آرشیو سه‌شنبه ۱۲ آذر ۱۳۹۸، شماره ۴۷۶۷
بانک و بیمه
۱۲

معاون بانک مرکزی تاکید کرد : شناسایی 30 هزار اموال قابل واگذاری

دنیای اقتصاد : معاون بانک مرکزی اظهار کرد: تاکنون شاید حدود 30 هزار اموال قابل واگذاری بانک ها شناسایی شده است که عملکرد بانک ها در واگذاری اموال انتظارات ما را برآورده نکرده است و هنوز با نقطه مطلوب در این حوزه فاصله داریم.

به گزارش «ایلنا» از آغاز پروژه هدایت بانک ها برای خروج از بنگاهداری و واگذاری اموال مازاد آنها چند سالی می گذرد. این اقدام به طور جدی از سال 94 کلید خورد. اما تا به امروز روند واگذاری ها چندان مطلوب و قابل توجه نبوده است و با وجود تاکید مقامات دولتی و حاکمیتی بر واگذاری اموال و دارایی های مازاد بانک ها هنوز بانک مرکزی و وزارت اقتصاد نتوانسته اند لیست بلندی از اموال واگذار شده به مقامات بالادستی ارائه کنند.تاخیر در روند واگذاری ها در شرایطی است که دولت در دوران بی پولی ناشی از تحریم های نفتی؛ بر فروش این اموال برای تامین بودجه حساب ویژه ای باز کرده است. به طوری که طبق گفته رئیس سازمان برنامه و بودجه، فروش اموال و دارایی های دولتی که چیزی حدود 7 میلیون میلیارد تومان است می تواند جای پول نفت در بودجه را بگیرد. حال اینکه بخشی از این دارایی ها در نظام بانکی کشور منجمد شده است.   

طبق گفته مسوولان دستگاه های متولی عدم واگذاری ها دو دلیل عمده دارد؛ اول اینکه بانک ها در برابر واگذاری اموال مقاومت دارند و این اقدام را به مثابه کاهش اختیارات خود می دانند و از قضاوت تاریخ از مدیریت آنها در این مجموعه هراس دارند. موضوع مهم دیگر این است که در شرایط رکود اقتصادی اساسا این اموال خریداری ندارند. یک عامل بسیار مهم دیگر در تاخیر واگذاری های اموال بانکی بحث شناسایی این اموال است. از این رو وزارت اقتصاد نسبت به راه اندازی سامانه اموال مازاد بانک ها برای ثبت اموال و دارایی های راکد و مازاد شبکه بانکی کشور اقدام کرده است که این سامانه اولین روز هفته رونمایی شد. در سامانه اموال مازاد بانک ها اطلاعات مربوط به اموال مازاد 18 بانک دولتی و خصوصی وجود دارد و مهم ترین هدف ایجاد آن، شفافیت و تعیین دقیق مشخصات املاک در اختیار بانک ها برای اطلاع رسانی به سرمایه گذاران و مردم است. ضمن اینکه در این سامانه امکان عرضه و فروش املاک در شرایط برابر و به صورت شفاف وجود دارد.

طبق گزارش وزارت اقتصاد، حدود 15 هزار ملک مازاد در سامانه ثبت شده که 8 هزار ملک قابل واگذاری، حدود 5 هزار تا هم تخلیه است و حدود 7 هزار واحد هم متصرف و معارض دارد که قابلیت واگذاری ندارد. اما نکته بسیار مهم اختلاف دو دستگاه متولی شبکه بانکی در شناسایی اموال مازاد است، در حالی که گزارش های وزارت اقتصاد از وجود 100 هزار میلیارد تومان اموال مازاد بانکی قابل واگذاری می گوید، معاون بانک مرکزی در گفت وگو با «ایلنا» گفته 30 هزار میلیارد تومان از اموال مازاد بانک ها قابل واگذاری هستند.   فرهاد حنیفی، معاون نظارت بانک مرکزی درباره روند واگذاری اموال مازاد بانک ها اظهار کرد: برای هر کدام از موارد واگذاری دارایی ها که قانون گذار در سال 94 به آن اشاره کرده یک دستورالعمل مشخص وجود دارد. در این دستورالعمل ها اموال بانکی طبقه بندی شده و براساس مصوبه شورای پول و اعتبار یک شیوه نامه مشخص برای اجرا در نظر گرفته شده و سرمایه گذاری بانک ها رصد می شود. وی ادامه داد: بانک ها براساس اطلاعاتی که به سازمان امور مالیاتی ارائه می دهند، برای واگذاری اموال در مسیری که قانون گذار برای آنها تعیین کرده، قرار می گیرند.  

معاون بانک مرکزی با اشاره به نحوه شناسایی اموال مازاد بانکی گفت: برای شناسایی اموال مازاد بانکی دو روش وجود دارد؛ یک روش، دستورالعمل های موجود بانک مرکزی است که براساس آن میزان دارایی تعیین می شود. روش دیگر خوداظهاری بانک ها درباره اموال شان است. حنیفی افزود: تاکنون شاید حدود 30 هزار اموال قابل واگذاری بانک ها شناسایی شده است.وی درباره عملکرد بانک ها در عرضه اموال خود، اظهار کرد: عملکرد بانک ها در واگذاری اموال انتظارات ما را برآورده نکرده است و هنوز با نقطه مطلوب در این حوزه فاصله داریم. معاون نظارت بانک مرکزی در پاسخ به این سوال که بیشترین دارایی متعلق به کدام بانک ها است، گفت: بیشترین دارایی متعلق به بانک های بزرگ از جمله ملی، ملت و به ویژه بانک سپه با توجه به موضوع ادغام این بانک است و این بانک ها اموال بیشتری برای واگذاری در اختیار دارند. حنیفی تاکید کرد: در بین بانک های خصوصی بحث واگذاری و وجود اموال مازاد مطرح نیست.