آرشیو سه‌شنبه ۱۲ آذر ۱۳۹۸، شماره ۴۷۶۷
بانک و بیمه
۱۳

خبر بنگاه ها

اعلام اموال مازاد 100هزار میلیارد تومانی بانک ها

گروه بنگاه ها : مدیرکل امور بانکی و بیمه وزارت اقتصاد حجم اموال مازاد بانک ها را 100 هزار میلیارد تومان اعلام کرد. به گزارش «ایبنا»، مدیرکل امور بانکی و بیمه وزارت اقتصاد گفت: سامانه اموال مازاد بانک ها را اگر راه می انداختیم و چه راه نمی انداختیم بانک ها موظف بودند املاک مازاد خود را واگذار کنند. عباس مرادپور افزود: براساس برآوردی که کردیم بانک ها چیزی حدود 100 هزار میلیارد تومان املاک و اموال مازاد دارند. وی گفت: این اموال یا تملیکی از ناحیه تضامین تسهیلات گیرندگان است که بدهی شان را پرداخت نکرده اند یا املاکی هستند که بانک ها در زمان نیاز مثل شعب خریده اند اما الان به آن نیاز ندارند؛ یک بخش دیگر هم املاکی است که بانک ها بابت بدهی دولت، دریافت کرده اند. مدیرکل امور بانکی و بیمه وزارت اقتصاد افزود: آمار دقیقی از اموال و املاک مازاد بانک ها نداشتیم و آمارها متفاوت بود، اما با راه اندازی این سامانه برای نخستین بار این اتفاق افتاد و بیشترین اموال هم متعلق به بانک های ملی، ملت و تجارت است. مرادپور تصریح کرد: بعد از آمار باید سراغ تسهیل و تسریع واگذاری ها برویم و تلاش کنیم همه موانع واگذاری ها رفع شود؛ ما تعهد کرده ایم تا آخر ماه دی، قوانین لازم را در این باره تهیه کنیم. وی با بیان اینکه سامانه واگذاری، نظارت عمومی و مردمی را ممکن می کند گفت: حدود 15 هزار ملک مازاد در سامانه ثبت شده که 8 هزار ملک قابل واگذاری، حدود 5 هزار تا هم تخلیه است و حدود 7 هزار واحد هم متصرف و معارض دارد که قابلیت واگذاری ندارد.

کاهش 55 درصدی زیان بانک تجارت در سال جاری

گروه بنگاه ها : نشست تخصصی تشریح گام های بانک تجارت در حوزه بانکداری دیجیتال با حضور معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی و جمعی از مدیران و کارشناسان صنعت بانکداری کشور برگزار شد. به گزارش روابط عمومی بانک تجارت، معمارنژاد معاون امور بانکی، بیمه و شرکت های دولتی وزارت امور اقتصادی و دارایی در این نشست که در ساختمان مرکزی بانک تجارت برگزار شد، با اشاره به برنامه های عملیاتی صورت گرفته در بانک تجارت به ویژه در حوزه تحول کسب و کار اظهار کرد: بانک تجارت اقدامات مثبتی در زمینه خروج از زیان داشته و از جمله در حوزه صدور ضمانت نامه ها و اعتبارات اسنادی قدم های خوبی در این بانک برداشته شده و تدابیر خوبی در حوزه های بانکی و افزایش سهم از بازار اتخاذ شده است.

معمارنژاد با بیان اینکه هزینه های بانکداری دیجیتال یک پنجاهم هزینه های بانکداری رایج است، گفت: در بسیاری از کشورها، بانک های معروف تا 50 درصد شعب خود را جمع آوری کرده اند؛ از سوی دیگر 80 درصد سود بانک ها نیز در معرض بازیگران غیربانکی قرار دارد و پیش بینی این است که 80 درصد عملیات بانکداری در سال 2020 در گوشی های هوشمند صورت پذیرد. معاون امور بانکی، بیمه و شرکت های دولتی وزارت امور اقتصادی و دارایی با ابراز امیدواری از انجام موفق پروژه بانکداری دیجیتال در بانک تجارت تاکید کرد: تاثیر بانکداری دیجیتال در سودآوری بانک ها بسیار مهم است و امیدواریم این اتفاق به نحو مطلوب رخ دهد. نکته حائز اهمیت این است که برنامه ریزی های صورت گرفته در نهایت منتج به نتیجه شود. مدیرعامل بانک تجارت نیز در این نشست با بیان اینکه این بانک در راستای منویات وزارت امور اقتصادی و دارایی و همسو با تحولات بانکداری، راه اندازی بانکداری دیجیتال را در دستور کار قرار داده است، گفت: از سال 1397 پیاده سازی این پروژه آغاز شده و در همین مسیر، بهبود فرآیندها با هدف ارائه خدمات ارزنده به مشتریان و استفاده از اثر سودآوری آن مدنظر قرار گرفته است. رضا دولت آبادی همچنین از اجرای سند خروج از زیان در این بانک خبر داد و گفت: در حال حاضر با وجود رشد هزینه ها، زیان بانک تجارت نسبت به سال قبل 55 درصد کاهش یافته و همزمان سهم از بازار بانک نیز روند افزایشی را نشان می دهد و شاهد کاهش 2 درصدی نرخ هزینه پول نسبت به مدت مشابه سال قبل در بانک هستیم. وی از افزایش 77 درصدی درآمدهای کارمزدی بانک تجارت نسبت به 6 ماهه سال گذشته خبر داد و یادآور شد: در کنار افزایش سهم بانک تجارت در صدور ضمانت نامه و گشایش اعتبارات اسنادی و تثبیت جایگاه نخست در صنعت بانکداری کشور 48 درصد رشد در مانده های سپرده های جاری داشته ایم. در این میان 159 درصد نیز افزایش درآمدهای عملیاتی را تجربه کرده ایم و 80 درصد رشد در فروش املاک تملیکی و مازاد داشته ایم. بنا بر این گزارش مدیران و کارشناسان صنعت بانکداری کشور در این نشست تخصصی به بیان دیدگاه ها و نظرات خود درخصوص پروژه بانکداری دیجیتال بانک تجارت پرداختند.

معرفی مدیرعامل بانک ملت به عنوان چهره نامی صنعت و اقتصاد

گروه بنگاه ها : در دومین مراسم تجلیل از چهره های نامی صنعت و اقتصاد کشور با محوریت برندهای مسوولیت پذیر اجتماعی، از مدیرعامل بانک ملت به عنوان مدیر موثر در رونق تولید، تجلیل شد. به گزارش روابط عمومی بانک ملت، در این مراسم که با حضور دکتر مصطفی کواکبیان نماینده مردم تهران به عنوان رئیس شورای سیاست گذاری همایش در مرکز همایش های سازمان صدا و سیما برگزار شد، تندیس چهره نامی صنعت و اقتصاد کشور به دکتر محمد بیگدلی مدیرعامل بانک ملت اعطا شد. بر اساس این گزارش، ایجاد محیط فرهنگی مناسب در محل کار برای تمرین و کاربست مسوولیت اجتماعی، ارائه مدل مناسب برای افشای مولفه ها و شاخص های مسوولیت پذیری در شرکت ها، بررسی تاثیر مسوولیت اجتماعی سازمان ها بر وفاداری مشتریان، ایجاد ارتباط بین مسوولیت اجتماعی کسب و کار با برند سازمانی، از جمله اهداف و محورهای همایش تجلیل از چهره های نامی صنعت و اقتصاد کشور بود.