آرشیو سه‌شنبه ۱۲ آذر ۱۳۹۸، شماره ۴۷۶۷
بورس
۱۰

عملکرد صندوق های سرمایه گذاری در آبان نشان می دهد : جولان گزینه های کم ریسک در بازار سرمایه

هدیه لطفی

دنیای اقتصاد : بورس تهران درحالی دومین ماه پاییز را با نوسانات شدیدی سپری کرد که در نهایت توانست بازدهی 2درصدی را در کارنامه خود ثبت کند. در این میان بررسی عملکرد صندوق های سرمایه گذاری نشان از جولان این گزینه های کم ریسک در بازار دارد. به طوری که صندوق های سرمایه گذاری به خصوص صندوق های سهامی عملکرد چندان درخشانی در آبان ماه نداشتند. بر این اساس بیش از نیمی از صندوق های سرمایه گذاری سهامی ماه گذشته را با نوسان منفی سپری کردند.

صندوق های سرمایه گذاری درحالی به عنوان کانال دوم سرمایه گذاری در بازار سهام مطرح بوده و با برخورداری از ساختار مناسب و مدیریت حرفه ای، کم ریسک ترین گزینه سرمایه گذاری در بازار سرمایه هستند که همواره به لزوم سرمایه گذاری غیرمستقیم به ویژه توسط سرمایه گذاران تازه وارد به بازار سهام از طریق این نهادهای مالی تاکید شده است. در این میان درحالی بورس تهران در ماه گذشته با نوسانات شدیدی مواجه شد که صندوق های سهامی که معیار دقیق تری از حرکت شاخص کل بازار سهام هستند، عملکرد چندان درخشانی نداشتند. به طوری که در آبان ماه حدود 52درصد از صندوق های سهامی با زیان همراه شدند. به این ترتیب نیمی از 48درصد صندوق مثبت توانستند بازدهی به مراتب بهتری از شاخص کل بورس کسب کنند. در این میان حتی شاهد کسب بازدهی بیش از 12درصدی نیز توسط این نهادهای مالی بودیم.براساس این گزارش، دیگر صندوق های فعال در بازار اعم از با درآمد ثابت، مختلط و قابل معامله تمامی با عملکردی مثبت آبان ماه را پشت سر گذاشتند. به طوری که از مجموع 157صندوق فعال در 4حوزه مختلف، 113صندوق یعنی 72درصد از کل توانستند بازدهی مثبت را برای سهامداران به ارمغان بیاورند. در این میان یکی دیگر از اتفاق های مثبت، بازگشت صندوق های قابل معامله کالایی به روند مثبت بود. این صندوق ها که عمدتا در زمینه سکه و طلا سرمایه گذاری می کنند، به دنبال رونق ایجادشده در بازار سکه، توانستند سومین ماه مثبت را در سال 98 تجربه کنند.

  جزئیات دقیق تر از عملکرد صندوق های سهامی

همان طور که عنوان شد صندوق های سرمایه گذاری در سهام در مجموع عملکرد چندان درخشانی در آبان ماه سال جاری نداشتند. در این نوع صندوق ها در مجموع شاهد فعالیت 54صندوق سرمایه گذاری هستیم که در ماه گذشته 28صندوق یعنی معادل 52درصد با زیان همراه شدند. نوسان منفی این صندوق ها در محدوده 01/ 0 تا 5/ 3درصد قرار داشت.در مقابل برخی صندوق های سهامی نیز در ماه گذشته خوش درخشیدند. به طوری که صندوق سرمایه گذاری مشترک ارزش کاوان آینده بازدهی قابل توجه 4/ 12درصدی را ثبت کرد و به عنوان برترین صندوق در این دوره شناخته شد. این صندوق در دوره های گذشته نیز عملکرد مناسبی داشت به طوری که سود کسب شده توسط این صندوق در دوره یکساله منتهی به پایان آبان ماه نیز در محدوده 135درصد بود. بررسی پرتفوی صندوق مزبور نشان می دهد که مدیریت آن در اختیار سبدگردان آسال قرار دارد. همچنین در این صندوق 2/ 72میلیارد تومان به خرید سهم اختصاص داشته که سهمی بالغ بر 5/ 94درصد از کل دارایی صندوق را تشکیل می دهد. 6/ 3درصد دیگر نیز به سپرده بانکی تعلق دارد. همچنین صنایعی از جمله خودرویی، غذایی، ماشین آلات و تجیهزات و ساخت محصولات فلزی، بیشترین سهم را در میان صنایع سرمایه گذاری شده این صندوق دارد.

صندوق مشترک رشد سامان نیز درحالی توانست بازدهی 9درصدی را در آبان ماه کسب کند که در رتبه برترین صندوق های ماه گذشته جای گرفت. این صندوق نیز در دوره یک سال اخیر توانسته بیش از 80درصد سود کسب کند. در این صندوق نیز 94درصد از دارایی یعنی بالغ بر 30میلیارد و 800میلیون تومان به خرید سهم اختصاص داده شده و  بخش عمده ای از پرتفوی صندوق مزبور به خرید سهام بانکی و محصولات فلزی تعلق دارد. همچنین سهام خودرویی، تولید محصولات کامپیوتری و استخراج سایر معادن نیز در سبد سهام صندوق مزبور جای دارد. صندوق سهم آشنا نیز با ثبت بازدهی 7/ 5درصدی از دیگر صندوق های سهامی برتر در ماه گذشته بود. این صندوق نیز در بازه های زمانی گذشته عملکردی مناسب داشت به طوری که سودی بالغ بر 113درصد را طی یک سال اخیر نصیب سرمایه گذاران کرده است. در این صندوق حدود 243میلیارد تومان به خرید سهم اختصاص داده شده که 92درصد از کل دارایی آن است. خرید سهام محصولات شیمیایی، انبوه سازی، خدمات فنی مهندسی و محصولات غذایی عمده سرمایه گذاری های این صندوق را تشکیل می دهد.این درحالی است که صندوق های مشترک شاخصی کار آفرین و مشترک مبین سرمایه با ثبت زیانی در محدوده 5/ 3درصد به عنوان ضعیف ترین صندوق های سهامی در ماه گذشته شناخته شدند. در همین راستا صندوق های مشترک یکم آبان، بانک دی، پاداش سرمایه پارس، مشترک سبحان، مشترک سینا و مشترک میعاد ایرانیان نیز در فهرست ضعیف ترین صندوق های ماه گذشته قرار گرفتند که با زیان مواجه شدند.

