آرشیو سه‌شنبه ۱۲ آذر ۱۳۹۸، شماره ۲۲۳۴۵
اخبار کشور
۱۱

نگاهی به دیروزنامه های زنجیره ای

مدعیان اصلاحات: عامل اغتشاشات اخیر شورای نگهبان است!

سرویس سیاسی: روزنامه آرمان در مطلبی نوشت: «با توجه به وضع فعلی جامعه و اتفاقات رخ داده صرفا نباید تحریکات خارجی را مسبب این شرایط ببینیم بلکه برخی اقدامات در داخل بیشتر از خارجی ها می تواند به نظام آسیب برساند که از جمله این مسائل می توان به رد صلاحیت های بی دلیل و سلیقه ای اشاره کرد. اینها باعث می شود که شور و هیجان در انتخابات به وجود نیاید و شاهد رقابت گسترده ای نباشیم. با توجه به یاس و نا امیدی هایی که امروز در جامعه به وجود آمده و خدا کند مسئولان با عملکرد صحیح و مثبت آن را از بین ببرند، حتی اگر شورای نگهبان نیز نگاه بازتری به بررسی صلاحیت ها داشته باشد بازهم به سختی شاهد حضور حداکثری مردم خواهیم بود. گرچه در چند دوره گذشته درباره رویکرد شورای نگهبان می توان بحث کرد، اما امید می رود که ان شاءا... در این دوره واقع گرایانه تر عمل شود».

شورای نگهبان بر طبق قانون باید به بررسی احراز صلاحیت کاندیداهای نمایندگی مجلس شورای اسلامی بپردازد. اما مدعیان اصلاحات که ید طولایی در قانون شکنی دارند، اصرار دارند که در بررسی صلاحیت کاندیداها قانون زیر پا گذاشته شود.

طیف مدعی اصلاحات برای توجیه این قانون شکنی، به وضعیت فعلی جامعه اشاره کرده است. این در حالی است که شرط بهبود وضع فعلی، رسیدگی به مطالبات مردم از سوی دولت و عملیاتی کردن وعده های بر زمین مانده است.

آماده باش زنجیره ای ها برای حمله به شورای نگهبان!

روزنامه اعتماد روز گذشته در مطلبی نوشت: «نجفقلی حبیبی، فعال کهنه کار سیاسی اصلاح طلب که سابقه فعالیت سیاسی اش به روزهای پیش از پیروزی انقلاب اسلامی بازمی گردد نیز معتقد است که «شورای نگهبان باید راه را برای نیروهای کاربلد و ارزشمند کشور که بچه های خوب انقلابند باز کند تا ان شاءا... مجلسی متخصص و متعهد در دوره یازدهم تشکیل شود.» این فعال سیاسی اصلاح طلب اعمال نظارت استصوابی در دوره های گذشته انتخابات را باعث رقم خوردن «شرایط نامطلوبی» دانست که نتیجه آن تشکیل «مجالسی ضعیف» است»

مدعیان اصلاحات در چنین شرایطی پاسخ نمی دهند که بر اساس چنین ادعایی ناتوانی اصلاح طلبان در اداره شهر تهران را باید نتیجه چه دانست؟ نظارت استصوابی؟ می دانیم در انتخابات شورا های شهر و روستا شورای نگهبان دخالتی ندارد و این مجلس است که امور را اداره می کند و سابقه سال ها انتخابات شورا ها نشان می دهد.

این در حالی است که استخوان بندی دولت را «ژنرال های» اصلاح طلب که چند دهه سابقه مدیریت در درون نظام را دارند و همواره فضای مدیریتی کشور برای آنها باز بوده است شکل داده است و دولت موجود را می توان نهایت ظرفیت اصلاح طلبان در درون آن دانست. پس نظارت استصوابی دخلی در انتخاب یا حذف مدیران دولتی ندارد. اگر مجلس را نمونه دخالت نظارت استصوابی در حذف افراد لایق جبهه اصلاحات و تحمیل افراد ناکارآمد به اصلاح طلبان بدانیم باید گفت: گروهی که ادعا دارد اکثریت جامعه و دانشگاهیان و روشنفکران و متخصصان و طبقه متوسط جدید از آنها حمایت می کند، چطور می تواند این مقدار خالی از ظرفیت باشد که نتواند جایگزینی برای چند نامزد سیاسی نشان دار که رد صلاحیت شده اند، انتخاب نماید؟ پس ادعای حمایت جامعه و روشنفکران و متخصصان و داشتن ظرفیت بالای اجتماعی چه می شود؟ یعنی، اصلاح طلبان نمی توانند افراد متخصص به قول خود «سفید» که امکان رد شدن از فیلتر شورای نگهبان را دارند جایگزین افراد مسئله دار خود نمایند؟ عجبا؟ در ضمن، در ترکیب نمایندگان تهران مجلس فعلی که همه از اصلاح طلبان هستند، حتی یک اقتصاددان هم در میان آنها وجود ندارد. این خلا را باید به چه جایگاهی از نظام نسبت داد؟ شورای نگهبان؟ در جبهه اصلاح طلبان این همه اقتصاددان با قابلیت و امکان حضور در مجلس وجود دارند پس چرا به عنوان نامزد اصلاح طلبان برای مجلس معرفی نشدند؟ اصلاح طلبان بهتر است با جامعه صادق بوده و درگیری های درونی خود را که مانع از انتخاب افراد لایق به عنوان نامزد آنها در مجلس شده است، به گردن دیگران نیندازند.

