آرشیو سه‌شنبه ۱۲ آذر ۱۳۹۸، شماره ۴۷۶۷
صنعت و معدن
۳

خبر

رشد 26 درصدی سرمایه گذاری خارجی در بخش صنعت

ایرنا : بررسی آمارهای وزارت صنعت، معدن و تجارت حاکی از تصویب 784 میلیون و 600 هزار دلار سرمایه گذاری خارجی در طرح های صنعتی، معدنی و تجاری از ابتدای امسال تا پایان مهرماه و رشد 1/ 26 درصدی آن در مقایسه با مدت مشابه پارسال است. بر پایه آمارهای یادشده، این حجم سرمایه گذاری برای 55 طرح صنعتی، معدنی و تجاری تصویب شد که در مقایسه با 43 طرح مصوب هفت ماهه پارسال، رشد 9/ 27 درصدی نشان می دهد. حجم کل سرمایه گذاری خارجی مصوب طرح های صنعتی، معدنی و تجاری در هفت ماه سال 97، رقم 622 میلیون و 300 هزار دلار بوده است.

تعلیق مذاکرات تجاری چین-آمریکا

دنیای اقتصاد : یک منبع آگاه کاخ سفید اعلام کرده است که دلیل تعلیق توافق تجاری آمریکا و چین، امضای قانون حمایت از معترضان هنگ کنگی توسط دونالد ترامپ بوده است. به گزارش خبرگزاری رویترز، یک مقام مذاکره کننده تیم آمریکا در این باره به وب سایت اکسیوس گفت: «امضای یک توافق تجاری بین پکن و واشنگتن به دلیل امضای قانون حمایت از معترضان در هنگ کنگ توسط ترامپ به حالت تعلیق درآمده است.» این گزارش همچنین به نقل از منابع آگاه می افزاید که دلیل دیگر توقف روند توافق، آن بوده است تا به شی جین پینگ، رئیس جمهوری چین فرصت آرام کردن سیاست داخلی کشورش را بدهد. وزارت خارجه چین امضای این قانون توسط ترامپ را به شدت مورد انتقاد قرار داد و اعلام کرد: «حمایت از معترضان هنگ کنگی یک مداخله جدی در امور داخلی چین است.»

گشایش پرونده های جدید اقتصادی میان ایران و تاجیکستان

دنیای اقتصاد : وزیر نیرو با تاکید بر اینکه در تلاش برای گشایش پرونده های جدید همکاری های اقتصادی میان ایران و تاجیکستان هستیم، گفت: همزمان با برگزاری کمیسیون مشترک همکاری های اقتصادی دو کشور در تهران درصدد فراهم کردن زمینه های متنوع تری برای همکاری های اقتصادی هستیم. به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت نیرو (پاون)، رضا اردکانیان در حاشیه مراسم افتتاح سیزدهمین اجلاس کمیسیون مشترک همکاری های اقتصادی و تجاری ایران و تاجیکستان با حضور در جمع خبرنگاران، گفت: در تلاش برای گشایش پرونده های جدید همکاری های اقتصادی به ویژه در بحث خدمات فنی و مهندسی هستیم. بخش خصوصی ایران هم در بخش انرژی و هم در بخش آب حضور فعالی در کشور تاجیکستان دارد و پنج کمیته طی روز گذشته و امروز در حاشیه برگزاری کمیسیون مشترک به بررسی پروژه های میان دو کشور خواهند پرداخت.