشتند، خط لوله سیبری نماد چرخش به شرق روسیه به خصوص بعد از اختلافات این کشور با غرب و اعمال تحریم های اروپا علیه این کشور است. پوتین در این خصوص اعلام کرد: «این یک رویداد واقعا تاریخی نه تنها برای بازار جهانی انرژی بلکه بیشتر از همه برای ما، برای روسیه و چین است.» او افزوده است: «این خط لوله همکاری استراتژیک روس و چین را در حوزه انرژی به سطح کیفی جدیدی می رساند و ما را به هدف رساندن سطح مبادلات تجاری بین دو کشور در سال 2024 به مبلغ 200 میلیارد دلار نزدیک می کند.» حجم مبادلات تجاری بین دو کشور در سال های اخیر به 100 میلیارد دلار در سال رسیده است. با توجه به اینکه مسکو به دنبال ارزآوری در اقتصاد تحت تحریم خود است، یوآن چین به بخش بزرگی از ذخایر ارزهای خارجی این کشورتبدیل شده است. طبق اعلام بانک مرکزی روسیه، در ماه مارس یوآن حدود 2/ 14 درصد از ذخایر ارزی روسیه را تشکیل داده است؛ درحالی که این رقم در سال پیش تنها 5 درصد بوده است. با گرایش روسیه به تجارت بیشتر با چین قدرت یوآن در اقتصاد روسیه بیشتر از این سطح هم می‎ شود. رئیس جمهور چین نیز که به شکل تصویری این رویداد را تماشا می‎کرد، خط لوله«پاور آو سیبری» را «یک پروژه برجسته در همکاری دو جانبه در حوزه انرژی» و «نمونه ای از یک همکاری عمیق و سودمند برای دو طرف» عنوان کرد. شی جین پینگ در عین حال پوتین را «نزدیک‎ ترین و صمیمی ترین دوست» خود بین همکاران خارجی اش خطاب کرده است. اما این تنها پیوند انرژی بین دو کشور نیست، چین و روسیه در سال های اخیر گام‎های بلندی در این راستا برداشته اند. روسیه در دهه گذشته به شکل چشمگیری صادرات نفت به چین را نیز افزایش داده است. درحالی که برای دهه‎ها صادرات نفت این کشور به پکن بسیار اندک و حتی نزدیک به صفر بود؛ اما از سال 2014 به دنبال اختلافات با غرب این رقم جهش یافت؛ به طوری که درحال حاضر روسیه در کسب عنوان برترین صادرکننده نفت به چین با عربستان رقابت تنگاتنگی دارد. برای دستیابی به این هدف، روسیه خط لوله ای با ظرفیت روزانه 600 هزار بشکه و بندر جدیدی در اقیانوس آرام ساخت. این خط لوله در سال 2009 بعد از چهار دهه مذاکره راه‎ اندازی شد. این کشور همچنین از طریق یک خط لوله دیگر که از قزاقستان می گذرد، روزانه 200 هزار بشکه به چین نفت صادر می‎کند. چین همچنین یکی از مهم ترین بازارهای صادراتی زغال سنگ مسکو نیز محسوب می شود.

  نظم جدید جهانی؟

آن طور که اریکا داونز، عضو دانشگاه کلمبیا و تحلیلگر سابق انرژی سیا می گوید، «پیوستن نیروهای چین و روسیه حامل یک پیام است؛ گزینه های دیگری برای نظم جهانی تحت رهبری ایالات متحده وجود دارد.» اما به غیر از محور سیاسی و تهدید استراتژیکی که این پیوند گازی برای آمریکا دارد، از لحاظ اقتصادی نیز راه اندازی این خط لوله می تواند واشنگتن را نگران کند. دسترسی چین به گاز روسیه باعث کاهش نیاز چین به گاز مایع آمریکا و افزایش قدرت چانه زنی این کشور در مذاکرات تجاری خواهد شد. واردات گاز مایع چین از آمریکا تا پیش از شدت گرفتن جنگ تجاری مسیر رو به رشدی را طی می‎کرد تا اینکه چین سال گذشته 10 درصد تعرفه بر واردات این محصول وضع کرد. پس از آنکه پکن در ماه مه گذشته میزان تعرفه ها را به 25 درصد افزایش داد، واردات گاز مایع آمریکا متوقف شد. رئیس شرکت PetroChina، تولیدکننده برتر نفت و گاز چین در ماه آگوست گفته بود: «اگر جنگ تجاری نبود، آمریکا می توانست یک منبع مطمئن برای تامین گاز چین باشد. اما در شرایط جدید، پتروچاینا سرمایه‎گذاری خود را در پروژه های گاز روسیه افزایش می دهد.» بنابراین ورود روسیه به بازار گاز چین یک تهدید بزرگ برای تولیدکنندگان گاز مایع در آمریکا محسوب می شود؛ حتی اگر پکن و واشنگتن به یک توافق تجاری دست یابند.