آرشیو سه‌شنبه ۱۲ آذر ۱۳۹۸، شماره ۴۵۲۶
جامعه
۱۳
آسیب اجتماعی

بالا بودن هزینه دارو برای بیمار اعصاب و روان

رییس انجمن حمایت از بیماران اسکیزوفرنی با اشاره به اینکه بیماران مزمن روانی به شدت مشکل دارویی دارند، گفت: این بیماران ماهانه تا 800 هزار تومان هزینه دارو دارند و اگر به آنها دارو نرسد، بیماری شان عود می کند.

به گزارش ایلنا «طیبه دهباشی» گفت: تمام بیماران ما در انجمن احبا از کار افتاده محسوب می شوند. بهزیستی تنها از بیماران شدید و از کار افتاده حمایت می کند. اغلب بیماران هزینه داروی خود را ندارند و اگر داروی بیمار اعصاب و روان قطع شود، بیماری عود می کند، اما بیماران وقتی نیاز به معیشت روزانه دارند نمی توانند یارانه را برای درمان هزینه کنند و مسلما آن پول را برای خرید نان یا غذا که واجب تر است، هزینه می کنند. مدیرعامل انجمن احبا ضمن تاکید بر مشکلات جدی دارویی بیماران اعصاب و روان گفت: بعضی بیماران باید داروی خارجی مصرف کنند. واقعیت این است که برخی دارو های داخلی تاثیردرمانی بر بیماران ندارد. طبق اظهارات مددکاران ما، بیماران از 250 تا 800 هزار تومان ماهانه هزینه دارو دارند. اگر به این بیماران این هزینه پرداخت نشود، داروی خود را قطع می کنند. حتی گاهی با کمک انجمن است که بیماران داروهای ایرانی را با دفترچه می خرند، داروهایی که معادل 30 هزار تومان است.

او در ادامه افزود: در هزار پرونده ای که در انجمن احبا داریم، بیماران به شدت مشکلات دارویی دارند. داروهای خارجی یا نیست یا اگر هست هزینه بسیار بالایی دارد. بیماران گزارش می دهند که برخی داروهای داخلی تاثیر درمانی ندارند، همین نکته از سوی پزشکان ما گوشزد می شود، آنها برای برخی دارو ها بر مصرف خارجی آنها تاکید دارند. بیماری با مصرف داروی خارجی کنترل می شود و داروی داخلی بیماری او را کنترل نمی کند و متاسفانه داروهای خارجی را تحت پوشش بیمه ای قرار نمی دهند.

دهباشی در ارتباط با مشکلات بیمارستانی بیماران مزمن روانی گفت: در خدمات بستری بیماران مزمن روانی نیز گلایه پرسابقه محدودیت پذیرش همچنان پا برجاست. بیمارستان های اعصاب و روان بیماران را بیش از 57 روز بستری نمی کنند. برخی بیماران که نیاز شدید به بستری دارند، باید بعد از دو ماه مرخص شوند تا بعد از یک هفته بتوانند پذیرش دوباره بگیرند. همچنین بیماران، بیش از دو بار در سال نمی توانند بستری شوند. در حالی که یک بیمار جسمی اگر لازم باشد، برای 12 ماه تخت بیمارستان را اشغال می کند.

مدیرعامل احبا در ارتباط با مشکلات بیمه ای بیماران اعصاب و روان اظهار کرد: همچنین بیماران اعصاب و روان در زمینه بیمه های تکمیلی مشکل دارند. شاید بیمارانی که بیمه شرکت نفت یا ارتش باشند، بتوانند از امتیازات بیمه تکمیلی برای اعصاب و روان استفاده کنند، اما در اساسنامه بیمه های دیگر ذکر شده است که بیماری های اعصاب و خودکشی را شامل نمی شود، در حالی که عموما دلیل خودکشی ها بیماری افسردگی است.