مجلس ششم باعث تنزل جایگاه مجلس شد

روزنامه سازندگی در یادداشتی به قلم شهربانو امانی با عنوان «تنزل» نوشت: «نظارت و کنترل اکثریت و تاثیرگذاری روی تصمیمات کلان کشور کاری بود که باید توسط اقلیت مجلس ششم انجام می شد اما به جای اینکه در مجلس ایفای نقش صورت گیرد در خارج از مجلس نهاد مجلس را تضعیف کردند و در مصوبات اقتصادی و زیربنایی با شورای نگهبان دچار مشکل شدند.

در ادامه این مطلب آمده است: «هر اندازه در ادوار مجلس نگاه کنیم متوجه می شویم که دوره به دوره مجلس از راس امور بودن فاصله گرفته و امروز دیگر مجلس در راس امور نیست.»

 شهربانو امانی افزود: «با فرض اینکه بگوییم رقابت ها و درگیری های سیاسی از جایگاه مجلس کاسته یا تشکیل مجلس با نظارت استصوابی، این نهاد را از جایگاه مهم و رفیع به زیر کشیده، باز هم تنزل تا این حد قابل قبول نیست کما اینکه دیدیم در اعتراضات اخیر شعارها در پلاکاردها علیه دولت و مجلس توامان بود و دو نهاد انتخاباتی نظام را مورد نقد قرار داده بودند. جای تاسف زیادی بود که مردم به اتفاقات اخیر احساس بی پناهی داشته و نمی توانستند به تصمیم سازان در مجلس پناه ببرند.»

 لازم به ذکر است گویا عضو شورای مرکزی کارگزاران فراموش کرده است که این مجلسی که به زعم او «در راس امور نیست» برآمده از حمایت ها و هواداری او و سایر مدعیان اصلاحات از لیست امید است. از سوی دیگر ایشان گفته که تاثیرگذاری روی تصمیمات باید توسط اقلیت مجلس ششم انجام می شد و «در خارج مجلس ششم، نهاد مجلس را تضعیف کردند» و از وظایف اکثریت مجلس ششم هم هیچ حرفی نزده است! فارغ از این نکته، به درستی در مجلس ششم که دست مدعیان اصلاحات بود اقدامات پوپولیستی و تحرکات نمایشی و دست به تحصن زدن ها، باعث تنزل مجلس شد.

وقاحت اروپا پیامد دیپلماسی خسارت بار دولت

روزنامه ایران دیروز در گزارشی نوشت: «سه کشور اروپایی عضو توافق هسته ای در بیانیه ای، ضمن استقبال از پیوستن کشورهای تازه به سازوکار مبادله ای موسوم به «اینستکس»، باز هم ایران را به استفاده از سازوکار ماشه تهدید کرده اند.»

ارگان دولت ادامه داد: «شرکای اروپایی برجام به عنوان سه کشور پایه گذار این کانال مالی، در بیانیه ای در این مورد گفته اند: «فرانسه، آلمان و انگلستان به عنوان سهامداران بنیانگذار «ابزار حمایت از تبادلات تجاری» (اینستکس)، از تصمیم دولت های بلژیک، دانمارک، فنلاند، هلند، نروژ و سوئد برای پیوستن به اینستکس به عنوان سهامدار به گرمی استقبال می کنند. این گام، به تقویت بیش از پیش اینستکس منجر شده و تلاش های اروپا برای تسهیل تجارت مشروع میان اروپا و ایران را به نمایش می گذارد و نشانه ای روشن از تعهد مداوم ما به برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) است.»

روزنامه ایران افزود: «این سه کشور سپس با اشاره به احتمال ارجاع به سازوکار حل اختلاف در برجام، تلویحا ایران را به استفاده از سازوکار ماشه و احیای تحریم های سازمان ملل متحده تهدید کرده اند. در این بخش از بیانیه آمده است: «ما بار دیگر تاکید می کنیم که آماده ایم برای حل موضوعات مربوط به اجرای تعهدات برجامی ایران، تمام سازوکارهای موجود در برجام از جمله سازوکار حل اختلاف را مورد بررسی قرار دهیم. ما همچنان به پیگیری تلاش های خود در جهت رسیدن به یک راه حل دیپلماتیک در چارچوب برجام، متعهد هستیم.»

روزنامه دولت در ادامه نوشت: «اشاره به احتمال رجوع اروپایی ها به مکانیسم ماشه که پیش تر از سوی ژان لودریان، وزیر خارجه فرانسه تکرار شده بود در حالی است که شرکای اروپایی برجام بعد از خروج یک جانبه آمریکا موفق به اتخاذ اقدامات مقابله ای نشده و در تحقق بخشیدن به منافع اقتصادی تهران ناکام ماندند. این چنین بود که ایران در واکنش به این تحولات از اردیبهشت ماه سال جاری، بر اساس بند 36 برجام که حق کاهش پایبندی در صورت بازگشت تحریم ها را به ایران داده، به صورت مرحله بندی شده اجرای بخش هایی از تعهداتش را متوقف کرده است.»

اروپایی که وزیر امور خارجه خطاب به آنها می نویسد، «فقط یک تعهد را نشان دهید که در 18 ماه گذشته به آن عمل کرده اید.» ایران را به دلیل کاهش تعهدات برجامی به استفاده از مکانیسم ماشه تهدید می کند. گستاخی و وقاحت اروپا به ویژه فرانسه از دیپلماسی خسارت بار و انفعالی دولت ناشی می شود. مقامات دولت بارها از به اصطلاح میانجی گری فرانسه در برجام تقدیر کرده اند و این در حالی است که فرانسه دلال آمریکا برای عملی ساختن نقشه های مستکبرانه این رژیم علیه ایران است.