آرشیو سه‌شنبه ۱۲ آذر ۱۳۹۸، شماره ۴۵۲۶
اقتصاد
۱۱

خبرخوان

انتقاد یک اقتصاددان از اظهارات مسعود نیلی

جمشید پژویان، اقتصاددان و عضو هیات علمی دانشگاه علامه طباطبایی در واکنش به سخنان مسعود نیلی، دستیار سابق رییس جمهور در مصاحبه با روزنامه ایران مبنی بر اینکه «مشکل مادر و اصلی اقتصاد ایران، بودجه است» گفت: این حرف از آقای نیلی کمی بعید به نظر می رسد. بودجه فقط یک صورت حساب است؛ یعنی یک طرف درآمدهای دولت و طرف دیگر، هزینه های آن قرار دارد. هر اشکالی وجود داشته باشد در آن سیاست هایی است که به بودجه منتهی می شود. پژویان اضافه کرد: مشکل اساسی ما یکی در زمینه تولید است به این معنا که اندازه قرص نان ما کوچک و تولید ناخالص ملی ما اندک است. مشکل جدی دیگر ما نیز در سمت درآمدها، مالیات ها هستند به این مفهوم که ما یک سیستم مالیاتی مناسب نداشته و نداریم. دولت بسیار جدی است که از طبقه متوسط و پایین تر از آن و حتی طبقه فقیر اجتماع، تا می تواند مالیات بگیرد اما کاری به آدم های پولدار و ثروتمند و کسانی که با تجارت و واردات و حتی برج سازی درآمدهای 1000 میلیاردی به دست می آورند، ندارد.

رسوب هزاران تن کاغذ در انبارهای گمرک

پس از دپوی خودرو، گوشت و چندی دیگر از کالاهای وارداتی، این بار نوبت به رسوب کاغذ رسیده است. بنابر گزارش ایسنا، هزاران تن کاغذ در بنادر و گمرکات رسوب کرده است و به نظر می رسد این موضوع، مشکلات عدیده ای را برای فعالان اقتصادی کاغذ و مقوا به وجود آورده است؛ علت آن اختلافاتی میان اداره گمرک ایران و سازمان ملی استاندارد در خصوص عدم ترخیص کالای مدنظر گزارش شده است.

تکذیب احتکار لاستیک توسط تولیدکنندگان

در حالی که فروشندگان لاستیک از عدم تعادل عرضه و تقاضای لاستیک پراید و تیبا خبر می دهند، سخنگوی انجمن لاستیک با تکذیب کاهش عرضه لاستیک در بازار معتقد است، هیچ کوتاهی در این رابطه نشده است. مصطفی تنها اضافه کرد: بنده به جرات می توانم بگویم هیچ کمبودی در این ارتباط رخ نداده است و اگر کسی مدرک و سندی در کاهش عرضه لاستیک توسط تولیدکنندگان دارد، اعلام کند تا ما پاسخ دهیم. در حال حاضر یک جفت لاستیک دولتی پراید 347 هزار تومان است اما در بازار این مدل لاستیک 430 تا 450 هزار تومان است. وزیر صنعت، معدن و تجارت دلیل افزایش قیمت تایر در بازار را «احتکار» این کالا توسط برخی تولیدکنندگان عنوان کرده است.

قیمت بنزین چه تاثیری بر سفرها گذاشت؟

مدیر مرکز مدیریت راه های سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای گفت: بر اساس ارزیابی های صورت گرفته، تردد انواع خودروها در شریان های اصلی و جاده های کشور طی 10 روز پس از سهمیه بندی و اصلاح قیمت بنزین، 16 درصد نسبت به مدت مشابه سال گذشته و 30 درصد نسبت به مدت مشابه قبل از اجرای این تصمیم کاهش داشته است.

در هیچ یک از بخش های حمل و نقلی حرفی برای گفتن نداریم

فرهاد فزونی، مشاور حوزه حمل و نقل بین المللی اتاق تهران با بیان اینکه ما در هیچ یک از بخش های صنعت حمل و نقل در جهان حرفی برای گفتن نداریم، گفت: ما در هیچ یک از حوزه های حمل و نقل (چه جاده ای، دریایی، ریلی، هوایی) برای هیچ کشوری رقیب محسوب نمی شویم و نمی توانیم عرض اندام کنیم. هر زمان هم اقدامی صورت گرفته است در حد حل کردن مسائل کوچک و سطحی بوده است و هیچ گاه نگاه بلند و آینده نگر نداشتیم. او افزوده است: حمل و نقل ربطی به ساختن جاده، فرودگاه، و ریل ندارد. حمل و نقل یک هنر دیگر است و یک کار دیگر است. اینکه محموله ای توسط کامیون حمل و تخلیه شود، صنعت حمل و نقل نیست. متاسفانه در حال حاضر در این مملکت حمل و نقل بی سرپرست است. هیچ سازمانی مسوولیت حمل و نقل را در کشور ندارد.

نقض پیمان اوپک پلاس توسط روس ها

آمار مقدماتی وزارت انرژی روسیه نشان داد تولید نفت و میعانات این کشور در نوامبر بالاتر از سهمیه تولید تعیین شده تحت توافق اوپک پلاس بوده و به 46 میلیون تن یا حدود 11.24 میلیون بشکه در روز بالغ شده است. روسیه در عمل به تعهداتش در پیمان اوپک پلاس، پر افت و خیز رفتار کرده است. این کشور تولیدش را در سه ماهه نخست سال 2019 برای رسیدن به هدف سهمیه تولیدش، به تدریج کاهش داد اما در فاصله ماه مه تا جولای در نتیجه اختلال عرضه نفت - که ناشی از آلودگی خط لوله صادراتی دروژبا به یک ماده شیمیایی خطرناک بود - پایبندی روسیه به پیمان کاهش تولید به بیش از صد درصد رسید. اما از آگوست این کشور دوباره بالاتر از سهمیه مقرر نفت تولید کرده است.

رشد پیاپی اجاره بها در تهران

اتاق بازرگانی و صنایع و معادن تهران اعلام کرد: متوسط اجاره بها در شهر تهران در تابستان 1398 حدودا 43 هزار و 500 تومان به علاوه 3 درصد ودیعه اجاره مسکن به ازای هر متر مربع واحد مسکونی بوده است که طی سه فصل اخیر با رشد همراه بوده است. در بهار امسال نیز متوسط اجاره مسکن به ازای هر متر واحد مسکونی، 39 هزار تومان و در زمستان سال گذشته (4 ماهه سوم 1397) 31 هزار تومان بوده است.