آرشیو سه‌شنبه ۱۲ آذر ۱۳۹۸، شماره ۴۷۶۷
بورس
۱۰

خبر بنگاه ها

افزایش فروش 8 ماهه«پسهند»

گروه بنگاه ها : فروش شرکت صنایع لاستیکی سهند در آبان ماه با 6.120 میلیارد ریال افزایش نسبت به دوره 7 ماهه نخست امسال همراه است. به گزارش «دنیای اقتصاد» فروش صنایع لاستیکی سهند از ابتدای امسال تا پایان مهرماه برابر با 790 میلیارد و 704 میلیون ریال بود که در پایان آبان ماه به رقم 911 میلیارد و 316 میلیون ریال رسیده است. این شرکت از ابتدای سال تا پایان آبان ماه معادل یک هزار و 659 تن تسمه نقاله و 111 تن قطعات فنی تولید کرده است. «پسهند» از فروش تسمه نقاله با نرخ فروش 534 میلیون و 894 هزار و 930 تن به ازای هر تن معادل 875 میلیارد و 623 میلیون ریال درآمد شناسایی کرده است. این شرکت در آبان ماه معادل 214 تن تسمه نقاله به تولید رسانده است.

بهبود فروش «شپترو»

گروه بنگاه ها : شرکت پتروشیمی آبادان از فروش PVC تا پایان آبان معادل 508 میلیارد و 580 میلیون ریال درآمد کسب کرد. به گزارش «دنیای اقتصاد»، این شرکت هر تن PVC را به قیمت 96 میلیون و 633 هزار و 99 ریال فروخته است. همچنین از فروش «تی دی سی» از ابتدای سال جاری تا پایان آبان معادل 465 میلیارد و 819 میلیون ریال درآمد کسب کرده است. «شپترو» در همین دوره از فروش محصول سودسوزآور «NAOH» معادل 201 میلیارد و 929 میلیون ریال درآمد کسب کرد. این شرکت از ابتدای سال جاری تا آبان امسال با رشد 36 میلیارد و 228 میلیون ریالی فروش نسبت به دوره 7 ماه نخست امسال همراه است. فروش «شپترو» از رقم یک هزار و 359 میلیارد و 991 میلیون ریالی تا پایان مهر به رقم یک هزار و 396 میلیارد و 219 میلیون ریالی تا پایان آبان رسیده است.

بررسی رتبه اعتباری به منظور ارائه تسهیلات

گروه بنگاه ها : از این پس رتبه اعتباری اشخاص حقیقی و حقوقی برای ارائه تسهیلات بانکی لحاظ خواهد شد. مدیرعامل شرکت رتبه بندی اعتباری برهان، با اعلام این مطلب به «دنیای اقتصاد» گفت: به زودی ارائه گزارش اعتبارسنجی یا رتبه بندی اعتباری به منظور دریافت تسهیلات یا ضمانت نامه های بانکی و تعیین سقف اعتباری به منظور دریافت دسته چک برای اشخاص حقیقی و حقوقی، یک ضرورت خواهد شد. قاسم محسنی افزود: برای درک بهتر رتبه بندی باید آن را با درجه بندی مقایسه کنیم. در درجه بندی، شخص حقوقی با اشخاص مشابه مقایسه می شوند، در رتبه بندی اما استاندارد از پیش تعیین شده وجود دارد که شرکت ها با آن مقایسه می شوند.

مدیرعامل شرکت رتبه بندی اعتباری برهان درباره رتبه بندی کیفیت مدیریت صندوق های سرمایه گذاری که یکی دیگر از خدمات این شرکت است نیز گفت: در این فرآیند استانداردهای یک مدیریت مناسب تعریف شده و صندوق های سرمایه گذاری براساس آنها سنجیده و رتبه بندی می شوند. محسنی تصریح کرد: بررسی سوابق و تحصیلات مدیریت، ارزیابی روش ها و راهبردهای سرمایه گذاری صندوق سرمایه گذاری، نظام های کنترل داخلی، نظام کنترل تضاد منافع، کیفیت گزارش های مبنای تصمیم گیری ها، کیفیت خدمات ارائه شده به سرمایه گذاران، کیفیت سامانه های پشتیبان و میزان استفاده از تکنولوژی های اطلاعاتی، از جمله معیارهای ما برای رتبه بندی کیفیت مدیریت است. وی با اشاره به درجه بندی صندوق های سرمایه گذاری به عنوان خدمتی دیگر تصریح کرد: در زمینه درجه بندی صندوق های سرمایه گذاری که نشان دهنده عملکرد گذشته مدیر صندوق در ایجاد بازدهی با توجه به ریسک تحمیل شده است.  محسنی تاکید کرد: اخیرا گزارش درجه بندی عملکرد 20 صندوق سرمایه گذاری بر روی سایت اینترنتی این شرکت به صورت رایگان منتشر شده است. هر یک در دسته بندی هایی جداگانه از تک تا پنج ستاره مورد بررسی و ارزیابی قرار می گیرند. مدیرعامل شرکت رتبه بندی اعتباری برهان در پاسخ به این سوال که آیا مشوق هایی برای رتبه بندی اعتباری در نظر گرفته شده، گفت: چنانچه ناشر اوراق بهادار رتبه اعتباری مناسبی کسب کند، می تواند از ارائه ضامن برای انتشار اوراق معاف شود. همچنین در قانون چک که سال گذشته اصلاح شد، بانک ها برای صدور دسته چک باید سقف اعتباری برای هر مشتری در نظر بگیرند. براساس این قانون سقف اعتباری برای اشخاص حقوقی براساس رتبه بندی اعتباری آن شخص تعیین می شود. همچنین طبق مصوبات ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی که به زودی اجرایی خواهد شد، بانک ها نمی توانند بدون دریافت گزارش رتبه بندی اعتباری و بررسی آن، به مشتری خود تسهیلات بانکی ارائه دهند. محسنی با اشاره به اعتبارسنجی فعالان اقتصادی نیز گفت: وزارت صنعت، معدن و تجارت با طراحی الگویی شامل هزار امتیاز، به فعالان اقتصادی این امکان را می دهد تا براساس رتبه خود از تسهیلات و پیشنهادهای ویژه ای مانند افزایش حجم واردات و... استفاده کنند؛ شاخص های کیفی تعیین شده توسط موسسات رتبه بندی ارزیابی می شوند که 250 امتیاز از 1000 امتیاز را در بر می گیرد. مدیرعامل شرکت رتبه بندی اعتباری برهان با اشاره به تاریخچه و زمینه فعالیت های این شرکت، گفت: شرکت رتبه بندی اعتباری برهان به عنوان اولین نهاد مستقل و دانش محور با تجمیع تخصص، تجربه و حسن شهرت بنیان گذاران خود به منظور راه اندازی و توسعه خدمات رتبه بندی اعتباری و مشاوره تخصصی به عنوان حلقه مفقوده تامین مالی و مدیریت ریسک در بازار سرمایه ایران در تاریخ 19 آذر ماه 1396 با مجوز سازمان بورس و اوراق بهادار تاسیس شده است.