  صندوق های با درآمد ثابت چه عملکردی داشتند؟

بررسی عملکرد صندوق های با درآمد ثابت در ماه گذشته نیز نشان از آن دارد که بازدهی این صندوق ها حتی به بیش از 4درصد هم رسیده است. بر این اساس برترین صندوق در این حوزه بازدهی 1/ 4درصدی داشته که متعلق به صندوق مشترک صنعت و معدن بود. این صندوق در دوره یک سال اخیر نیز توانست بازدهی درحدود 38درصد را کسب کند. در این صندوق بیش از 50درصد حجم دارایی به اوراق با درآمد ثابت، 21 درصد به سپرده های بانکی و 27درصد نیز به خرید سهام اختصاص دارد. در ادامه صندوق با درآمد ثابت تصمیم با کسب بازدهی 4/ 3 درصدی در رتبه دوم برترین صندوق های با درآمد ثابت در آبان ماه قرار گرفت. در ادامه بررسی صندوق های برتر درحوزه درآمد ثابت، صندوق های ارزش آفرین گلرنگ، مشترک گنجینه الماس پایدار و اعتماد آفرین پارسیان قرار گرفتند که هرکدام توانستند بازدهی درحدود 2درصدی را در آبان ماه کسب کرده و به عنوان فعال ترین صندوق ها در این زمینه شناخته شوند.

  نگاهی به فعالیت صندوق های مختلط

رصد فعالیت صندوق های مختلط در ماه گذشته نیز نشان از آن دارد که صندوق های مزبور با توجه به ماهیت و عملکرد خود بازدهی مطلوبی را کسب کرده اند. طبق دستورالعمل های موجود این صندوق ها باید حداکثر 60 درصد از دارایی خود را در سهام سرمایه گذاری کرده و در مقابل حداقل 40 درصد از دارایی این صندوق ها نیز به سرمایه گذاری در اوراق با درآمد ثابت اختصاص یابد. به این ترتیب ماهیت این نوع صندوق ها ترکیبی از دو نوع صندوق با درآمد ثابت و صندوق سرمایه گذاری در سهام خواهد بود. این امر را می توان در رصد عملکرد و بازدهی کسب شده آنها به وضوح مشاهده کرد.به این ترتیب در ماه گذشته صندوق مشترک کوثر با ثبت بازدهی 4درصدی به عنوان برترین صندوق شناخته شد. این صندوق در دوره یک سال اخیر نیز بازدهی قابل توجه بیش از 123درصدی را کسب کرد. صندوق های مشترک سپهر آتی، مشترک آسمان خاورمیانه و مشترک امین آوید نیز هرکدام سودی بالغ بر 2درصد را در ماه گذشته کسب کردند.در ادامه این روند نیز صندوق مختلط گوهر نفیس تمدن قرار گرفت که با ثبت بازدهی 2/ 1درصدی در ماه گذشته و 64درصدی در دوره یکساله اخیر به عنوان یکی از موفق ترین صندوق های مختلط شناخته شد.

  ETFها چه کردند؟

بررسی صندوق های قابل معامله (ETF) در دو حوزه کالایی و غیرکالایی صورت گرفته است. همان طور که عنوان شد ETFهای حوزه کالایی از شگفتی های ماه گذشته بودند. این صندوق ها همراستا با سوددهی طلا و رشد این کالا در ماه گذشته، توانستند بخشی از زیان خود را جبران کنند. بررسی ها نشان می دهد که قیمت سکه در ماه گذشته با رشد 2/ 5درصدی روبه رو شد و به تبع این موضوع صندوق های کالایی نیز با سوددهی همراه شدند.در این میان صندوق با پشتوانه طلای لوتوس توانست با ثبت بازدهی 18/ 6درصدی به عنوان برترین صندوق کالایی در این حوزه شناخته شود. در ادامه صندوق در اوراق بهادار مبتنی بر سکه طلای کیان سود 14/ 6درصدی را به نمایش گذاشت. دو صندوق ETF در اوراق بهادار مبتنی بر سکه طلای مفید و صندوق قابل معامله زرافشان امید ایرانیان نیز به ترتیب سود 07/ 6درصدی و 76/ 5درصدی را در آبان داشتند. این درحالی است که تمامی این 4صندوق در دوره یک سال اخیر همچنان با ثبت زیان در کارنامه خود مواجه هستند. در بخش صندوق های قابل معامله غیرکالایی نیز وضعیتی مناسب حاکم بود و همگی با سوددهی همراه شدند. در صدر این نهادهای مالی، صندوق آرمان آتیه درخشان مس توانست با ثبت بازدهی 6/ 2درصدی به عنوان برترین صندوق شناخته شود. صندوق های اعتماد آفرین پارسیان، اندیشه ورزان صبا تامین، پارند پایدار سپهر و امین یکم فردا نیز از دیگر صندوق های قابل معامله (ETF) ها بودند که توانستند ماه گذشته را با سودی در محدوده 2درصدی سپری کنند.