آرشیو سه‌شنبه ۱۲ آذر ۱۳۹۸، شماره ۷۲۱۹
سیاسی
۲
تا انتخابات

تا پایان روز دوم در کل کشور 1844 نفر داوطلب شدند

ثبت نام نامزدها در انتظار دقیقه 90

گروه سیاسی: دومین روز ثبت نام داوطلبان برای انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی به همان آرامی سپری شد که در روز اول. وضعیتی که هنوز برای مبنای تفسیر و تحلیل قرار دادن آن زود به نظر می رسد. زیرا حتی پیش از آغاز ثبت نام ها هم رئیس ستاد انتخابات کشور در نشست با خبرنگاران احتمال داده بود که ستادهای انتخابات در روزهای پایانی شاهد هجوم داوطلبان باشند؛ ویژگی دقیقه نودی بودن اغلب ما ایرانی ها.

با این حال تا این لحظه آنچه رخ داده، متفاوت از پیشینه ای است که سبب شده مقام های مسئول در سطوح مختلف نسبت به ثبت نام های پرشمار هشدار دهند. سابقه ثبت نام بیش از 12 هزار نفر برای انتخابات مجلس دهم که در نهایت به رد صلاحیت بیش از 60 درصد آنها انجامید، سبب شد که دبیر و سخنگوی شورای نگهبان به عنوان نهاد مرجع احراز صلاحیت و زیر ضرب انتقادات همیشگی  درباره این امر پیش از شروع ثبت نام های این دوره موضع هشدارآمیز بگیرند و از داوطلبان بخواهند در صورت نداشتن صلاحیت های لازم، از ثبت نام خودداری کنند.

روز گذشته عباسعلی کدخدایی، دبیر شورای نگهبان یک بار دیگر به این موضوع پرداخت و با توصیه به داوطلبان برای مرور مواد 28، 29 و 30 قانون انتخابات در حساب توئیتری اش نوشت: «علاوه بر داشتن شرایط قانونی، دارا بودن شایستگی و توان انجام وظایف خطیر نمایندگی از جمله ضروریات عقلی است.» این در حالی بود که رهبر معظم انقلاب اسلامی نیز همزمان با نخستین روز ثبت نام در جلسه درس خارج فقه شان ضمن انتقاد به ثبت نام بی محابای برخی افراد در انتخابات مجلس تاکید کردند: «هر سمتی، هر توانایی ای در کنارش یک مسئولیتی دارد، یک تعهدی وجود دارد. باید دید که آیا می توانید آن تعهد را انجام بدهید یا نه؟ این خیلی درس بزرگی است.»

حالا به نظر می رسد داوطلبان به هر دلیل با احتیاط بیشتری به سمت ستادهای انتخابات عزیمت می کنند. وضعیتی که مشخص نیست در روزهای باقی مانده نیز ادامه پیدا کند.

تا پایان روز دوم بر اساس اعلام سید اسماعیل موسوی سخنگوی ستاد انتخابات کشور در مجموع کل کشور یک هزار و 844 داوطلب نمایندگی مجلس ثبت نام کردند. از این تعداد 11 درصد زن و 89 درصد مرد بوده اند. همچنین آمار ارائه شده حکایت از آن دارد که 3 و سه دهم درصد از مجموع ثبت نام کنندگان دارای تحصیلات حوزوی، 12.8 در صد تحصیلات دکترا و 76.8 در صد کارشناسی ارشد و 7.1 در صد لیسانس و کمتر از لیسانس دارند.

بر اساس همین ثبت نام ها و با رصد نسبی چهره های شناخته شده باید گفت که تا پایان دومین روز به نظر می رسد طیف بندی ثبت نام ها از حیث تعداد به سمت اصولگرایان سنگینی می کند و تعداد قابل توجهی از نمایندگانی که در ادوار هفتم، هشتم و نهم (مجالس با اکثریت اصولگرا)  برای حضور در انتخابات مجلس یازدهم آستین بالا زده اند به نحو قابل توجهی بیشتر از چهره های اصلاح طلب یا اعتدالگرا است. نمایندگان سابقی که اغلب با وجود سابقه مشخص اصولگرایی اصرار دارند که به عنوان یک چهره مستقل در انتخابات حضور دارند. هر چند معدودی از آنها قرابت شان را با جریان نواصولگرایی (نزدیک به قالیباف) یا نزدیکی شان به جریان احمدی نژاد را انکار نمی کنند و امیدوارند بر اساس همین نسبت ها از مردم رای بگیرند. در این میان هستند کسانی که در دوره های گذشته نتوانسته اند از سد تایید صلاحیت شورای نگهبان عبور کنند اما احتمالا امیدوارند که رایزنی های  دولت با شورای نگهبان برای نگاه انبساطی به احراز صلاحیت ها چاره ساز شود.