آرشیو سه‌شنبه ۱۲ آذر ۱۳۹۸، شماره ۲۲۳۴۵
صفحه آخر (جهان)
۱۲

الجزیره برای اولین بار منتشر کرد: رژیم صهیونیستی در عملیات نوامبر 2018 چگونه از حماس شکست خورد؟

سرویس خارجی- شبکه «الجزیره» برای نخستین بار با انتشار اطلاعات و اسنادی از عملیات ناموفق یگان سری رژیم صهیونیستی در غزه در سال گذشته، چگونگی شکست این رژیم را تشریح کرده است.

آبان ماه سال 97 بود که خبر رسید گروهی از کماندوهای ارتش رژیم صهیونیستی با ماموریتی امنیتی-اطلاعاتی به منطقه ای در شرق «خان یونس» در غزه وارد شده و با نیروهای امنیتی این باریکه به شدت درگیر شده اند و اما آمادگی گردان های «القسام» شاخه نظامی حماس نیز ماموریت آنها را به شکست کشانده است. عملیاتی که «القسام» آن را «لبه شمشیر» نامید. طی این درگیری ها هفت تن از اعضای القسام از جمله یک فرمانده به نام «نور برکه» به شهادت رسیدند؛ در نهایت کماندوهای صهیونیست با پوشش هوایی جنگنده های صهیونیست، و دادن تلفات از نوار غزه فرار کردند و این عملیات به هدفش نرسید.

حالا با گذشت حدود یکسال شبکه تلویزیونی «الجزیره» یکشنبه شب در برنامه «ما خفی اعظم» برای اولین بار ابعاد جدیدی از این عملیات را منتشر کرده است. «ابوانس» از فرماندهان دستگاه اطلاعاتی گردان های «القسام» شاخه نظامی حماس در این برنامه می گوید، یگان صهیونیستی «سرت متکال» در این عملیات دنبال کار گذاشتن سامانه جاسوسی برای هک کردن شبکه ارتباطی مقاومت در نوار غزه بود. بر اساس این گزارش، با وجود آنکه رژیم صهیونیستی بسیار تلاش کرد که تجهیزات استفاده شده در این عملیات پنهان بماند اما در این برنامه، تجهیزاتی که القسام پس از حفاری به آن دست پیدا کرده بود، نمایش داده شد و در میان آنها تجهیزات حفاری، کلت و صدا خفه کن و پوشش های ضد صدا برای گرفتن صدای تجهیزات هنگام کار دیده می شد.

در برنامه الجزیره تصاویر اختصاصی از نیرو های عزالدین القسام پخش شد که امنیت شبکه مخابراتی مقاومت را در یکی از تونل های سری در زیرزمین، تامین می کنند. رژیم صهیونیستی تاکنون چند بار برای نفوذ در این شبکه، تلاش کرده است، بدون آنکه در این راه موفق شود. این رژیم در نهایت، مهم ترین عناصر یگان ویژه نظامی و اطلاعاتی خود را به عمق نوار غزه اعزام کرد تا در این شبکه نفوذ کنند. اما این بار به جای تحقق این هدف، تلفات داد و موضوع مهم تر بخشی از تجهیزات مهمش را جا گذاشت و فرار کرد که مقاومت آن را «گنج اطلاعاتی» می داند. در این گزارش، از یک سیستم جاسوسی صهیونیستی که توسط جاسوسان در منطقه «زوایده» غزه جا سازی شده بود نیز، پرده برداری شد.

علت سکوت رژیم صهیونیستی

«محمود مرداوی» از تحلیلگران امور اسرائیلی درباره سکوت رژیم صهیونیستی در این باره گفت، ارزش یگان «سرت متکال» در سری بودن آن است، رژیم صهیونیستی میلیون ها دلار خرج این یگان و مخفی بودن آن کرده و به همین دلیل از درز هرگونه اطلاعاتی خودداری می کند تا همچنان به فعالیت خود ادامه دهد.

«یوسی میلمن» کارشناس و تحلیلگر امور نظامی رژیم صهیونیستی هم در مورد این عملیات گفته بود: «هزینه ای که اسرائیل در این عملیات پرداخت کرد، سنگین بود. اسرائیل شکست خورد و نتوانست ماموریت را اجرا کند».

در این برنامه، برای نخستین بار تصاویری از دوربین های سری امنیتی رژیم صهیونیستی نیز پخش شد که همه لحظات عملیات را ضبط می کرد. موضوع قابل توجه آن است که در تحقیقات این برنامه، مشخص شد بخشی از تجهیزاتی که در این عملیات به کار گرفته شده، پیش از آن، زیر پوشش یک سازمان بین المللی پزشکی فعال در نوار غزه، وارد این منطقه شده بود و پس از ناکامی این عملیات، فعالیت آن متوقف شد.